En iyi 5 Kalem Havya Önerisi

Elektronik ve elektrik devrelerinde elemanların birbirlerine lehimlenmesi gerekebilir. İşte bu noktada devreye havya girmektedir. Havya, bu devrelerde elemanların birbirleriyle lehimlenmesini sağlayan aletlerdir. Küçüktürler ve son derece güçlü yapıları vardır. Havyalar en kısa sürede en yüksek ısıyı yakalar. Bu sayede lehimleme işlemi çok uzun sürmez. Ayrıca güçlerine ve uçlarına göre de performansları değişir. Yapılan kullanıcı yorumlarına göre bazı havyaların uçlarının kararıyor olması ve verimli çalışmıyor olması en çok yakınılan konulardan biridir. O halde en iyi 5 kalem havya önerileri verdiğimiz bu yazımızdaki havyaları tercih edebilirsiniz. Ürünlerin fiyat/performans olmasına da özen göstermek gerekir.

Kalem Havya Nedir?

Kalem havya elektrik devrelerinde ve elektronik devrelerde elemanların birbirlerine lehimlenmesini sağlayan alettir. Havyalar ikiye ayrılabilir. İstasyonlu kalem havyalar ve istasyonsuz kalem havyalardır. İstasyonsuz kalem havyalar daha çok küçük işler yapacak olan öğrenciler, hobi olarak devre üretecek kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca istasyonlu kalem havyalar ise özellikleri bakımından daha profesyonellerin tercihidir. Isı ve gerilim ayarlı olmaktadırlar. Bu da onların uçlarındaki ısının kaybolmasının önüne geçmekte ve maksimum performans vermesine olanak tanımaktadır. İstasyonlu havyalar seri üretim yapan firmalarca çok fazla tercih edilir çünkü her yerde kullanımı mümkün değildir. Seri üretimde bulunan firmaların oldukça işine yaramaktadır.

Kalem Havya Watt Değerleri ve Uçları Nedir? Önemi Nedir?

Kalem havyaların güç (watt) değerleri birbirinden farklıdır. Aslına bakılırsa Watt değerinin farklı olması kullanım alanının da farklı olmasını sağlamıştır. Eğer kalem havya watt değerleri ve uçları nedir diye merak ediyorsanız öncelikli olarak yazının devamında bulunan tabloya bakmanızı tavsiye ediyoruz. Burada kullanım alanlarına göre watt değerlerini göreceksiniz.

15 Watt Kalem Havya: Gücü 15 Watt olan bir kalem havya daha çok baskı devrede oldukça ince durumda bulunan hatlar üzerinde kullanılır. Ayrıca elektronik malzemeler için de kullanılmaktadır.

30 Watt Kalem Havya: Güç değeri 30 Watt olan kalem havya 15 Watt gücündeki kalem havyadan daha farklı alanlar ve işler için kullanılmaktadır. 15 watt çok inci hatlar için kullanılıyorken 30 Watt olanlar ondan biraz daha kalın hatlar için tercih edilmektedir. Yani bazı elektronik malzemelerde bulunan ince hatlar için kullanıma uygundur.

40 Watt Kalem Havya: Yüksek güçlü dirençler için kullanılabilecek en iyi kalem havya güç değeri 40’tır. Yani 40 Watt kalem havya daha çok küçük terminallerde ve yüksek güçlü dirençlerde tercih edilmektedir.

60 Watt ve Üzeri Güçte Kalem Havya: Gücü 60 watt ve daha fazla olan kalem havyalar genellikle daha büyük malzemeler üzerinde kullanılmaktadır. Büyük malzemelerdeki kalın iletkenler üzerinde kullanımı son derece uygundur.

Yukarıdaki tablodan da görüldüğü üzere kalem havyanın watt değeri yükseldikçe kullanıldıkları alanlar da daha zorlu alanlar olmaktadır. Bu noktada önemi soruluyor olabilir. Bilinmesi gerekir ki amacınız ve kullanacağınız yere uygun güçte kalem havya tercih etmezseniz yapacağınız işten verim alamazsınız. Örneğin 40 watt kalem havya kullanmanız gereken yerde 15 Watt kalem havyayı tercih ederseniz işiniz olmayacaktır. Dikkat edilmesi gerekir.

