Suya Düşen Telefon Garanti Dışı Kalır Mı?

Suya dayanıklı olan akıllı telefon modellerinin sayısı her geçen gün biraz daha artış göstermekte. İlk olarak sadece Sony tarafından kullanılan suya dayanıklı tasarım akıllı telefonlar kısa süre içerisinde akıllı telefon dünyasında gündem olmayı başarmış seriler olarak karşımıza çıkmıştı. Sony’nin denemelerinde başarılı sonuçlar almasının hemen ardından yeni markalarda farklı denemelerle beraber akıllı telefonlarını suya dayanıklı hale getirmeye başladı.

Artık akıllı telefon alırken doğrudan tercih edilen kriterlerden biri olarak karşımıza çıkan akıllı telefonların suya dayanıklı olma durumu giderek yaygınlık kazanmaya başlamış bir durum olarak da bilinmekte. İlk olarak sadece çok üst düzey akıllı telefonlarda yer alan özellik şimdi ise sıradan orta sınıf akıllı telefonlarda bile yer alan bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kasa tasarımlarında yapılan mini değişiklikler sayesinde akıllı telefonların IP sertifikalarına sahip olması ve su geçirmezlik özelliğini devreye sokmasını sağladığını da ekleyelim.

Suya dayanıklı tasarım ve suya dayanıklı model kullanımı giderek artıyor olsa da yeni seri olmasına rağmen bu özelliği barındırmayan birçok akıllı telefon modeli de bulunuyor. Tüm modeller içerisinde suya dayanıklı olmayan serilerin kullanımında ise kullanıcıların oldukça dikkatli olması gerek.

Suya dayanıklı olmayan akıllı telefonlarda sıvı ile temas nedeniyle yaşanacak bir sorun kullanıcıların epey zor durumlara düşmesine neden oluyor. Bu şekilde oluşan hasarlarda ise çok yüksek oranda masraflar ödemeniz gerekebiliyor. Kullanıcıların böyle bir durumda en çok  merak ettikleri konu ise akıllı telefonların suya düşmesi durumunda garanti kapsamında tamir edilip edilmeyeceği.

Suya Düşen Telefon Garanti Kapsamına Girer Mi?

Her marka ve her model için olmasa da markaların bu noktada aldıkları ortak bir karar var. Daha doğrusu birçok marka tarafından uygulanan bir karar var. Bu karar ise telefonların garanti dışı kalacağı yönünde. Başta Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonları gibi üstün akıllı telefon modellerinde yer alan garanti durumları diğer birçok marka tarafından da kabul görmüş olan durumlar.

Telefonlarınızın garanti süresi içerisinde olsa bile suya düşmesi gibi bir olay yaşamasıyla telefonların garantilerinin sadece su sorunu için ortadan kalktığı biliniyor. Yani akıllı telefonunuzu suya düşürmüşseniz ve tüm kurtarma işlemlerinizi yapmanıza rağmen akıllı telefonunuz çalışmıyorsa bu durumda servise gittiğinizde parça değişimlerinden ya da arızaların onarılmasından kaynaklı olarak oluşabilecek masraflar doğrudan kullanıcıya ait oluyor.

suya düşen telefon

Telefonda oluşan hasara göre ise ödeme miktarı artabiliyor. Özellikle akıllı telefonların dokunmatik ekranlarında bu sebeple bir sorun yaşanırsa ekran panellerinin değişmesi gerekiyor. Ekran panellerinin değişmesi durumunda ise telefonunuzun markasına göre değişmekle beraber çok ciddi servis ücretleri ödemeyebiliyorsunuz. Söz konusu olumsuzluklar sadece dev markaların akıllı telefonları için de geçerli değil. Sıradan akıllı telefonlarda da benzeri garanti durumları dikkat çekiyor.

Aykırı bir durum olmadığı sürece sıvı ile temas eden telefonların garanti dışında onarılmasının ardından ise garanti sürelerinin devam ettiğini de belirtelim. Telefon her ne kadar suya bağlı olarak bir sorun ile karşı karşıya kalmış olsa da su sorununun çözülmesinden sonra cihazın standart garanti durumlarını aynı şekilde kullanabiliyorsunuz. Ekstra herhangi bir işlem yapmanıza ya da sıvı temasından sonra başka bir garanti durumuyla yenileme yapmanıza gerek yok. Bir kez daha hatırlatmakta fayda var garanti dışı sayılan cihazlar arasında lük serilerden tutunda giriş seviyesi akıllı telefon modelleri de yer almakta.

Yorum yapın