Suya Düşen Telefon İçin Neler Yapmak Gerekli?

Akıllı telefon güvenliğini sağlamak sadece yazılımsal olarak yapılan bir işlem değildir. Akıllı telefonların güvenliğini sağlamak için fiziksel birçok noktaya da dikkat etmek gerekiyor. Kullanılan camlar ne kadar dayanıklı olursa olsun, kasaları ne kadar sağlam olursa olsun akıllı telefonların hemen her durumda fiziksel sorunlar ile karşı karşıya kalabileceğini belirtmek gerekiyor. Bu sorunlar arasında en çok karşılaşılanlarından birisi de akıllı telefonları sıvı ile temas etmesi sorunu. Aslında akıllı telefonlarda koruma varsa yani kullandığınız model suya dayanıklı model ise bu durumda telefonunuz zaten sorunsuz bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Fakat böyle bir koruma söz konusu değilse o zaman sıvı ile temas halinde yapılması gereken bazı işlemler var ki bu işlemler sayesinde akıllı telefonları belli ölçüde kurtarmak mümkün.

Yapılacak olan işlemleri adım adım uygulamanız ve böyle bir durumda akıllı telefonlarınızda kalıcı sorunlar yaşamamak için elinizi çabuk tutmanız gerekmekte. Bu gibi bir durumda kullanıcılar için her geçen dakika biraz daha soruna neden olacak demektir. Peki ama akıllı telefonların suya temas etmesi ya da suyun içerisine düşmesi durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor? Akıllı telefonları kurtarmak mümkün mü? Bu noktada en etkili olan yöntemlerden örnek vererek açıklayalım.

Telefonun Hemen Kapatılması

İlk yapacağınız işlem telefonun hemen kapatılması olacak. Telefonların hemen kapatılması oldukça önemli bir işlem. Çalışan bir devreye su teması olduğunda otomatik olarak kısa devre durumu yaşanıyor. Fakat eğer ki akıllı telefon çalışır durumda değilse ya da akıllı telefonu anında kapatabilmişseniz bu durumda oldukça şanslısınız demektir.

Suya ilk temas anında ya da diyelim ki telefonunuzu suya düşürdünüz ve telefon çalışmaya devam ediyor. Birçok kullanıcı bu noktada telefonların çalışmasının daha iyi bir durum olduğunu düşünerek telefonlarını olduğu gibi kuruluyor. Dediğimiz gibi bu durumda doğrudan kısa devre sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Öncelikle yapacağınız işlem akıllı telefonunuzu tamamen kapatmak olacaktır. İlk işlemle telefonu kapatarak kısa devre ihtimalini en aza indiriyoruz.

suya düşen telefon

Hat Hafıza Kartı Gibi Eklentileri Çıkarma

Akıllı telefonunuz su ile temas ettikten sonra telefonu kapatır kapatmaz hemen yapmanız gereken bir diğer işlem ise akıllı telefonunuz içerisinde yer alan hafıza kartının ve hattın çıkarılması. Benzeri bağlantılar varsa tüm bu bağlantıları çıkararak akıllı telefonun sadece kasa kısmının kalmasını sağlıyorsunuz. Bu durumda hem su daha çabuk bir şekilde dışarı çıkarılabiliyor hem de diğer parçalarında zarar görmesi engellenmiş oluyor. Zaten kurutma aşamasında da daha etkili çözümler için hata ve sd kart bölümünün açık olması işe yaramakta. Bunu da ekleyelim. Yani daha kolay su çekimi yapılacak alanlar açmış oluyorsunuz.

Telefonu Kurulama Aşaması ve Pirinç

Tüm bu işlemlerden sonra telefon kapalı konumdayken eğer çıkarılabilir pil ise pillerinizi e hemen çıkartın. Fakat birçok akıllı telefon modelinde artık dahili pil kullanımı yapılıyor. Bu nedenle pilleri çıkarmak için kasayı açamaya kalkmayın. Ardından kuru bir bez yardımıyla çok fazla sallamadan telefonun kurulanmasını sağlayın ki fazla su bu şekilde alınsın.

Bundan sonra meşhur bir adım daha atacaksınız. Şimdi ise telefonu tamamen gömülecek şekilde birincin içerisine koyun. Bu şekilde telefonun nemi pirinç tarafından çekilecektir. 2-3 gün pirinç içerisinde beklettikten sonra telefonun tüm bağlantılarını yaparak açmayı deneyin. Eğer ki telefon açılmazsa yapacağınız en iyi işlem servise başvurmak olacaktır. Zir abu kademelerden sonra yapılacak başka bir işlem bulunmuyor.

Yorum yapın