Akıllı Telefonlara Su Dışında Diğer Sıvı Temaslarında Ne Yapmak Gerekir?

Cep telefonları kullanıma başladığı dönemlerden şimdi akıllı telefonların kullanıma geçildiği dönemlerde kadar hala şu an bile en güncel sorunları başında telefonların sıvı teması geliyor. Sonuç olarak telefonların sürekli yanımızda taşıdığımız cihazlar olduğunu düşünürsek telefonların suya düşmesi, üzerine bir şey dökülmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalması pek de şaşılacak durumlar değil. Hatta artık normal olarak bile görebiliriz.

 

Asıl önemli olan ise böyle bir kaza yaşandığında akıllı telefonların nasıl kurtarılabileceği. Telefonlar suya düştüğünde ya da su ile temas ettiğinde kullanılabilecek yöntemler mevcut. Bunlar arasında telefonları kurulamak ve pirince koymak gibi çözümler var. Asıl merak edilen ise başka bir sıvı ile temas ederse telefonun kurtarılmasının mümkün olup olmadığı. Diyelim ki telefonumuzu gazlı içecek döküldü. Bu durumda neler yapmak gerekiyor. Yine telefonu kurtarmak mümkün mü?

Başka Sıvı Temasında Neler Yapmak Gerekiyor

Eğer akıllı telefonlarınız su dışında başka bir sıvı ile temas ettiyse bu durumda temas edilen sıvının cinsi oldukça önemli. Bu durumu örneklerle açıklamak ve birkaç öneride bulunmak gerekiyor. Öncelikle şunu hatırlatalım telefonunuzun üzere sıcak sıvılar döküldüğünde (çay, kahve gibi) telefonu kurtarmak oldukça zor oluyor.

Sıvının ısısı nedeniyle cihaz sadece sıvı temasından değil ısının etkisinden de zarar görebiliyor ki bu tip sorunların yaşandığı telefon sayısı bir hayli fazla. Bunun dışında başka sıvılarla temas konusunda da genel olarak izlenecek yollar var. Öncelikle sıvının niteliğini bilmeniz gerekiyor. Diyelim ki telefona gazlı bir içecek döküldü. Bu durumda telefonunuzu kesinlikle suyla temas ettirerek temizlemeyin. Öncelikle hemen telefonlarınızı kapatmanız gerekiyor.

Telefonu kapattıktan sonra ise özellikle cam yüzeylerini çok hafif nemli bezler ile temizleyerek fazla sıvıyı hemen almalısınız. Aksi halde akıllı telefonlarınız bir süre sonra kullanılmaz hale gelecektir. Telefonun içerisindeki sıvıyı ana hataları ile aldıktan sonra yine belli bir süre beklemeniz gerekecek. Standart olarak su ile temas durumlarında yapılan işlemlerden biri olan telefonların pirince konulması işlemini yapmanız gerekiyor ki bu işlem oldukça etkili bir işlem. Birkaç gün boyunca akıllı telefonunuzdan sıvının tamamen çekilmesini bekledikten sonra telefonlarınızın açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz.

suya düşen telefon

Bu tip yabancı sıvı temaslarında kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken konu cihazların başak bir sıvı ile temizlenmesi. Yani telefonun üzerine şekerli bir içecek döktüğünüzde telefonu bir kez daha sıvı madde ile temizlemeyi asla denemeyin. Bu durumda telefonun tamamen bozulmasına neden olacak hatalar yapabilirsiniz.

Bunun dışında bilmeniz gereken bir diğer nokta ise hemen her sıvı temasında geri dönüş olmadığı. Bu noktada telefona temas eden sıvının niteliğinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Eğer telefonunuz kimyasal bir sıvı ile temas ettiyse (temizlik malzemeleri gibi) bu durumda tüm yöntemleri deneseniz dahi telefonunuz kurtarılamayabilir. Doğrudan telefonun bozulmasına neden olabilecek birçok madde bulunuyor. Tuzlu sularda bile benzer bir sorun yaşanabildiğini belirtelim. Bu nedenle hemen her sıvı temasında aynı işlemleri kullanmanızın yeterli olmayacağını bilin.

Bu gibi olumsuzluklarda sıvı madde tehlikeli bir madde ya da kimyasal bir madde ise bu durumda doğrudan telefonun servisine giderek profesyonel bir destek almak yararlı olacaktır. Zaten bu gibi durumlara genelde parça değişimleri ile karşı karşıya kalındığı için kullanıcıların pek fazla yapabilecekleri bir şeyde kalmamakta. Ancak yetkili servislerde yapılacak müdahale ile akıllı telefonların kurtarılması sağlanabiliyor.

Yorum yapın