Kalem Havya Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kaideler

Kalem havya satın alırken dikkate alınması gereken bazı kaideler bulunmaktadır. Buradan okumadan önce bunu kendiniz de tespit edebilirsiniz. Alacağınız bir kalem havyanın işinizi tam anlamıyla görebilmesi için öncelikli olarak sağlam bir malzemeye sahip olması gerekir. Ayrıca içerisinden geçen yüksek sıcaklıktaki akıma dayanıklı bir gövdesinin bulunması gerekir. Bunun yanı sıra kalem havyanın ısıyı havya ucunda tutması gerekir. Aksi takdirde ısı dağılacak ve lehim başarılı olmayacaktır.

En sık yapılan yanlışlardan biri de kalem havyanın kullanım amacına dikkat edilmeden seçim yapılmasıdır. Öncelikli olarak alacağınız kalem havyayı ne için alacağınızı düşünmelisiniz. Amacınıza en uygun güçte havyayı tercih etmelisiniz. Bununla birlikte havya gücünün de dikkate alınması gerekir. Eğer sağlığınıza doğrudan etki edecek ortamlarda kullanıyorsanız havya gücünün düşük olduğu durumlarda lehim teli içerisinde bulunan reçineler yüksek ısı değerine ulaşacaklardır. Bu da sağlığa zarar veren bir duman oluşmasına neden olacaktır. Yani havya gücü mutlaka dikkat edilmesi gereken konuların en başında gelmektedir.

En iyi 5 Kalem Havya Önerisi – Marka, Model – Açıklama (yorum) – Fiyat

Alınabilecek en iyi 5 kalem havya önerisi olarak bazı markaları ve modellerini burada vereceğiz. Bakıldığı zaman marka ve modellerinin yanı sıra o ürünler hakkında yapılan yorumlar da dikkat çekiyor. Tabii satın almadan önce fiyat ve performans karşılaştırması yapmak da gerekir.

Class Zd-200C 40W Kalem Havya: Class markasının Zd-200C 40 watt modeli son derece dayanıklı ve sağlam bir malzemeye sahip. Ayrıca birçok alışveriş sitesi üzerinde ürün hakkında yapılan yorumlar olumlu. Fiyatı da indirimde. İndirimsiz hali 100 TL ancak şu sıralar 35 TL’ye kadar düşmüş durumda.

Weller SP25NEU 25 Watt Kalem Havya: Alınabilecek en iyi kalem havya modellerinden biri olan Weller markasının SP25NEU modeli kullanıcılardan tam not almış. Ürünün havya ucunda ısıyı başarılı bir şekilde tutabiliyor ve ucunun kararmıyor olması da beğenilen özelliklerinden biri. Şu sıralar 175 TL gibi bir fiyata sahip.

ProsKit SI-130B 12 Watt Kalem Havya: ProsKit markası kalem havya konusunda oldukça başarılı ürünler üretiyor. SI-130B modeli de onlardan biri. %60 enerji tasarrufu sağlaması, verimli bir lehim ucuna sahip olan bu model hakkında gelen yorumlar da olumlu. Şu anda 85 TL’ye satışta.

Best Bst-120C 60 Watt Kalem Havya: Best markası kalem havya kullananlar tarafından en sık tercih edilenlerden biri. Özellikle 60 Watt seçeneği olan Bst-120C modeli internette oldukça meşhur. Hakkında yapılan yorumlar son derece olumlu. Satış fiyatı ise 111 TL.

Class ZD715L 150 Watt Kalem Havya: Listemizde yer alan 2. Class markasına ait olan ürün ZD715L modeli. 150 Wat gücünde ve son derece güçlü seramik rezistansa sahip. Açma kapama anahtarının bulunması ve önemli özelliklerinden biri. Fiyat olarak 100 TL ve böylesine başarılı bir ürün için oldukça uygun.

Yorum yapın