Google Play Geliştirici Hesabı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Play geliştirici hesabı, Android işletim sistemi için geliştirilen uygulamaları resmi Android uygulama mağazası olan Google Play Store üzerinden yayınlamak için kullanılan geliştirici hesabıdır. Google Play geliştirici hesabı ile beraber oyun, uygulama ve benzeri Android için geliştirilmiş tüm programlar yayınlanabilmektedir.

Google Play Geliştirici Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Android işletim sistemi mobil alanda en çok kullanılan işletim sistemi olarak biliniyor. Bu alanda en yakın rakibi olan iOS işletim sistemine oranla çok daha yüksek bir kullanıcı sayısına sahip olması ve birçok büyük akıllı telefon üreticisinin Android işletim sistemini tercih etmesi mobil işletim sistemine verilen önemi de bir hayli arttırmakta. İlk çıktığı andan itibaren sürekli olarak geliştirilmeye devam eden ve geliştirilen yeni sürümlerinde de her seferinde farklı bir işletim sistemi yeniliği sunulan Android kullanım oranı da günden güne artış göstermeye devam ediyor.

Bu kadar çok tercih edilen bir platform olması elbette ki Android işletim sistemi için geliştirilen uygulamalarında epey bir beğeni kazanmasını sağlamakta. Yayınlanan uygulamalarda da başarı elde edilirse yani Android kullanıcılarının ilgisi çekilebilirse Google tarafından gelir elde etmek bile mümkün. Android kullanıcı kitlesinin ne kadar geniş olduğunu düşünecek olursak giderek daha da yaygınlaşmaya başlayan Android uygulama fikri için belli başlı bilinmesi gereken detaylarda bulunuyor.

Bu kadar ilgi gören bir platformda uygulama geliştirmek için hangi dil kullanılmalı? Hangi kodlama dili hangi program desteğinde bulunuyor? Geliştirilecek uygulamanın görselleri nasıl hazırlanmalı? Gibi birçok soru aklınıza gelebilir. Uygulama geliştirme noktasında aklınıza gelen tüm bu sorular bir yana dursun Android işletim sisteminde uygulama geliştirirken ilk olarak bilinmesi gereken nokta Google Play Geliştirici Hesabı. Android işletim sistemlerinin resmi yayıncısı olan Google haliyle resmi uygulama mağazasının da sahibi.

Bu nedenle Google üzerinden kullanıcılara sunacağınız uygulamanız için de mutlaka Google Play Geliştirici Hesabı sahibi olmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde Google uygulamanızı resmi Android mağazası üzerinde yayınlamanıza izin vermekte. Bunun dışında farklı alanlarda uygulama yayını yapmanız hem uygulamanın güvenliğini sağlamamakta hem de Android kullanıcıları da farklı yerlerden uygulama indirmeye sıcak bakmamakta. Bu nedenle öncelikle bir Google Play Geliştirici Hesabı almanız gerekli.

Google Play geliştirici hesabı

Google Play Geliştirici Hesabı Nasıl Açılır?

Şimdi gelelim asıl konuya. Android için geliştirme yapmak isteyen hemen her kullanıcının sahip olması gereken Google Play Geliştirici Hesabı nasıl açılacak? Hesabı açmak için herhangi bir ücret ödemek gerekiyor mu?

Öncelikle en basit işlemden başlayacağız. Google Play Geliştirici Hesabı açmak için ilk olarak Google mail servisine sahip olmanız gerekiyor. Yani Gmail hesabına sahip olmanız gerekmekte. Gmail hesabınız yoksa öncelikle bir Gmail hesabı açmanız lazım. Ücretsiz olarak kolayca Gmail hesabı açabiliyorsunuz.

Ardından Google’ın geliştirici sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Bunun içinde play.google/apps/publish adresini kullanmanız gerekiyor. Burada Google Play Geliştirici Hesabını açmak için kullanacağınız alan olarak gösterilmekte. Google Play Geliştirici Hesabı için bu alana da giriş yaptıktan sonra “Google Play Store Console” hizmetine geri dönmeniz gerekiyor.

Karşınıza gelen sayfada Google Play Geliştirici Hesabı için kullanılan hesabın açılış işlemleri yapılacak. Burada yer alan işlemleri yapıp Google Play Geliştirici Hesabı şartlarını kabul ettikten sonra ise “ödeme sayfasına devam et” yazısını görüyorsunuz. Şimdi bir ödeme formu açılıyor. Açılan bu ödeme formu üzerinden ise Google sizden bir ödeme istemekte.

Google Play Geliştirici Hesabı Ücretleri

Hesap oluşturmak için geldiğiniz son nokta ödeme ekranı noktası. Bu ekranda kullanıcıların en çok merak ettikleri ise ödeme işlemi ve ücretin ne kadar olduğu. Google geliştirici hesapları için kullanıcılardan sadece bir defalık olmak üzere ücret istiyor. Bu ücret daha sonra değişiklik göstermiyor.

Google Play Geliştirici Hesabı ücreti için istenen miktar ise 25 dolar olarak açıklanmış durumda. Yani 25 dolar ödeme yapamadan hesabı açamıyorsunuz. Ödeme yapmak için ise kullanılacak olan yöntemlerden ülkemizde en geçerli olanının ise kredi kartı olduğunu belirtelim. Kredi kartı ile beraber 25 dolar Google Play Geliştirici Hesabı ücretini ödedikten sonra az önce doldurmaya devam ettiğiniz başvuru sonlanmış oluyor.

Google Play Geliştirici Hesabı Nasıl Kullanılıyor?

Söz konusu hesabın ödemesini de yaptığınızda bir iki gün içerisinde Google size bilgilerinizin yer aldığı bir mail göndermekte. Bu mail ile beraber geliştirici konsoluna giriş yapacağınız linklerini ve konsol bilgileriniz geliyor. Bağlantıları kullanarak Google Play Geliştirici Hesabınızı kullanmanız mümkün. Ekstra herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmıyor.

Bununla beraber herhangi bir uygulama ya da oyun yayınlamak için ise doğrudan Google Play Geliştirici Hesabı konsolunuz üzerinden uygulamalarınızı ya da oyunlarınızı yükleyip yayın ayarlarını yapmanız yeterli oluyor. Bu işlemin dışında da kullanılacak herhangi başka bir işlem bulunmamakta.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın