Apple Global Garanti Sistemi Nedir? Ülkemizde Kullanılıyor Mu?

Dünyanın en büyük firmalarından biri olan Apple’ın kullanıcılara sunduğu birçok ayrıcalıklı sistem var. Zaten bu ayrıcalıklı sistemle ve kullanıcılara sunulan hizmetler sayesinde Apple’ın bu kadar büyümesi ve Apple’ın bu kadar fazla kullanıcı kitlesine ulaşması sağlanmış durumda. Apple’ın bu derece büyüme göstermesinin bir başka yönü ise teknoloji devinin artık sadece kendi ülkesinde satış yapan bir marka olmasından çok evrensel bir marka haline gelmesi.

 

Sadece belli bir ülkede satış yapmayan marka dünya genelinde ülkemizin de dahil olduğu birçok ülkede satışlar yapmakta. Apple’ın bu derece genişlemesi satışları için ülke temsilciliklerini kullanmasını da sağlıyor. Mesela ülkemizde Apple Türkiye adı altında hizmet veren firma tüm yönetimi de bu şekilde sağlıyor.

Apple’ın sahip olduğu bu evrensel yapı kullanıcıları da doğrudan etkilemekte. Öyle ki Apple’ın bu yapısı sayesinde kullanıcıların istedikleri yerden istedikleri şekilde Apple ürünü almaları da mümkün kılınıyor. Kullanıcılara sunulan hizmetlerle beraber kullanıcıların istedikleri ülkelerden Apple ürünleri satın almalarının da yolu açılıyor. Mesela bir iPhone akıllı telefon yurt dışında daha ucuza satışa çıkıyorsa yurt dışından bu telefonu satın alabiliyorsunuz. Böyle bir olasılıkla beraber ise akıllara iki soru geliyor. İlk soru alınan Apple ürününün nasıl kayıt yaptırılacağı ikinci soru garanti durumlarının neler olacağı.

Apple Global Garanti Sistemi

Bu noktada ikinci sorudan başlayacağız. Yurt dışından alınmış olan herhangi bir Apple ürünü ülkemizden alınmadığı için Türkiye’de normal şartlar altında garanti uygulanmaması gerekiyor. Fakat Apple’ın evrensel bir firma olması sebebiyle beraber devreye global garanti sistemi giriyor. Global garanti sistemi ise oldukça işlevsel bir sistem.

Sistem sayesinde isterseniz yurt dışından Apple ürünlerini alın isterseniz dışarıdan getirtin bu durumda Apple’ın uluslararası garanti koşulları devreye giriyor. Kullanıcılara ekstra olarak 1 yıl garanti süresi sunuluyor. Kullanıcılara sunulan bu garanti süresi içerisinde ise kullanıcıların sorun yaşadıkları cihazlarında istedikleri gibi değişimler yapmaları ve standart garanti şartları nelerse yararlanabildiklerini de biliyoruz. Son dönemde bir hayli gündem olan global garanti konusunun bu kadar gündeme gelmesinin nedeni ise ülkemizde kullanımdan kalkıp sonrada geri dönmesi.

apple global garanti

Apple tarafından yapılan bir açıklama ile artık ülkemizde dışarıdan alınan Apple ürünlerine global garanti sunulmayacağı belirtilmişti. Bu haberi yaygınlaşmasının hemen ardından ise beklenmedik bir haber daha geldi ve çok kısa bir aralık sonrasında sistemin yeniden devreye sokulduğu ve global garanti sisteminin kullanılabilir olduğu belirtilmişti.

Apple’ın aldığı bu kararlar ise basında geniş yer buldu. Neden böyle bir karar aldı neden değiştirdi henüz bu konuda net bir açıklamada yapılmış değil. Fakat şunu biliyoruz ki Apple’ın yeni seri ürünlerinde artık global garanti sistemi devam ediyor.

Apple Global Garanti Nasıl Ayrıcalıklar Sağlıyor?

Bununla beraber son olarak sistemin nasıl ayrıcalıklar sağladığından bahsetmek gerekiyor. Sistemin işleyişi ve ayrıcalığı oldukça dikkat çekici. Diyelim ki daha uygun fiyatlarla iPhone akıllı telefonlarını getirttiniz. Normalde garantili kullanım olmayacakken garanti yokken Apple’ın global garantisi sayesinde telefonlarınızı istediğiniz herhangi bir Apple servisine götürerek burada tamir ettirebiliyorsunuz.

Yaşadığınız sorunlarda buradan aldığınız iPhone akıllı telefonları nasıl ki garanti kapsamına dahil ediliyor bir sorun olduğunda sorunun çözümü için çalışılıyorsa aynı sistem global garanti üzerinde de geçerli. Garanti süresi ise sadece 1 yıl olarak açıklanmış durumda. Bu süre sonrasında garanti devre dışı kalıyor.

 

Yorum yapın