Truva Atı Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Korunabiliriz?

Truva atı günümüzde en yaygın olan, kötü niyetli kişilerin bilgisayarlardan veri, bilgi çalmasına oldukça rahat bir şekilde olanak sağlayan en tehlikeli virüslerdendir. Çalışma prensipleri ise son derece rahatlık sağladığından dolayı hedef sistemin parolaları, belgeleri gibi verilerini çalmak oldukça kolaydır. Bilgisayarlara bulaştığı zaman kolaylıkla tespit edilemezler bu nedenle de uzun günler boyunca sistemde kalabilirler. Ayrıca kendilerini sistemde çalışan legal bir yazılıma entegre ederek de görevlerini yerine getirebilirler. Özellikle de Skype, tarayıcı gibi en sık kullanılan yazılımlara bulaşmaları muhtemeldir. Kullanıcının tespit edebilmesi de oldukça zordur.

Truva Atı Nasıl Çalışır?

Truva atı bir programlama dili ile rahatlıkla yazılabilir. Client – Server mantığında çalışmaktadır. Truva atı client görevi görmektedir ve hedef sistemde açtırıldığında, server görevi gören kötü niyetli kişinin bilgisayarına bağlantı sağlamaktadır. Özel panel vasıtası ile hedef sistemde erişim sağlanır ve hedef sistemde yüksek yetkiler vasıtası ile bilgisayar sahibinin yapabileceği birçok şey gerçekleştirilebilir. Truva atı ile yapılabilecek zararlı işlemlere örnekler vermek gerekirse;

  • Sistemdeki parolalar çalınabilir
  • Wepcam açılarak ortam kaydı yapılabilir
  • Mikrofon var ise ortam dinlemesi gerçekleştirilebilir
  • Sisteme farklı yazılımlar yüklenebilir
  • Sistemde yüklü olan yazılımlar kaldırılabilir
  • Hedef sistem ile chat oluşturulabilir ve kurbanla sohbet edilebilir
  • Hedef kişinin tarayıcıya kayıtlı olan son girdiği web siteler gibi geçmişi ele geçirilebilir
  • Cdrom açılabilir veya klavye devre dışı bırakılabilir
  • Yukarıdaki saydıklarımız kötü niyetli kişilerin yapabileceği başlıca zararlı işlemlerdir.

Truva Atından Nasıl Korunabiliriz?

Bu zararlı virüsten korunabilmeniz adına alabileceğiniz birçok önlem bulunmaktadır. Sisteminize veritabanı sürekli güncellenen, kaliteli bir antivirüs yazılımı kurmalısınız. Kuracağınız antivirüs yazılımını da sürekli güncellemelisiniz. Avira, Avast gibi başlıca profesyonel antivirüs yazılımları ile bu virüslerden korunabilmeniz mümkündür.

İnternetten bilmediğiniz dosyaları indirerek çalıştırmamalısınız. Arkadaşlarınız dahi  olsa size gönderilen bilmediğiniz linklere tıklamamalısınız. Size yollanan linklere tıkladığınızda da korunabilmeniz adına tarayıcınıza bir güvenlik eklentisi yüklemelisiniz. Bu eklenti girdiğiniz web sitelerin zararlı olup olmadıklarını görebilir. Bilgisayarınızda bir güvenlik duvarı mutlaka bulunmalıdır. Windows güvenlik duvarı eskisi kadar işlevli değildir.

Yorum yapın