Autorun Virüsü Nasıl Çalışır ve Nasıl Silinir?

Autorun virüslerü günümüzde oldukça fazla tanınan virüs tipleridir. Özellikle eski yıllarda çok daha fazla yaygınlardı ve oldukça tehlikeli olmaları sebebi ile birçok kişiye zorluk çıkartmaktaydılar. Onları tehlikeli kılan şey ise bilgisayara bulaştıkları takdirde bütün sisteminizdeki dosyalara bulaşmalarıdır. Ayrıca farklı çalışma fonksiyonları sayesinde bilgisayarınıza taktığınız flash bellek benzeri birçok cihaza otomatik olarak bulaşabiliyorlar. Yine bilgisayarınızda bulunan hard disk içerisindeki tüm bölümlere autorun fonksiyonu sayesinde yayılabiliyorlar. Autorun virüsünün bir diğer önemli özelliği ise bilgisayarınıza format dahi atsanız arşivinizde bulunan veriler ile kendisini birleştirdiğinden dolayı sisteminize tekrardan bulaşabilmektedir. Yani siz bir fotoğraf dosyasını açtığınız zaman sisteminize tekrar bulaşıyor ve bu da oldukça tehlikeli bir durum. Siz ne kadar format atarsanız atın silinmesi oldukça güç bir virüs çeşidi.

Autorun Virüsü Nasıl çalışır?

Bu virüslerin çalışma prensiplerini inceleyecek olursak; yerel disk içerisinde autorun.inf isminde bir dosya bulunur ve bu dosya o disk açıldığı zaman, erişim sağlandığı takdirde otomatik olarak içerisinde bulunan kodları aktif etmektedir. Yani sizin bir dosya açmanıza gerek kalmaz. Bu nedenle bu dosya içerisinde eğer bir virüsü çalışma komutu yazılırsa o virüs otomatik olarak çalışacaktır. Yine flash bellekler içerisinde de autorun.inf var ise bu flash bellek bilgisayara ilk takıldığı anda işletim sistemi bellek içerisini okuyacaktır ve bellek içerisindeki autorun.inf dosyasını otomatik olarak çalışacaktır. Flash bellek içerisine yerleşen bir virüs de otomatik olarak çalışır ve sisteminize herhangi bir noktaya kendisini kopyalamaktadır.

Autorun Virüsü Nasıl Silinir?

Autorun virüsleri aslında popüler virüslerdir. Sality virüsü gibi birçok virüs eminim birçoğunuza bulaşmıştır. Özellikle de Windows XP işletim sisteminde bu virüsler çok rahat çalışabiliyorlar ve Windows 7 üzeri işletim sistemlerinde kolaylıkla çalışamıyorlar hatta birçoğu hiç çalışmıyor. Autorun.inf virüsünü temizlemek için ilk olarak sisteminizde Combofix yazılımı ile tarama yapmalısınz arkasından da ne kadar arşiviniz var ise silmelisiniz ve sonrasında format atmalısınız. Bu virüse yakalanmamak için de yapmanız gereken işlem bir USB anti virüs programı kurmaktır. Yine bazı  teknik servisler arşivinizi kaybetmeden kurtarabilmenizi de sağlayabiliyorlar.

Yorum yapın