Ripple Coin ve Geleceği !

Günümüzde artık madencilik sanal ortamda bir çeşit para kazanma yöntemi haline geldi. Özellikle son günlerin popüleri olan Bitcoin başta olmak üzere Ethereum gibi kripto paralardan sonra Ripple da gözle görülür biçimde bir artış yaşadı. Ripple nedir diye sizlere açıklayacak olur isek; madenciliği ne yazık ki yapılamayan ve ledger isimli blockhain tabanlı defterlerin belirli bir şirket tarafından sürekli olarak yönetildiği kripto para birimidir. Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en gözde kripto para birimi olan Ripple diğer rakiplerine oranlar bir merkezinin bulunmasından dolayı farklı konumdadır. Bildiğiniz gibi ülkemizde ve dünya da herkes bir işlem yaptıktan sonra o işlemdeki yanlışların düzeltilmesi için bir muhatap bulmak istemektedirler ancak bazı durumlarda ne yazık ki bir muhatap bulamazlar. Bundan dolayı da bir daha o işlemi muhatap bulamadıkları araçlardan yapmaktan kaçınırlar. Ancak Ripple da bu durum böyle olmamaktadır. Ödeme sistemleri üzerine yoğunlaşan büyük ölçekli şirketlerin ve bankaların bir muhatap bulabildikleri kripto para birimi olan Ripple çok tercih edilmektedir.

Sizler de eğer ki Ripple üzerinden bir yatırım yapacak iseniz ya da bunun için gerekli araştırmaları internet üzerinden yaptığınız vakit pek çok şirketin Ripple kullandığını ve sizlere çok güzel önerilerde bulunduğunuz göreceksiniz. Gerekli araştırmaları yaparken Ripple tarafından sizlerden tahsil edilebilecek olan ücretlerin sürekli değişken olduğunu da sizlere söyleyelim. İşlemlerin büyüklüğü ve ya küçüklüğüne göre sürekli olarak değişken bir yapıya sahiptir. Sizler yatırım yapmak istediğiniz bir platformu gerekli araştırmaları yaparak seçebilirsiniz. Bizler size en ince ayrıntıyı da söyleyelim. Platformu seçtikten sonra mutlaka ama mutlaka 2FA özelliğini devreye sokmanız gerekmektedir. Bu özellik her ihtimale karşı hesabınızı hacklenip paranızın çalınma riskine karşı sizi çift aşamalı güvenlik özelliği sayesinde koruyacaktır. Bu özellik için sizler cep telefonunuza gelen SMS desteği ya da Google uygulaması olan Authenticator’u kullanabilir ve hesabınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Sizlere Ripple kullanmanız takdir de karşınıza çıkacak olan özellikleri yazalım.

Ripple kullanan yani bu ağa dahil olan bankalar birbirleri ile yaptıkları alışverişlerde oldukça düşük masraflı bir şekilde para transferi yapabilmektedir.

Yapılan bu para transferlerinin ortalama ücreti ise : 0,0011 dolar civarında seyir etmektedir. Bu değerler diğer rakip kripto para olan bitcoin de 0,0015 olmaktadır. Ripple bu özelliği ile de bir adım önde yer almaktadır.

Ripple kullanarak aktarılan fon hesapları 5 ila 10 saniye içinde karşı tarafın hesabına hızlı bir şekilde transfer olmaktadır. Bitcoin ile karşılaştırmak gerekir ise; Bitcoin’de bu durum ortalama 1 saati bulmaktadır. Diğer bir tarafından ise bankalar ve diğer büyük ölçekli şirketler tarafından yapılan uluslararası transferler de bu durum 2 ila 3 günü bulmaktadır. Ayrıca bu işlemler arasında para kazanmak isteyen aracılarında olması ile bu işlemler hem daha masraflı hem de oldukça sürecin uzamasına neden olmaktadır. Ripple ise bu durumu kökten çözerek kullanıcılarına daha kolay ve masrafsız bir işlem sağlamaktadır.

Ripple kullanarak yapılan transferler de parayı gönderen ve alıcı bu işlemi anlık olarak takip edebilmektedir.

Aktarılan paralar kısa sürede biter ise önce deftere sonra da alıcı ve göndericilerin hesabına yansıtılmaktadır. Bu durum Ripple’ın ne kadar güvenli bir kripto para birimi olduğunu göstermektedir.

Ripple tüm dünya da kullanılmaktadır. Ripple altyapısının kullanan dünya üzerindeki büyük şirketler kendilerine iyi gelecek düşük masraflı satışlar ve şirket içindeki ödemeler gibi işlemleri kolayca ve hızlı bir şekilde Ripple ile yapabilmektedir. Ayrıca dünya üzerindeki 50 büyük bankadan 15 tanesi Ripple Altyapısını kullanmaktadır. Ülkemiz de ise bu altyapıyı kullanan tek banka şimdiye kadar Akbank olmuştur. Ayrıca Akbank bu alan da atılım yapan ilk Türk bankası olma özelliğini de taşımaktadır. Ripple kripto parasını diğer paralardan özellikle bitcoinden ayıran özellikleri yukarıda oldukça belirttik ancak bir kez daha en önemli özelliğini dile getirmek gerekir ise; asla madenciliğinin yapılamıyor olması en önemli özelliği olmaktadır. Ripple satın almak isterseniz eğer sizlere Ripple satın alabileceğiniz borsa olarak Binance borsasının örnek olarak verelim. Binance borsasının neden örnek verdiğimizi açıklamak gerekir ise; Yüksek hacimli işlemlerin yapılabiliyor olması ve bu işlemlerdeki kalite hizmetleri ayrıca bunun yanında ise kimlik onaysız bir şekilde işlemlere izin vermesi sebebi ile binance borsası tercih edilmelidir.

Ripple Kripto para birimini diğer para birimlerinden ayıran özelliklerin bankalar ve büyük şirketlerin amacına uygun şekilde olması sebebi ile yakın zaman da en büyük 3. Kripto para biriminden yükselerek bitcoin’i geçemese de ikinciliğe yerleşeceğiniz tahmin etmek çokta zor olmaması gerekir. Sizler de Ripple para birimini tercih ederek düşük masraflı, hızlı ve güvenli bir şekilde fonlarının alıp satmaya başlayabilirsiniz.

Yorum yapın