Tam Manuel Kontrol Kamera Özelliğine Sahip Akıllı Telefonlar

Tam manuel kontrol kamera özelliği, kameralarda manuel olarak beyaz dengesi, diyafram, enstantane, pozlama, ISO değeri gibi ayarların yapılmasına izin verilen özelliktir. Akıllı telefonlarda da kullanılan özellik sayesinde çekim yapılan ortamlara göre çok daha net çekim ayarları yapılıp, daha kaliteli fotoğraflar elde edilebilir.

Tam Manuel Kontrol Kamera özelliği sayesinde akıllı telefonlarla bile profesyonel çekim yapmanıza izin veriliyor. Söz konusu özelliği kullanmak için öncelikle telefonun kamerasında böyle bir teknoloji bulunması gerekiyor. İlk olarak LG G4 serisinde tam anlamıyla görmeye başladığımız Tam Manuel Kontrol Kamera sistemleri sayesinde anlık olarak çekim yapabilmek ve ortama göre en iyi kamera dengelerini sağlamak da mümkün. Peki büyük oranda beğeni toplayan ve fotoğraf kalitesini de büyük ölçüde arttıran sistemin artıları neler ve hangi telefonlarda kullanılıyor? Daha detaylı bakalım.

Tam Manuel Kontrol Kamera Sistemi Neler Sağlar?

Bu durumu bir örnek ile açıklayalım. Diyelim ki akıllı telefonunuzdan karanlık bir ortamda çekim yapmak istiyorsunuz. Bu durumda telefonda hazır mod olarak karşımıza çıkan karanlık modu seçip çekim yapabiliyorsunuz. Fakat bu mod üzerinde kullanıcıların her zaman istediği kalite elde edilemiyor. Şöyle ki otomatik bir mod olduğu için çekeceğiniz görüntü ne kadar uzakta flaş ne kadar etki eder bunlara bakılmıyor.

Sadece otomatik mod kullanılıyor. İşte Tam Manuel Kontrol Kamera sisteminde ise siz görüntünün uzaklığından ışık miktarına kadar ayarlama sistemine göre ayar düzeni yapabiliyorsunuz. Tabi bu sistem biraz bilgi istemekte bunu da belirtelim. Şimdi hangi akıllı telefonlarda bu özelliğin kullanıldığına bakalım.

Samsung Galaxy S7 edge

Kamera Özellikleri zaten oldukça yüksek olan Samsung Galaxy S7 Edge serisi yine bu teknolojiye sahip bir model olarak karşımıza çıkıyor. Serinin kamera özellikleri ise şöyle;

Kamera: Arka 12 MP, ön 500 MP

Odak Uzaklık: 26 mm

Kamera Sensör Boyutu: 1 /2.5

Kayıt Çözünürlüğü: 2160p

Kamera Özellikleri: Odak takip, otomatik odaklama, panorama, yüz tanıma, sesli komut, hızlı odaklama, HDR, elle odaklama, gülümseme yakalama, hareketli panorama, hareketli fotoğraf, RAW kayıt özelliği, seçimsel odak sistemi, optik görüntü sabitleme, dual pixel, coğrafi konum etiketleme.

Telefonun Fiyatı: 3.500 TL

Samsung Galaxy S7 edge

Asus ZenFone 3 Deluxe

Kamera: Arka 23 MP, ön 8 MP

Kayıt Çözünürlüğü: 2160p

Kamera Özellikleri: Coğrafi konum etiketleme, HDR, Hızlı odaklama, Gerçek zamanlı HDR, otomatik odaklama, sesli komut, safir kristal objektif kapak, renk düzeltme, QR okuyucu, dijital görüntü sabitleme, lazer odaklama, odak takibi, perde hız kontrol, 4 eksen optik görüntü sabitlemesi, çift tonlu flaş geliştirilmiş lens teknolojisi

Asus ZenFone 3 Deluxe

LG V20

LG akıllı telefonlarının yeni amiral gemisi modellerinden biri olan LG V20 çift kamerası ile zaten kamera sıralamasında da ilk sıralarda yer alıyor.

