Amazon Drone İle Teslimatı Test Etti

Amazon Drone İle Teslimatı Test Etti

Son dönemde Drone ismini çok sık duymaya başladık. İlk olarak hobi amaçlı olarak kullanılan hemen ardından ise kısa süre içerisinde birçok sektörde kullanılmaya başlanan Drone teknolojisi bir süre sonra popülaritesini kaybeder derken tam tersi bir durumda ortaya çıkmaya başladı. Tıpkı akıllı telefon teknolojilerinde olduğu gibi Drone cihazlarında da popülarite azalmak bir yana dursun bir hayli artmaya bile başladı.

Tabi ki artan bu ilgi teknoloji sektöründe hemen her ürün için geçerli olduğu gibi Drone cihazlarına da markaların bir hayli ilgi göstermesine neden olmaya başladı. Birçok teknoloji markası kendi Drone cihazlarını yavaş yavaş piyasaya sürerken atık bambaşka alanlarda da Drone kullanımı yapıldığını da görüyoruz.

Kargo Teslimatlarında Drone Kullanımı Başladı

Hem Drone teknolojisinin geliştirilmesi hem de bu alanda ürün çeşitliliğinin bir hayli artış göstermesi ile beraber artık kargo teslimatlarında Drone kullanım fikrini görmeye başladık. İlk olarak dünyaca ünlü fastfood zincirleri ardından paket servis siteleri derken son olarak dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Amazon tarafından Drone teslimatı denemeleri başladı.

İlk denemesini geçtiğimiz günlerde yapan Amazon yine kendi cihazlarından birini kullanarak bir müşterisinin kargosunu teslim etmeyi başardı. Sadece 15 dakikalık bir sürede kargonun teslim edilmesiyle beraber ilk denemesinde de başarıyı yakalayan Amazon’un bu başarısı bir kez daha Drone ile kargo taşıma konusunu gündeme getirdi.

Kargo Teslimatlarında Neden Drone Kullanımına Sıcak Bakılmıyor?

Haliyle bir kez daha gündeme gelen konu aslında uzun süredir tartışmalara da neden olan bir konu. Zira gelişen teknolojilere ve yapılan başarılı denemelerine rağmen neden hala kargo teslimatlarında Drone kullanılmadığı kafaları karıştırıyor. Peki, neden markalar Drone kullanıma hala sıcak bakmıyor? Birkaç nedenle durumu değerlendirelim.

Drone cihazlarının pil sürelerinin maksimum 28-30 dakika arası olması

Drone güvenliğini sağlamak kolay değil. (sadece yazılım ya da ürün bazında güvenlik değil bunun dışında Drone hareketini engelleyen cihazlarında üretilmeye başlandığını belirtelim. Mesela geçtiğimiz günlerde Drone tüfeği denen ve cihazı anında çalışmaz duruma getiren yeni bir teknolojinin de haberleri yapılmıştı. Bu nedenle güvenlik konusu hala soru işareti.)

Teslimatlar oldukça yüksek maliyetli olabiliyor.

Sadece bu üç nedeni düşündüğümüzde bile Drone ile teslimat için hala birçok sorunun bulunduğu ve bu nedenle belli bir süre daha Drone teslimat döneminin hayata geçmeyeceği yorumunu da yapabiliriz.

Yorum yapın