iPhone Akıllı Telefonlarda Sıvı Göstergesi Nedir?

Apple’ın teknoloji pazarında en başarılı akıllı telefon modelleri olarak yer aldığı iPhone serisi akıllı telefonlar artık çok farklı bir değişim içerisine girmiş durumda. Telefonlarda her yeni seride eski serilerden farklı olarak birçok yeni sistem kullanılıyor ve birçok yeni düzenleme öne çıkıyor. Sürekli olarak gelişen ve sürekli olarak yenilenen akıllı telefon serisinin son olarak ise iPhone 7 modeli yayınlandı.

Apple’ın yeni nesil birçok teknolojiyi denediği modeli olarak gösterilen iPhone 7 serileri ekstra birçok özelliği de kullanıcılara sundu. İlk olarak Home tuşu kullanımı değişti, çift kamera kullanımı yapıldı gibi birçok teknik değişimden söz edilmiş oldu. Fakat aslında yeni seri akıllı telefonların en büyük değişimlerinden birisi akıllı telefonların dayanıklılıkları oldu.

Apple ilk defa iPhone 7 modelleriyle beraber IP67 sertifikasını kullandı ve serinin bu modellerinin toza, suya karşı korumalı olmasını sağladı. Markanın attığı bu adımlarla beraber eski serilerde kullanılan bazı özelliklerde tarih olmuş oldu. En azından eskisi kadar önemi kalmamış oldu. Bu özelliklerden birisi de iPhone ilk serilerinden beri görmeye başladığımız iPhone sıvı gösterge sistemleri.

Çok fazla bilinmeyen iPhone özellikleri olarak dikkat çeken özellikler bir nevi kullanıcıları uyarmak için kullanılan teknolojilerden de biri olarak biliniyor. Söz konusu teknolojinin sağladığı avantajlar bir yana dursun iPhone sıvı göstergesi sisteminin kullanımı da oldukça kolay. Hatta kullanıcıya bir iş düşmüyor bile demek yanlış olmaz. Burada asıl iş telefona düşüyor.

Hangi Modelde Sıvı Göstergesi Nerede Yer Alıyor?

iPhone akıllı telefonlarında kullanılan sistem cihazın su alıp almadığını göstermekte. Bu sistemde kullanılan göstergeler ise modele göre farklılıklar içeriyor. Akıllı telefonun modeline göre, tasarımına göre yerleşkesinde farklılıklar olan sıvı gösterge bölümlerinde hangi modelde nerede kullanım yapıldığı da en çok merak edilen sorulardan bir tanesi.

iphone sıvı göstergesi

iPhone Sıvı Göstergelerinin Yerleşimi

Eskiden yeniye doğru giderek bu konuda daha detaylı bilgi vermek gerekirse ilk iPhone modellerinden başlayarak açıklayalım. İlk iPhone serisinde sıvı göstergesi paneli telefonun hemen alt kısmında hafıza kartı giriş bölümünde yer alıyor. Bu bölümde yer alan mini işaretçi sayesinde telefonun içerisinde sıvı bulunup bulunmadığı telefonun sıvı temasına maruz kalıp kalmadığı gözükebiliyor.

Bir başka model olan iPhone 3 ve iPhone 3S modellerinde ise sıvı göstergeleri yine telefonun hemen alt kısımlarında yer alıyor. iPhone 3 modelinde ilk serinin aynı durumunda olan gösterge çubuğu S modelinde ise biraz daha ortalanmış olarak dikkat çekiyor. iPhone 4 ve iPhone 4S modelleri için bakacak olursak sıvı göstergelerinin yine eski seriler ile aynı yerleşkede yer aldığını görebiliyoruz. Bu seride de bir değişiklik söz konusu değil. Asıl değişiklik ise iPhone 5 serisinden sonra ortaya çıkıyor.

Tüm iPhone 5 serisi akıllı telefonlarında sıvı gösterge panelleri telefonların yan kısımlarında yer alıyor. Yukarıda ve aşağıda yer alan göstergeler bu serilerden sonra yan kısma taşınmış durumda. Yine oldukça mini bir görüntüye sahip olmasına karşın kolay görüntülenebilen bir tasarıma sahip olduğu için rahatlıkla öne çıkan özellik iPhone 6 serisinden sonraki akıllı telefon serilerinde ise yine yanda fakat bu kez çok daha geniş kullanımı ile dikkat çekiyor. Sıvı göstergesi bu seriden sonra biraz daha işlevsel hale gelmiş oluyor.

 

Yorum yapın