2020’de Ses Getirecek Oyunları Monster Oyun Bilgisayarı Modelleriyle Deneyimleyin

Merakla beklenen devam oyunlarının yanı sıra hem daha önce duyurulan hem de sürpriz şekilde ortaya çıkan remake oyunlar kapıdayken bir oyun bilgisayarı edinmek gerekiyor. “Gerekiyor” sözcüğünü özellikle seçtik zira genel amaçlı kullanılan bilgisayarların birçoğu, Microsoft Store üzerinden indirebileceğiniz iki boyutlu oyunları bile anca çalıştırıyor. 2020’ye damgasını vuracak oyunlar ise en iyi oyun bilgisayarı modelleriyle mükemmelen oynanabiliyor. Peki, yeni nesil oyunlar, nasıl donanım bileşenlerine ihtiyaç duyuyor da bir oyun bilgisayarı almak gerekli hâle geliyor?

Gaming Notebook Modellerindeki Ekran Kartları Akıcı Bir Oyun Vadediyor

Söz konusu oyunlarsa, öncelikle dikkat edilmesi gereken donanım bileşeni, ekran kartı oluyor. Geçmişten bugüne oyunlar hep ekran kartlarını yoğun şekilde kullanan uygulamalar olarak biliniyor ama güncel oyunlar, ekran kartlarının tam manasıyla suyunu sıkıyor. Grafik detay seviyesini yükselttiğinizde eğer elinizin altında güçlü bir ekran kartı yoksa, oyunlar bir anda slayt gösterisine dönüşebiliyor. Hele bir de ray tracing desteklemeyen bir ekran kartıyla ray tracing’li sahneleri etkinleştirirseniz karşınızda âdeta bir oyundan çok interaktif bir resim dosyası bulabiliyorsunuz. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için güçlü ekran kartlarıyla desteklenen gaming laptop modellerini tercih edebilirsiniz zira taşınabilir oyun bilgisayarı çözümlerinde, NVIDIA’nın GeForce GTX 16 ve RTX 20 serisi ekran kartları yer alıyor.

Bilgisayarlardaki İşlemcilerin Önemi Giderek Artıyor

Monster Oyun Bilgisayarı

Konuya doğrudan ekran kartlarıyla giriş yapmış olsak da işlemcilerin bilgisayarlardaki önemi, özellikle oyuncular açısından giderek artıyor. Oyunlar her ne kadar Full HD’nin üzerindeki çözünürlüklerde işlemci kullanımını belirli bir seviyenin altında tutup ağırlığı ekran kartına yüklese de özellikle açık dünya aksiyon ve yarış oyunları, işlemciye hâlâ büyük oranda iş yükü bırakıyor. Şayet çok oyunculu oyunlarla zaman geçiriyor, geçirdiğiniz bu eğlenceli anları arkadaşlarınızla ya da takipçilerinizle canlı yayında paylaşmayı planlıyorsanız altı ve sekiz çekirdekli işlemciler, performans noktasında büyük bir fark oluşturuyor. Dört çekirdekli ve Hyper-Threading destekli işlemciler, oyun seanslarında gereksinimlerinizi karşılarken iş yayın yapmaya geldi mi karşı tarafa kayıplı kareler iletilmesine neden olabiliyor. Altı ve sekiz çekirdekli işlemciler ise oyun sürecini, yayına katılanlara kayıpsız olarak iletebiliyor.

Üst Düzey Monitör Olmadan da Oyun Keyfi Mümkün

Bugün pek çok oyun bilgisayarı laptop modeli, en az Full HD çözünürlüklü görüntüler sunan ekranlarla geliyor. Oyuncuların beklentileri de bu çözünürlükte ve daha yüksek çözünürlüklerde, oyunlarını akıcı şekilde deneyimleme yönünde şekilleniyor. Standart özelliklere sahip laptop modellerinde ekran çözünürlüğü daha düşük seviyelerde bulunurken ekranların genellikle TN yapıda olması da bu tür çözümlerin eksi hanesine yazılıyor. Güncel donanım bileşenlerine ev sahipliği yapan güçlü oyun bilgisayarı modellerinde ise düşük tepki süresine ve yüksek yenileme hızına sahip IPS paneller kullanılabiliyor. Bu sayede oyunlardaki görüntüler, gerçek renkleriyle takip edilebilirken ghosting gibi sorunlarla karşılaşılmadan oyun seansları tamamlanabiliyor. Oyun bilgisayarı fiyatları yükseldikçe, NVIDIA’nın G-SYNC teknolojisini kullanan ekranlar da devreye girebiliyor. Yüksek kare/saniye oranları üreten donanım bileşenlerinin hızına yetişemeyen ekranlarda gözlemlenebilen yırtılma etkisi, G-SYNC ile tamamen ortadan kalkıyor.

Monster Oyun Bilgisayarı Modelleri Oyuncuların Beklentilerini Karşılıyor

Monster Abra A7

Saydığımız bu özellikler ve çok daha fazlası, Monster’ın geliştirdiği Abra ve özellikle Tulpar serisi oyun bilgisayarı modellerinde yer alıyor. 15.6 inç ve 17.3 inç genişliğinde ekrana sahip dizüstü bilgisayarlar, RGB LED aydınlatmalı klavyeleri, yerleşik ses sistemleri ve yüksek performanslı donanımlarıyla güncel oyunları, Full HD ve üstü çözünürlüklerde oynayabilmenize imkân tanıyor.

2020 yılında çıkacak oyunları keyifle oynarken aynı zamanda takipçilerinize canlı yayınlar eşliğinde izletmeyi planlıyorsanız, Monster imzasını taşıyan modelleri inceleyebilir, size uygun modeli hemen edinebilirsiniz.

Yorum yapın