Dual Pixel Özellikli Akıllı Telefonlar ve Ayrıcalıkları

Dual Pixel (ikili piksel), fotoğraf sensöründe tüm piksellerin iki fotodiyotla işlenmesini sağlayan bir teknolojidir. İki fotodiyotlu işleme teknolojisi sayesinde çekilen fotoğrafların hem çok daha yüksek bir kalite ile elde edilmesi hem de odaklama hızlarının standartlara göre çok daha yüksek olması sağlanır.

Dual Pixel Özelliği Nasıl Bir Fark Oluşturuyor?

İlk etapta sadece profesyonel birkaç fotoğraf makinesi içerisinde yer alan teknoloji ikili piksel sistemine yer verdiği için bir nevi iki taraflı çekim imkanı sunuyor. Bu sayede bir pixelden elde edilecek olan verim iki katına çıkmış oluyor. Şimdilerde birçok akıllı telefon modelinde gördüğümüz yeni teknoloji sayesinde fotoğrafların özellikler netlik dereceği standart değerlerin çok daha üzerine çıkarılabiliyor.

Bir diğer artı olan nokta ise fotoğrafların anlık olarak çekilebilmesi. Yani şöyle ki çekim sırasında ani bir hareket oldu Dual Pixel teknolojisi sayesinde kamera anında harekete göre yeni odaklama yaparak fotoğrafın netliğinin bozulmasının da önüne geçebiliyor. Peki bu teknolojinin kullanıldığı akıllı telefonlar ve kamera özellikleri neler? Daha detaylı inceleyelim.

Samsung Galaxy S7 Edge

Bu telefonlar içerisinde ilk sırayı Samsung’un şimdilik en güncel amiral gemisi modeli olan Galaxy S7 Edge alıyor. Hemen kamera özellikleri neler? Dual Pixel dışında seride neler var? Bakalım.

Kamera Çözünürlüğü: 12 MP arka kamera, 5 MP ön kamera

Video Kayıt Çözünürlüğü: Maksimum değer: 30 fps 4K çekim, minimum değer: 240 fps 720p çekim

Kamera Teknolojileri: HDR, Hızlı Odaklama, Odak takibi, Otomatik odaklama, Optik görüntü sabitlemesi, Sesli komut, Yüz tanıma, Seçimsel odaklama, Panorama, Hareketli fotoğraf, Gülümseme yakalama teknolojisi, Dual Pixel, Phase Detect Auto Focus, RAW, Tam manuel ayar kontrol, Yavaş çekim, time-lapse

Diyafram Açıklığı: F1.7

Aydınlatma: LED

Odak Uzaklığı: 26 mm

Dual Pixel

Samsung Galaxy S7

Yine Samsung’un amiral gemisi modelinin standart çıkış versiyonu olarak bildiğimiz Galaxy S7 akıllı telefonları da tıpkı Edge serisinde olduğu gibi içerisinde Dual Pixel özelliğini barındıran akıllı telefonlardan bir tanesi. Peki bu serinin kamera özellikleri neler?

Kamera Çözünürlüğü: 12 MP arka kamera, 5 MP ön kamera

Video Kayıt Çözünürlüğü: Maksimum değer: 30 fps 4K çekim, minimum değer: 240 fps 720p çekim, ön kamera çekimi 1440p

Kamera Teknolojileri: RAW kayıt yapabilme, odak takip, optik görüntü sabitleme, hareketli fotoğraf çekebilme, hareketli panorama, Coğrafi konum etiketleme, elle odaklama, gülümsene tespit, HDR, hızlı odak, optik görüntü sabiti, seçimsel odak, sesli komut sistemi, Sony Exmor RS sensörleri, yüz tanıma, phase detect auto,

Diyafram Açıklığı: F1.7

Aydınlatma: LED

Odak Uzaklığı: 26 mm

Genel olarak iki serinin kamerası da aynı özelliklerle dikkat çeken üst segment akıllı telefon kameralarından olarak bilinmektedir. Şu an için akıllı telefon bazında bakıldığında sadece Samsung modellerinde dikkat çeken Dual Pixel özelliğinin bundan sonraki Samsung akıllı telefonlarında da kesin olarak kullanılması beklentiler arasındaki zaten Galaxy S8 akıllı telefonları iddialarında da b özelliği görebildik.

Bunun dışında iptal olan model olarak bilinen bir diğer amiral gemisi Galaxy Note 7 serisinde de benzer bir sistem kullanılmıştı. Tüm bunlarla beraber Samsung’un yeni kamera teknolojileri ile Dual Pixel sistemini daha da çok geliştireceği iddiaları da yok değil. Tabi bunun için akıllı telefon devinin yeni model amiral gemisi olan Samsung Galaxy S8 serisinin tanıtımını beklemek gerekecek.

Önceki yazılarımızda web siteleri için bir hayli önemli olan Google filtreleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yorum yapın