Monochrome Sensör Nedir? Hangi Akıllı Telefonlarda Yer Alıyor?

Monochrome (Siyah Beyaz) sensör, piksellerin gelen tüm ışıkları (kırmızı, mavi, yeşil) yakalayarak her pikselin 3 katı daha fazla ışık almasını sağlayan bir kamera teknolojisidir. Her rengin emilmesi ile beraber piksellerde siyah beyaz görüntü oluşur ve bu görüntünün çözünürlüğü çok daha yüksektir.

Son dönemde birçok yeni akıllı telefonun kameralarında yeniş sensör teknolojileri karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle üst seviye akıllı telefonların piyasaya çıkması ile beraber bu alanda birçok yeni sensör teknolojisinin de akıllı telefonlara geçtiğiniz biliyoruz. Eskiden çok daha yüksek fiyatlara satılan profesyonel kameralarda yer alan teknolojilerden birisi de Monochrome Sensör teknolojisi. Şimdilerde akıllı telefonlarda kullanılmaya başlayan yeni sensör teknolojisi resimlerde ne gibi ayrıcalıklar sağlıyor? Hangi telefonlarda öne çıkmaya başladı? Şimdi bu konuyu ele alalım.

Monochrome Sensör Fotoğraflarda Nasıl Ayrıcalıklar Sağlıyor?

Daha önce profesyonel Sony kameralarında gördüğümüz Monochrome Sensör teknolojisi yazımızın başında da dediğimiz gibi görüntünün pikselleri ile alakalı olan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Şöyle ki standart bir renkli kamerada piksellerde gelen renkler içerisinde pikselin rengi seçilip diğer renkler dışarı atılıyor ve böylelikle pikseller renklendirilmiş oluyor. Fakat Monochrome Sensör teknolojisinde pikseller tek tek renkler almıyor.

Monochrome Sensör

Gelen ana ışık renkleri kırmız, mavi ve yeşil renklerin tümü emiliyor ve tüm piksellere net olarak gönderiliyor. Tüm ışığın emilmesi ile beraber her piksel için çok daha yüksek ışık değeri elde edilmiş oluyor. Tabi tüm ışık renklerinin emilmesi ile beraber piksel renkleri de siyah beyaz haline dönüşüyor.

Yani sözün kısası Monochrome Sensör ile çekilen fotoğraflar siyah beyaz fakat ışık oranı çok daha yüksek olduğu için çok daha parlak aynı zamanda çok daha yüksek çözünürlük değerli oluyor. Bu sayede çok daha yüksek çözünürlük değeri elde ederken görüntülerde çok daha yüksek detayda elde edebiliyorsunuz. Tabi beraberinde siyah beyaz nostaljik bir görüntü de elde edilmiş oluyor. Yani işin bir de sanatsal boyutu olduğunu belirtelim.

Monochrome Sensör siyah beyaz sensör

Monochrome Sensör Teknolojisi Hangi Telefonlarda Var?

Bu teknoloji zaten geçmiş dönemlerde de birçok profesyonel kamera üzerinde bir resim modu olarak kullanılabiliyordu. Fakat gelişen teknolojilerle beraber artık akıllı telefonlarda da bu sistemi görmeye başladık. Söz konusu teknolojinin ilk olarak ortaya çıktığı akıllı telefonlar ise yeni seri Huawei modelleri oldu. Üst segment akıllı telefon modelleri olan Huawei Honor V9 serisi ve P9 serisi ile beraber karşımıza çıkan Monochrome Sensör modu ile akıllı telefonlarda da artık bu sistem kullanılabilir hale geldi.

Monochrome Sensör teknolojisinin özellikle çift kamera ile beraber gelen kısa süre önce tanıtılan yeni Huawei Honor V9 modeli üzerinde ikinci kameranın özelliği olarak karşımıza gelişmiş bir şekilde çıktığını ve çok iyi çekim modları elde edilebildiğini de ekleyelim. Öyle ki 12 MP arka ikindi kamera Monochrome Sensör ile donatılmış durumda.

Yorum yapın