Voip Nedir? Voip Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Voip Nedir? Voip Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Voice Over Internet Protocol sisteminin kısaltması olan Voip yeni nesi telefon operatörleri tarafından kullanılan ve internet üzerinden sesli görüşme sistemini sağlan bir hizmet sunmaktadır. İnternet üzerinden Voip ile telefon görüşmeleri nasıl yapılmaktadır?

İki farklı kişi arasında gerçekleşecek olan konuşmalarda sesler belli kodeklere ayrılmakta ve bu kodeklere de alıcı, verici sistemini oluşturmaktadır. Bu duruma örnek vermek gerekirse, konuşma esnasında kişinin sesi karşı tarafa belli kodekler halinde şifrelenir ve internet üzerinden gönderilecektir. Gönderme işlemi söz konusu olacağından dolayı da bu sesler paket halinde internet üzerinden indirilebilmektedir. Karşı taraftan gelecek sesler de aynı sistem üzerinden şifrelenir ve bizlere ulaşır. Bu sistem ses kodeği olarak G729 kodeğini kullanır. Bu sistemdeki kodek ortalama saniyede 40Kbit/saniyelik bir band genişliği uygulamaktadır. Voip arka planında birden çok farklı protokol kullanır. Ülkemizde telefon operatörleri genellikle SIP protokolüne uygun sistemleri tercih etmektedir.

SIP Protokolü Nedir?

Session Initiation Protocol (SIP) internet sistemleri sayesinde telefon hizmetlerinin gerçekleşebileceği bir sistem sunulmaktadır. SIP, bir IP sistemi üzerinden iki işi ya da daha fazla kişi arasında çağrı kurulumu, çağrı sırasında oturum ile alakalı parametrelerin değiştirilmesi ve sonuç olarak da çağrının çözülmesi gibi kademeleri gerçekleştirmektedir.

VoIP Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Voip öncelikle telefon maliyetlerini düşürecektir. Bu sistem kullanılarak görüşmelerde % 50 ile % 90 arasında tasarruf sağlanabilmektedir. Sabit numaralar bu sisteme taşındığı andan itibaren internet üzerinden işlemler görülmeye başlanır. Bu sisteme taşınacak olan sabit numaralar için asla ekstra ücretler ödenmemektedir.

IP santral sistemi ile kullanıldığı zaman şirketler için iletişim sistemlerinde esnek çözümler sunulmaktadır. Bu sistem şirketlerin tüm şubeleri için de etkin bir iletişim sistemi sunmaktadır. Şubeler bu sistem sayesinde aralarında ücretsiz olarak görüşmeler gerçekleştirmektedir. Dünyanın neresinde olunursa olunsun santrale dahili olarak bağlanılır ve mevcut Voip üzerinden tüm aramalar gerçekleştirilir ve arama alınabilir.

Voip sistemi ile yapılacak olan aramalarda kanal sınırlaması bulunmamaktadır. Eş zamanlı şekilde gerçekleşecek olan çağrı sayısını sadece internet band genişliği belirleyecektir. Kullanılan internet teknolojisine göre değişim gösterecek olan kanal sayısı normal bir ADSL teknolojisi kullanılarak 10 farklı kanal üzerinden arama yapılmakta ve aynı şekilde arama alınmaktadır.

Voip numaraları hızlı ve ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Tüm alan kodları ve 0850 hatları Voip alt yapısı kullanılarak çağrı alabilmektedir.

IOS, Android ve Windosws gibi telefon özelliklerine göre uygulama yükleyebilir ve bu uygulamalar üzerinden sabit telefonlardan çağrı alabileceğiniz gibi aynı zamanda sabit numaraları da arayabilirsiniz.

İnternet alt yapısı ile kullanılan Voip için ses kalitesinde problem yaşanır gibi sorular akla gelmektedir. Fakat kullanılan Voip operatörünün alt yapısı kaliteli olursa ve kullanılan internet de hızlı bir sistemde çalışırsa ses kalitesinde düşüklük, kesinti, bağlanamama gibi hiçbir sorunla karşılaşılmamaktadır.

 

Yorum yapın