Telefonum Şarj Almıyor Ne Yapmalıyım?

Telefonlar son yıllarda hızlıca tükettiğimiz ve tam tüketemeden yeni modelinin piyasaya sürüldüğü en hızlı gelişim gösteren teknolojik cihazlar arasında yer almaktadır. Telefonlarımız özellikle ANDROİD ve İOS tabanlı işletim sistemlerine geçtikten sonra pek çok işlemi daha kolay ve daha hızlı şekilde yapabilmemizin önünü açmıştır. Örneğin internet erişiminin daha hızlı olması ile cep telefonumuzdan online bankacılık işlemlerini hızlı ve güvenilir şekilde yapabilmemiz, fotoğraf ve kamera uygulamalarının daha kaliteli hale gelmesi, iletişim uygulamalarının daha hızlı ve etkili hale gelmesi gibi pek çok etken telefonlarımızı daha da aktif kullanmamızın önünü açmıştır.

Bununla birlikte sosyal medya uygulamalarının artması, FACEBOOK, İNSTAGRAM ve buna benzer diğer uygulamalar ile kullanıcılar aktif olarak bu uygulamaları kullanmaları telefonlarda geçirdiğimiz zamanı artırmıştır. Bu da telefonların daha hızlı şekilde yıpranması anlamına gelmektedir. Telefonların şarjları daha hızlı bitmekte ve daha hızlı şekilde eskitir hale gelmemizin altında yine bu aşırı kullanım yatmaktadır.

Telefonları aşırı kullanmak hızlı şarj tüketim anlamına gelmektedir. Hızlı şarj tüketen kullanıcılar gün içinde şarjı daha çok kullanır ve telefonu daha fazla şarja takar hale geldiler. Hal böyle olunca telefonlar zaman zaman şarj almama, şarj yerlerinde yaşanan birtakım sorunlar meydana gelmeye başladı. Bizler işte bu yazıda sizlere bu konuda detaylı bilgi vermeyi amaçladık, telefonunuz neden şarj almaz şarj almayan telefonların sorununu nasıl çözebiliriz ve şarjı olmayan telefon nasıl açılır? Gibi soruların cevaplarını bu başlık altından sizlerle paylaşacağız.

Telefon Neden Şarj Almaz?

Telefonun şarj almamasının altında pek çok farklı sebep vardır. Öncelikle bunlardan bir tanesi adaptörün bozuk olması olabilir. Adaptör bozuk olursa telefon şarj olmaz. Bu yüzden telefonu kablosu ile bilgisayara veya farklı bir USB çıkışı olan yere bağlayarak test etmeliyiz, eğer telefon şarj oluyorsa adaptör kaynaklı bir sorun vardır demektir.

Telefonun şarj almamasının bir diğer sebebi ise ara kablo kaynaklı olabilir yani telefon sağlamdır adaptör de aynı şekilde sağlamdır ancak telefon şarj almıyorsa kablonun içinden teller kırılmış olabilir.

Bir diğer sebep ise telefonun şarj giriş soketinde meydana gelen bozukluktur, eğer şarj giriş soketi bozuksa telefon şarj almaz bu da telefonunuzu şarj edememeniz anlamına gelir.

Telefonum Şarj Oluyor Gösteriyor Ama Şarj Olmuyor

Telefonda bazen farklı bir sıkıntı ortaya çıkmaktadır. Bu da telefonun şarj oluyor gösterip şarj olmamasıdır. Eğer telefonunuz şarja taktığınızda şarj oluyor gösterip şarj almıyorsa o zaman şarj entegresi ile ilgili bir sorununuz var demektir. Telefonunuzdaki şarj entegresi sorununu çözebilmeniz için yakın bir teknik servise giderek bu konuda destek almalısınız.

Şarj Almayan Telefon Nasıl Açılır?

Telefonunuz şarj almıyor ancak açmanız gerekiyorsa o zaman pili sökün telefonunuzu 10 dakika dinlendirin, ardından pili tekrar takın ve açmayı deneyin, eğer pil bulma şansınız varsa pili değiştirerek deneyin. İPHONE cihazlarda da Home tuşu ve açma tuşuna aynı anda basın. ANDROİD  cihazlarda ise Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basmayı deneyin. Telefonu USB  kablosu ile bilgisayara bağlayın ve bir süre bekleyin.

Telefonunuz hiç şarj olmuyorsa o zaman giriş soketinde oksitlenme meydana gelmiş olabilir, bu oksitlenmeyi temizlemek için ince bir iğne yardımı ile burada oluşan oksitlenmeyi kazıyarak tekrar şarja takmayı deneyin. Eğer halen şarj olmuyorsa muhtemelen sorununuz kablo veya adaptör ya da şarj soketinizle ilgili bir problemdir. Bu sorunu çözmek için yine farklı adaptör veya kablo ile deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz.

 

Yorum yapın