Voip Sistemler

Voip Sistemler

Internet Üzerinden Ses Protokolü (IP üzerinden ses, VoIP ve IP telefonu) olarak nitelendirilen internet gibi Internet Protokolü (IP) ağları üzerinden sesli iletişim ve multimedya oturumlarının iletilmesi için bir metodoloji ve teknoloji grubudur. İnternet telefonu, geniş bantlı telefon ve geniş bantlı telefon hizmetleri terimleri, özellikle kamuya açık anahtarlı telefon şebekesi (PSTN) üzerinden değil, kamuya açık internet üzerinden iletişim servislerinin (ses, faks, SMS, sesli mesajlaşma) sağlanmasına atıfta bulunmaktadır.

Çalışma Süreci

VoIP telefon çağrılarından kaynaklanan adımlar ve ilkeler, geleneksel dijital telefona benzer ve işaretleme, kanal ayarı, analog ses sinyallerinin sayısallaştırılması ve kodlama yapılmasını içerir. Bir devre anahtarlı ağ üzerinden iletilmesi yerine; dijital bilgi paketlenir ve iletim, paket anahtarlı bir ağ üzerinden IP paketleri halinde oluşur. Ses ve videoları ses codec’leri ve video codec’leri ile kodlayan özel medya teslim protokollerini kullanarak ses akışlarını aktarırlar.

Uygulamada gereksinimlerine ve ağ bant genişliğine dayalı olarak ortam akışını optimize eden çeşitli kod çözücüler bulunmaktadır. Bazı uygulamalar dar bantlı ve sıkıştırılmış konuşmaya dayanırken diğerleri yüksek güvenilirliğe sahip stereo kodekleri destekler. Bazı popüler kod çözücüleri arasında, sadece iGO olarak bilinen popüler açık kaynak kodlu ses codec’i olan G.711 sürümleri bulunur. Bu codec, yalnızca G.729 olarak adlandırılan ve her yönde 8 kbit / s kullanan bir kod çözümüdür.

IP Üzerinden Destek

IP üzerinden ses hizmetleri sunan ilk sağlayıcılar, eski telefon şebekesinin mimarisini yansıtan iş modelleri ve teknik özümleri de sunmaktadır. Skype gibi ikinci nesil sağlayıcılar özel kullanıcı üsleri için kapalı ağlar kurmuş ve PSTN gibi diğer iletişim ağlarına erişim potansiyeline sahipken ücretsiz görüşme ve kolaylık sağlamıştır. Bu, kullanıcıların üçüncü parti donanım ve yazılımlarını karıştırma ve eşleştirme özgürlüğünü kısıtlamıştır. Google Talk gibi üçüncü nesil sağlayıcılar, eski ağların mimarisinde bir köprü olan federe VoIP kavramını benimsemişlerdir. Bu çözümler, bir kullanıcıya arama yapmak istediğinde internetteki herhangi iki kullanıcı arasındaki dinamik ara bağlantı yapılmasına izin verir.

VoIP telefonlarına ek olarak, birçok akıllı telefonda, kişisel bilgisayarda ve internet erişim cihazlarında kullanılabilir. Çağrılar ve SMS metin mesajları 3G / 4G veya Wi-Fi üzerinden gönderilebilir. VoIP teknolojisinin sağlayabileceği bant genişliği verimliliği ve düşük maliyet nedeniyle işletmeler, aylık telefon ücretlerini düşürmek için geleneksel bakır telli telefon sistemlerinden VoIP sistemlerine geçmektedir. 2008 yılında uluslararası alanda kurulu olan tüm PBX hatlarının% 80’i VoIP’dir.

PSTN Ve Mobil Ağ Sağlayıcıları

Telekomünikasyon sağlayıcılarının, anahtarlama merkezlerini bağlamak ve diğer telefon şebeke sağlayıcılarıyla bağlantı kurmak için özel ve ortak IP ağları üzerinden VoIP telefonu kullanımları giderek yaygınlaşmaktadır. Buna genellikle “IP backhaul” denir. Akıllı telefonlar ve Wi-Fi özellikli cep telefonlarında, SIP istemcileri ürün yazılımında yerleşik olabilir veya bir uygulama olarak indirilerek kullanılabilir.

Yorum yapın