Kamera: Arka 16 MP, ikinci arka kamera 8 MP, ön 8 MP

Kayıt Çözünürlüğü: 2160p

Kamera Özellikleri: çok noktalı odaklama, gülüşeme yakalama, lazer odaklama, otomatik odaklama, optik görüntü sabitleme, RAW kayıt, seri çekim, sesli komut, yüz tanıma, HDR, color spectrum, elle odaklama, optik görüntü sabitleme, seri çekim.

Fiyatı: 2.940 TL

LG V20

ZTE Axon 7

Tam Manuel Kontrol Kamera özelliğine sahip olan serilerden biri diğeri de operatör telefonlarında sıkça gördüğümüz markalardan biri olan ZTE markasının Axon 7 serisi. Hemen modelin kamera özelliklerine geçelim.

Kamera: 20 MP arka kamera, 8 MP ön kamera

Kayıt Çözünürlüğü: 2160p

Kamera Özelikleri: Dijital görüntü sabitleme, HDR, Hızlı odaklama, elle odaklama, Canlı fotoğrafları, optik görüntü sabitleyici, perde hızı, safir kristal, sesli komut, panorama, time lapse, ısocell görüntü sensörü, tam mauel kontrol, perde hızı kontrol

Fiyatı: 2.100 TL

ZTE Axon 7

Huawei Mate 9  

Amiral gemisi akıllı telefon serilerinden biri olan Mate 9 serisi de yine kamera özellikleri ile dikkat çeken modeller arasında. Telefonun kamera özellikleri ise şöyle;

Kamera: 12 MP arka kamera, ikinci arka kamera 20 MP, ön kamera 8 MP

Kayıt çözünürlüğü: 2160p

Kamera Özellikleri: Lazer odaklama, panorama, sesli komut, Depth Focus, odak takibi, Leica optik, seri çekim modu, hibrit odaklama, contrast Auto-Focus, RAW kayıt yapma, hızlı odaklama, lazer otomatik odaklama, Time lapse, Monochrome sensör, yavaş çekim, yüz algılama.

Fiyatı: 2.560 TL

Huawei Mate 9

LG G5

Tam Manuel Kontrol Kamera özelliğini öne çıkaran telefonlardan birisi LG G4 akıllı telefonu olmuştu. Yine marka yeni seri akıllı telefonu olan LG G5 serisinde de bu durumdan vazgeçmedi. Yine aynı kamera özellikleri daha detaylı bir şekilde yer aldı.

Kamera: 16 MP arka kamera, ikinci arka kamera 8 MP, ön kamera 8 MP

Kayıt Çözünürlüğü: 2160p

Kamera Özellikleri: Color spectrum, elle odaklama, geniş açı, HDR, gülümseme yakalama, İkinci kamera ekstra açı değeri, hızlı odaklama, Perde hızı, sesli komut, seri çekim, yüze tanıma, optik görüntü sabitleyici, panorama, RAW kayıt, Streo ses kaydı, time lapse, yavaş çekim, yüz algılama, gesture shot.

Fiyatı: 2.000 TL

LG G5

Lenovo Moto Z

Motorola’nın geri dönüş akıllı telefonlarından biri olan Moto Z akıllı telefonlarının kameraları da yine özellikleri ile beğeni toplayan özelliklere sahip.

Kamera: 13 MP arka kamera, 5 MP ön kamera

Kayıt çözünürlüğü: 2160p

Kamera Özellikleri: Dahili QR kod okuyucu, HDR, elle odaklama, Lazer otomatik odaklama, seri çekim, optik görüntü sabitleme, panorama, yavaş çekim modu

Lenovo Moto Z

HTC 10

Uzun süredir akıllı telefon stratejilerini değiştireceği iddia edilen serilerden biri olan HTC’nin HTC 10 modeli de yine Tam Manuel Kontrol Kamera özelliğini barındırmakta.

Kamera: 12 MP arka kamera, 5 MP ön kamera

Kayıt Çözünürlüğü: 2160p

Kamera Özellikleri: BSI, elle odaklama, HDR, hızlı odaklama, HTC ultrapiksel, Optik görüntü sabitleme, RAW kayıt, yüz tanıma, lazer optik odaklama, gülümseme yakalama, Hyperlapse, Stereo ses kaydı, yavaş çekim kayıt, sesle komut, yüz algılama

Fiyatı: 2.600 TL

HTC 10

Bir önceki yazımızda Dual Pixel kamera özelliği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yorum yapın