Telefon Hafızasında Yer Nasıl Açılır

Akıllı telefonlarda hafıza sorunu genel olarak en çok yaşanan problemlerin başında gelir. Gerek uygulamalar gerekse de fotoğraf, video gibi özel dosyaların birikmesi nedeniyle belirli bir zaman sonra telefonda yavaşlamalar görülür. Telefonların hafızasında yer açmak için belli başlı pratik yöntemlerin kullanımı sağlanabilir. Hem Android hem de iOS cihazlarda tercih edilebilecek seçeneklerle cihazlarınızda depolama sorunundan kurtulabilirsiniz. 8, 16, 32 GB depolama hafızasına sahip olan cihazlarda sık sık görülen bu problemin ortadan kaldırılmasıyla performansı olumlu yönde etkileme olanağınız da bulunur.

Telefonların Hafızasında Yer Açma Yöntemleri

1-Telefon Hızlandırma Uygulamaları Kullanımı

Geliştirilen uygulamalar Playstore ya da Appstore üzerinden kullanıma sunulmaktadır. Akıllı telefonlarında daha fazla yere sahip olmak isteyenler için telefon hızlandırma uygulamaları tek bir dokunuşla kapsamlı temizlik yapabilirler. Kullanımları herkes için oldukça kolay programlar içerisinde en güvenilir alternatifleri indirerek aktif kullanım sağlanabilir. Telefondaki gereksiz dosya boyutunun ‘Kaç GB’ olduğunu gösteren ana ekranları mevcuttur.

2-Micro SD Kullanımı

Micro SD kullanımı Android cihazlarda telefonların hafızasında yer açma için olmazsa olmaz tercihlerden biri olur. Dahili depolama alanı düşük olsa da, SD kart kullanımıyla 128 ya da 256 GB’lık fotoğraf-video-müzik saklayabilme olanağı sağlanır. Kişisel dosyaların korunması açısından da önemli olan hafızda yer açma seçeneğiyle telefonun dahili hafızası sadece uygulamalara ayrılabilmektedir.

3-Gereksiz Uygulamaları Silin

Akıllı telefonlarda hafıza dolmasının en önemli nedenlerinin başında yüksek boyuta sahip uygulamalar gelir. Kullanılmayan gereksiz uygulamaların silinerek belirli seviyeye kadar depolama alanının boşaltılabilmesi mümkündür. Uygulamalarla birlikte indirilen oyunlar da aynı şekilde dahili hafızda yer kaplarla. Telefonun yavaşlamaya başladığı durumlarda gereksiz oyun temizliğini yapmakta da fayda var.

4-Uygulama Ayarlarını Gözden Geçirin

Uygulamaların kendilerine ait standart ayarlarıyla kullanımda olmaları nedeniyle telefon hafızasında gereksiz yer kaplamaları söz konusudur. Telefonların hafızasında yer açma işleminin başarıyla gerçekleştirilebilmesinde bu değerlerin de gözden geçirilmesi gereklidir. Facebook üzerinden örnek vermek gerekirse; otomatik video oynatma, dosya saklama gibi özelliklerini devre dışı bırakarak daha fazla alana sahip olabilmek mümkündür. Aktif olarak kullanılan uygulamaların ‘Ayarlar’ kısmı üzerinden depolama tercihleri değiştirilerek başarılı sonuçlara ulaşılır.

5-Bulut Depolama Alanları Kullanımı

Bulut teknolojisi çok sayıda ünlü marka tarafından sağlanır. Aylık belirlenen GB limitleri dahilinde kullanımları söz konusudur. Dosyaların bulut depolama alanlarında saklanması hafızada ciddi oranda tasarruf elde edilmesini sağlayacaktır. iCloud, Google Drive, Yandex Disk,  Amazon Drive ve daha pek çok ücretsiz depolama alanı kullanımdadır. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanıcıların tercihleri doğrultusunda seçilebilecek olan depolama alanları hat sağlayıcıları tarafından da sunulur. Aylık 500 GB’a varan tekliflerin kullanılarak telefonların hafızasında yer kaplamadan otomatik yedekleme kolaylığı elde edilebilir.

6-Boyut Sınırlandırma

Kullanıcıların en çok yaptığı ve telefonların hafızasını tamamıyla dolduran hatalardan biri boyut sınırlandırması yapmamaktır. Çekilen fotoğrafların ya da çekilen videoların belirli bir boyutun üzerinde olması hafızanın dolmasında doğrudan etkendir. Özellikle 4K teknolojisinin aktif kullanımı, Full HD kullanımı her zaman yapılmak yerine belirli çekimlerde tercih edilmelidir. Telefonun ‘Ayarlar’ seçeneğine gelerek bu alanda‘Kamera Ayarları’ üzerinden gerekli sınırlandırmaları kolaylıkla yapılabilir.

7-Online Müzik Servisleri

Müzik dinlemeyi seviyorsanız telefonunuza indirme yapmak yerine online müzik dinleme servislerini aktif olarak kullanmak hafızda ciddi bir alan açılmasını sağlar. Spotify, Youtube Music, Grooveshark, Fizy gibi servisler üzerinden internet kullanımıyla müzik dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda kategori oluşturabilmek ve kategoriler içerisine müzik ekleme olanağı da bulunur. Düşük depolama alanına sahip telefonlarda gözden kaçırılan en önemli detaylardan olan müzikleri kontrol altına almanızla telefonunuzun hızlandığını görebilirsiniz.

Yorum yapın