Google SEO Filtreleri ve Filtrelerden Çıkma Yöntemleri

Web siteleri için en çok önem verilen konuların başında SEO sistemi gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu olarak gösterilen ve hemen hemen her sitede yer verilen sistem ile web sitelerinin kullanıcıların tercih ettiği arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi sağlanır. SEO uyumlu olan siteler arama motorları ile doğrudan uyum içerisinde olduğu için kullanıcıların yaptıkları aramalarda da sitelerde yer alan içerikler daha fazla öne çıkarılabilir. Bu durumda da uyumlu siteler çok daha fazla hit alacak haliyle çok daha fazla kazanç sağlamış olacak. Tabi yanlış SEO kullanımında da sitelerin karşılaştıkları sorunlar yok değil. Google SEO Filtreleri ile karşı karşıya kalan ve hatalı çalışmalar yapan sitelerin ne gibi sorunlar ile karşı karşıya kaldığına ve filtrelerden nasıl çıkılabildiğine daha detaylı olarak bakalım.

Google SEO Filtreleri Neler? SandBox Filtresi

Bu noktada Google tarafından sitelere uygulanan birçok filtre sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemler arasında ilk sırada gelen Sandbox filtresi olarak bilinmektedir. Bu filtre türünde siteler neredeyse tüm içerikleri ile beraber engellenmekte.

Sandbox Filtresine Girme Nedenleri

Google SEO Filtreleri içerisinde ilk sıralarda yer alan Sandbox filtrelerine girme nedeni olarak sitelerin yanlış SEO çalışmaları yapması veya illegal olarak SEO çalışması yapması gösterilebilir. Sitenin bir anda değersiz gözükmesine neden olan bu filtrelerden çıkmak ve sitenin yeniden üst sıralardaki yerini almasını sağlamak ise sanıldığından daha zor olarak karşımıza çıkmaktadır.

Optimizasyon yanlışlıkları ve aşırı SEO kullanımı nedeniyle oluşan Sandbox sorunlarının çözüme ulaştırılması için öncelikle yapılması gereken ise sorunun doğruluğunu kontrol etmektir.

Google SEO Filtreleri

Sandbox Filtresine Girildiği Nasıl Kontrol Edilmekte?

Bu noktada aslında filtrelere girildiğini anlamak için kullanılan birkaç kolay yöntem var. Hemen belirtelim son dönemde yeni uygulamalarla beraber bu sorunun otomatik olarak algılanması için bazı botlarda kullanılmıyor değil. Özellikle uzman SEO çalışması yapan işletmelerde böyle bir kullanım görebiliyoruz. Fakat bunun dışında filtrenin gerçekten sitede yer alıp almadığını görmek için hemen her sitte sahibinin deneyeceği yöntemlerde var. Bu yöntemlere daha detaylı olarak bakalım.

Site Başlık Kontrol: Bu işlemler arasında ilk olarak yapmanız gereken site başlığının kontrol edilmesi olacaktır. Şöyle ki kullandığınız sitede yer alan başlığını Google için bir nevi adres olarak gösterilmekte. Bu nedenle sitenin başlığını arama motoruna yazdığınızda ilk sırada çıkmanız gerekiyor. Eğer ki sitenin başlığını yazdığınızda ilk sırada değil hatta ilk sayfada bile değilseniz bu durumda kesin olarak filtre cezası almışsınız demektir.

Site Linki Kontrol Etmek: Emin olmak için bir kez de site link kontrol işlemini yapmayı deneyebilirsiniz. Bu işlemde de yapılması gerekilenler oldukça basit. Bu kez site başlığını değil de doğrudan arama motorunda sitenize girdiğinizde çıkan site linkini aratmanız gerekiyor. Yine ilk sırada sizin siteniz çıkmazsa bu durumda da kesin olarak Sandbox filtresi ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Google SEO Filtreleri Nasıl Telafi Edilir?   

Özellikle yazı boyunca Sandbox filtresinden bahsettik. En büyük soruna neden olan Google SEO Filtreleri arasında ilk sırada olduğu için böyle bir tercih yaptık. Genel olarak zaten filtrelerden çıkmak için kullanacağınız yöntemler hemen hemen aynı yöntemlerdir. Şimdi bu yöntemlere bakmamız gerekecek.

Öncelikle filtreye girmenize neden olan içerikleri net bir şekilde ortaya çıkarmanız gerek. Hangi içerikleriniz bu soruna neden olduysa eğer bu içerikleri tamamen kaldırmanız oldukça yarar sağlayacaktır.

Bunun dışında site içerisinde yeniden bir SEO düzenlemesi yapılmasının da faydası olduğunu belirtelim. Bu şekilde SEO hatalarından kaynaklı olarak alınan ceza durumlarının önüne geçilmiş ve alınan filtreden çıkılmak için ilk adım atılmış olur.

Son olarak ise sitenize gelen hitlere düzenli olarak takip ederek siteye yarar sağlaması için değil siteye gelen kullanıcılara yarar sağlaması için yer verilmiş olan içeriklerin bulunduğunu Google’a göstermeniz gerekiyor. Yani içerik düzeninizde de bir değişiklik yapmanız gerekebilir. Tüm bunlarla beraber filtrelerden çıkmak için gerekli eksikliklerinizi giderdikten sonra Google’a başvuruda bulunup sitenizin yeniden incelenmesini de isteyebilirsiniz. Genel olan Google SEO Filtreleri sorununu çözmek için ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini ve SEO sorunlarını tamamen ortadan kaldırmak gerektiğini de belirtelim. Yani bu çalışmalar biraz süre alabilmektedir.

Bir önceki yazımızdan akıllı telefonlarda da kullanılmaya başlayan Monochrome Sensör hakkında bilgi alabiilirsiniz.

Yorum yapın