Teknoloji, Mutfak ve Yeme Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştiriyor?

Teknoloji, Mutfak ve Yeme Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştiriyor?

Merhabalar. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı günlük hayattan sağlığa, eğlenceden iş hayatına kadar yaşamımızın her türlü alanında büyük değişikliklere sebep oldu ve olmaya da devam ediyor. Hayatımızın zaruri bir parçası olan yeme-içme de elbette bu değişim sürecinden nasibini alıyor. Günün önemli bir vaktini harcadığımız yemek yeme, hazırlama, sipariş etme veya dışarıda yeme gibi aktiviteler, teknoloji sayesinde artık çok farklı bir yüze sahip. 

Yemek Vakti Gelene Kadar

Elbette biz masa başına oturmadan önce yemeklerimiz, gıda sektöründeki birçok aşamadan geçiyor. Yiyeceklerimiz teknoloji sayesinde ekimden üretime, dağıtımdan satışa kadar çok daha verimli ve sağlıklı bir şekilde işlemden geçiyor; taze ürünler tarlalardan satış yerlerine daha çabuk ulaşabiliyor ve yolda daha sağlıklı bir şekilde korunabiliyor. Ayrıca gelişmiş üretim teknikleriyle su gibi kaynakları daha verimli kullanabiliyor ve gezegenimizin geleceğine yatırım yapmış oluyoruz.

 Satın Almak Kolaylaştı

Gelişen teknoloji artık alışveriş yapmayı çok daha kolay hale getirdi. Hazır yemek siparişi vermek için zaten çok çeşitli seçeneklerimiz var. Civardaki birçok restorana ulaşmamızı sağlayan yemek sipariş sitelerinin yanında restoran zincirleri kendi web sitelerinden ve mobil uygulamalarından, neredeyse tek tıkla sipariş hizmeti de sunuyorlar. Bu kolaylıklar zaman zaman yemek hazırlamaktansa sipariş vermeyi tercih etmemize sebep oluyor denilebilir.

Fakat yemek siparişinin yanında market alışverişini yapmak da teknoloji sayesinde hızlandı ve pratikleşti. Artık markete gidecek zamanımız yoksa bilgisayar veya telefon üzerinden kolaylıkla gıda alışverişini yapabiliyor ve istediğimiz saatte teslimini sağlayabiliyoruz. Hatta geliştirilmekte olan en yeni buzdolabı modelleriyle artık buzdolabından doğrudan sipariş de verebileceğiz. Akıllı buzdolapları ise içinde neyin eksik olduğunu kendiliğinden tespit edip markete sipariş verebilecek. Teknoloji bir gün belki aynı kolaylıkları buzdolabı temizliğinde de sunabilir ve dolaplarımız kendi kendilerini temizleyebilirler! Ancak o güzel günler gelene kadar buzdolabı nasıl temizlenir dediğinizde bu ipuçları işinizi kolaylaştırabilir.

Her Günün Sorusu: Ne Pişirsem?

Alışveriş aşamasından sonra sıklıkla aklımıza düşen sorulardan biri de “Ne pişirsem”dir. Teknoloji bu konuda da işimizi çok kolaylaştırıyor. Eskiden farklı yemekler denemek için kaynaklarımız evde bulunan yemek kitapları, yakın çevreden edinilen tarifler ve kendi yaratıcılığımızdı. Şimdi ise tüm dünya mutfaklarından yemeklerin tariflerine internet üzerinden ulaşabiliyor, yapılışlarını farklı platformdaki videolar sayesinde izleyebiliyoruz. Hatta ekranlarında video oynatabilen modelleriyle yakında bu videoları buzdolabının üzerinden bile izleyebileceğiz.

 Yemekte Sosyal Medya Devrimi

Belki de son yıllarda sofra adabını en çok etkileyen şey, sosyal medyanın hayatımıza girişi oldu. Artık yediğimiz güzel yemeklerin damağımızda bıraktığı tat kadar takipçilerimiz üzerinde bıraktığı etkiyi de önemsiyoruz. Bunun da daha güzel görünen tarifler hazırlamak, daha şık yerlerde yemek ve yeni tatlar denemek için bizi teşvik ettiğini inkar etmek mümkün değil.

Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere!

Yorum yapın