Başlangıçta Çalışan Program Nasıl Kapatılır?

Yazılımlar her bilgisayar içerisinde bulunan ve hayatımızı kolaylaştıran, işletim sisteminin görevini yerine getirmesini sağlayan unsurlardır. Her bilgisayar içerisinde mutlaka yazılımlar bulunmaktadır. Bilgisayarınızda bulunan Windows media player de bir yazılımdır, oyunlar da aslında birer yazılımdır.

Bazı yazılımlar bilgisayar başlangıcında çalışma gereği duyarlar. İşletim sistemlerinin başlangıçta çalıştırma özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikten faydalanırlar. Normalde bilgisayarınıza bir yazılım kurduğunuz takdir de bu yazılımı çalıştırdığınızda sisteminizde aktif olmaktadır. Ara yüz formu ne ise onu size gösterir ve kullanırsınız. Bazı yazılımlar da arka planda çalışırlar. Arka planda çalışan yazılımların birçoğu oldukça önemliyken yine birçoğu da önemsiz yazılımlardır.

Başlangıçta Çalışmak Yazılımlar İçin Neden Önemli?

Asıl bu sorunun cevabını verelim. Eğer bilgisayarınıza kurduğunuz bir müzik dinleme yazılımı başlangıçta çalışıyorsa ve sizde her bilgisayar başlangıcında bu yazılımı kullanmıyorsanız, sadece bazı durumlarda ihtiyacınız oluyorsa bu yazılım gereksizdir. Yine bir antivirüs programınız var ise ve bu başlangıçta çalışıyorsa ki başlangıçta çalışmayan antivirüs programı olamaz, bu yazılım oldukça önemlidir. Başlangıçta çalışması hayati önem taşımaktadır. Ancak bilgisayar içerisinde aktif durumda olan yazılımlar işlemci ve RAM kullanmaktadır ve bu ne kadar çoğalırsa sisteminizde o kadar ağırlık oluşmaktadır bu nedenle oldukça dikkatli olmalısınız ve gereksiz yazılımları devre dışı bırakarak önemli yazılımların arka planda çalışmasını sağlamalısınız. Önemli yazılımları arka planda çalıştırarak işlevlerini yerine getirebilirsiniz.

Başlangıçta Çalışan Yazılım Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Başlangıçta çalışan yazılımları devre dışı bırakma işlemi de aslında oldukça basittir. Bazı yazılımlar kendilerini güncelleme amaçlı sürekli olarak aktif kalmak isterler ve kendilerini başlangıca eklerler. Bu yazılımları devre dışı bırakmanız oldukça önemlidir. Çünkü arka planda gereksiz yere yer kaplamaktadırlar. Başlangıçta çalışan yazılımları devre dışı bırakmak için “başlat – çalıştır” yolunu izleyin ve buraya “msconfig” yazarak giriş yapın. Karşınıza çıkan pencere içerisinde “başlangıç” sekmesine tıklayarak başlangıçta çalışan yazılımları görün. Bunlardan önemsiz olanları, işinize yaramayanları kapatabilirsiniz. Bunun için sağ tuş tıklayarak devre dışı bırak seçeneğini seçin. Veya sol tarafındaki tik işaretini kaldırın.

Yorum yapın