Kombiden ses geliyor (Çözüm)

Kombiler yaşamımızı kolaylaştıran en güzel teknolojik aletlerin başında gelmektedir. Özellikle kış aylarında bu cihazların değeri daha iyi anlaşılmaktadır. Evlerimizi ısıtmamızda yardımcı olan, sıcak su sağlayarak gerek duş gerekse farklı kullanım alanlarında bizim daha konforlu bir yaşam sürmemiz için çalışan kombilerimiz zaman zaman çıkarmış olduğu kulağımızı tırmalayan sesler ile bizi rahatsız etmektedir.

Kombiler çalışması esnasında kulağı tırmalamayacak seviyede az bir ses çıkarması normal durumdur. Fakat bazı durumlarda kombilerden çıkan ses ciddi şekilde ev içine yayılmakta ve rahatsız edici bir desibele ulaşmaktadır.  Kombiden ses geliyor ise o zaman kombide hiçbir hata yokken çalışması durumunda kulağı rahatsız etmez,  ufaktan bir ses gelir ancak bu sizi rahatsız edecek seviyede değildir.

Uzun yıllara bağlı olarak oluşan yıpranmalar sonucunda kombiler bozulabilmekte içindeki bazı akşamlarda yaşanan arızalar neticesinde ses çıkarabilmekte ve kullanıcıları ciddi şekilde rahatsız edebilmektedir.

Kombilerde yaşanan arızalardan birisi de yıllara bağlı olarak yıpranan ve yorulan kombinin pompa motorlarında yaşanan ses sorunudur. Bunun dışında kombi kapakları bile kombinin çalışması ile yaşanan titreşimden birbirine çarparak ses yapabilmektedir. Kombi kapaklarında yaşadığınız ses sorunlarını kapağı sökerek kapağın birleştiği metal alanlara plastik bir parça koyarak bu sesin önüne geçebilirsiniz.

Kombilerden ses gelmesine sebep olan bir diğer arıza kaynakları; pompa motoru, gaz valfi, kombi kapakları gibi parçalardır. Pompa motorunun teknik servis tarafından temizlenerek sesin büyük bir kısmı ortadan kaldırılabilmektedir. Fan motoru temizledikten sonra halen ses devam ederse değişim veya revizyon gerekebilmektedir.

Eğer sorun pompa, gaz armatürü gibi parçalarda ise bu parçaları kullanıcıların müdahale etmesi doğru değildir eğer sorun kapaktan gelmiyorsa ve içerideki parçalardan gelmekteyse o zaman teknik servisten yardım almak gerekecektir.

Bizler buradan sizlere evde kombiden ses geliyor sorunu ve sizin çözebileceğiniz noktayı anlatmaya çalışacağız, yani bir kullanıcı olarak eğer ki kapaktan gelen bir ses varsa ki pek çok kombi kullanıcısı bu sorun ile karşı karşıya kalmaktadır o zaman neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kombiden ses geliyor ise kapaktan gelen bir şıngırtı ve takırtılı varsa kapak ile kombinin birleşim alanlarını açarak bu aralara plastik bir parça yerleştirmeniz halinde kombinin sesi kesilecektir. Eğer çözüm olmazsa o zaman teknik servisten yardım almanız gerekecektir. Kombinizin garantisi devam ediyorsa o zaman en iyisi teknik servisten yardım almak doğru bir tercih olacaktır aksi halde yaşanacak olan olumsuz bir durum kombinizin garanti dışı kalmasına sebep olacaktır.

Bunların dışında kombide ses sorunları yaşıyorsanız ve cihazınızın garantisi mevcut değil ise o zaman kapağı açmak ile işe başlayabilirsiniz. Kapağı çıkardığınızda ses gitmezse parçaları teker teker dinleyin ve hangi parçadan ses çıktığını dikkatli şekilde test edin. Hangi parçadan ses geldiğini bulmak için içi boş küçük boru kullanabilirsiniz, borunun bir ucunu kulağınıza diğer ucunu ise parçanın üstüne yaklaştırarak sesin oradan gelip gelmediğini anlamanızda faydalı olacaktır.

Sesin hangi parçadan geldiğini bulduğunuzda bu parçanın ne işe yaradığını bulup bu parça üzerinden sorunu çözmeye çalışmalısınız. Bazı kombi tamir firmaları gereksiz yere müşterilere ekstra fiyat çıkarmakta, sağlam parçayı bozuk diye değiştirmeye çalışmaktadır. Sizler bu şekilde kendi sorununuzu kendiniz çözmeye çalıştığınızda bu kişilere para yedirmemiş olacaksınız.

Yorum yapın