İnmarsat Uyduları

İnmarsat Uydu Sistemleri

Bir uydu haberleşme sistemi olan İnmarsat gemiler ve diğer kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. GMDSS sistemini destekleyen İnmarsat SOLAS’a tabi olan veya olmayan birçok gemide kullanılmaktadır.

GMDS sistemi içerisinde deniz sahası A3 tehlike uyarısında bulunan İnmarsat uydu sistemleri A1 ve A2 sahaları için tehlike uyarısı konusunda dışarıda tutulmuştur. Çünkü A1 ve A2 sahalarındaki tehlike uyarıları GMDSS sistemi üzerinden yapılmakta ve daha iyi çözümler gerçekleştirilmektedir. Bu sistemlerin dışında İnmarsat uydu sistemleri aynı zamanda NAVTEX istasyonlarının kapsama alanları dışında kalan Deniz Güvenlik Bilgilerinin iletilmesinde de tercih edilen bir sistemi oluşturmaktadır.

İnmarsat uydu sistemleri Tarihçesi

İnmarsat uydu sistemleri, Uluslararası denizcilik uydu  organizasyonu 16 Temmuz 1979 yılında kurulmuştur. İnmarsat kuruluşunun ardından bir Amerikan Şirketi tarafından devralınmıştır. Bu tarihten itibaren de uydular aracılığı ile açık denizlerde olan gemilerle haberleşme sağlanabilmektedir. Kurulduğu tarihlerde İnmarsat uydu sistemleri sadece gemiler ile haberleşme amacı ile kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde hem uçaklar hem de kara araçlarının kullanıcıları için de haberleşme sistemi sağlamaktadır. İnmarsat uydu sistemleri ticari amaçla haberleşmenin yanı sıra aynı zamanda güvenlik önlemleri ve tehlikeli haberleşme için de kullanılan ve % 100 oranında işlev sunan bir sistem oluşturmaktadır.

1999 Yılı öncesi ( IGO Dönemi) İnmarsat Uydu Sistemleri

1979 yılında merkezi İngiltere olarak kurulan İnmarsat uydu sistemlerinin kuruluş amacı her türlü mobil uydu haberleşme sistemlerini oluşturmaktı. Kuruluş döneminden itibaren bu sistemde 4 adet asil 4 adet de yedek uydu sistemi bulunuyordu. Türkiye’de dahil olmak üzere 85 ülkeyi kapsayan bu sistem ses, data, faks, teleks, yüksek hızlı data ile mesajlaşma sistemini deniz, hava ve karadaki tüm araçlar için sunmaktadır. 1999 yılı sonrası ise sistemler değişti ve günümüzdeki halini alarak, hızlı, güvenli ve kaliteli bir uydu haberleşme sistemine döndü.

İnmarsat Uyduları

Yüksek yörünge uydu sistemi olarak 3G uydu ile dünyanın %98’lik bölümünü kapsamaktadır. Kuruluş tarihinden itibaren I2 – I3 – I4 gibi üç farklı jenerasyonda uydu yörüngeye yerleştirilmiştir. 2013 yılının sonlarında doğru ise I5 uyduları yörüngeye yerleştirilmiştir. Analog iletişim teknolojisi ile başlayan bu uydu servisleri I4 ve I5 uydularının devreye girmesi ile tamamen dijital bir sisteme doğru evrilmiştir. Yörüngeye sürekli olarak yeni uydular yerleştirildikçe bir önceki sistem kaldırılmakta ve yeni hizmetleri kapsayan sistemler devreye girmektedir. Şuan yörünge üzerinde 12 adet uydu bulunmaktadır. Ancak bu uyduların 9 tanesi faal şekilde kullanılmaktadır.

İnmarsat uydu sistemleri Uydu Yayını

İnmarsat uydu sistemleri kullanılırken direkt dalga yayını tercih edilmektedir. Gemilerde kullanılan İnmarsat uydu sistemleri ile uydu arasında her zaman için direkt görüş hattı bulunmaktadır. Bu yüzden dolayı da kullanılacak olan anten gemi güvertesinde engelsiz bir noktaya monte edilmektedir. GMDSS amacı ile kullanılan güvenilir kapsama alanı 70 derece kuzey ile 70 derece güney enlemlerini kapsamaktadır. Ancak bu koordinatlar dışına çıkılsa da yine de haberleşme sağlanabilmektedir. Ekvator kısmından uzaklaşıldıkça anten ve uydu arasında görüş azalmakta ve karaya çıkıldıkça da uydu ve anten arasında görüş kaybedilmesi ihtimali artmaktadır.

Yorum yapın