Suya Düşen Akıllı Telefonlar İçin Yapılan Yanlış Uygulamalar

Akıllı telefonlarda en büyük sorunlardan birisi dayanıklılık sorunu. Birçok akıllı telefon markası son dönemde dayanıklılık sorununa çözüm oluşturabilmek için yeni önlemler almaya başladı. Özellikler telefonların dış etkilere maruz kalarak bozulmasının önüne geçmek için yeni çözümlerin denendiğini ve birçok markanın bu konuda yeni adımlar attığını biliyoruz.

 

Akıllı telefonlarında çizilme, düşmeye bağlı olarak kırılma ya da camların çatlaması gibi sorunlar bir yana dursun telefonlarda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de akıllı telefonların suya düşmesi ya da sıvı ile temas etmesi. Aslında bu sorunun çözümü içinde birçok marka son dönemde akıllı telefonlarına suya dayanıklılık özelliği eklemeye başladı. IP67, IP68 gibi suya dayanıklılık sertifikası bulunan modeller sayesinde akıllı telefonların sıvı temasına karşı da dayanması sağlandı.

Fakat buna karşın hala sertifikalara sahip olmayan ve suya dayanıklı olmayan modellerin çoğunlukta olduğunu da biliyoruz. Özellikle orta sınıf akıllı telefonlarda çok sık olarak suya dayanıklılık özelliği sunulmuyor. Bu durumda kullanıcıların daha da dikkat etmeniz gerekiyor. Yine de bir talihsizlik sonucunda akıllı telefonlarınızı suya düşürdüğünüzü ya da akıllı telefonlarınızın sıvı ile temas etmesi durumuyla karşı karşıya kalırsanız bu durumda da hemen yapmanız gereken bazı işlemler var.

Bu işlemler akıllı telefonlarınızın bir nevi kurtulmasını sağlıyor. Tüm bu işlemlerden bahsetmek yerine bu kez akıllı telefonlar suya düştüğü zaman yanlış bilinen bilgiler ve yöntemler hakkında bilgi vereceğiz. Akıllı telefonlar suya düştüğünün de ne yapmamak gerekli? Yanlış bilinen uygulamalar neler? Daha detaylı olarak ele alalım.

Akıllı Telefonun İçerisindeki Suyu Üflemek

Telefon suya düştüğü zaman birçok insan refleks olarak akıllı telefonlarını sudan çıkarır çıkarmak telefonların su alan kısmını üflüyor. Aslında telefonun içerisinde kalan suyu çıkarmak için yapılıyor olsa da bu işlem oldukça yanlış bir işlem. Telefonlarınızı sudan kurtarayım derken su ile daha büyük bir soruna neden olabiliyorsunuz. Suyu temas ettiği bölümden üflemeniz durumunda su daha derin devrelere ilerleyebiliyor. Yani bir nevi suyun daha derine ilerlemesine neden oluyorsunuz ve bu durumda da kalıcı sorunlarla karşı karşıya kalma olasılığını artıyor.

Telefonu Saç Kurtma Makinesi İle Kurutma

Önce çok bilinen yanlışlıklardan birisi de telefonu saç kurutma makinesi ile kurutma. Telefonunuz suya düştüğünde ya da herhangi bir sıvı ile temas ettiğinde hemen telefonu kurutmak isteyebilirsiniz. Bu durumda da en sık yapılan kurutma yöntemi saç kurutma makinesi ile hızlı bir kurutma sağlamak. Ama aslında bu yöntemde yanlış yöntemlerden biri olarak öne çıkıyor. Saç kurutma makinesi ile kurutma yaparsanız telefonun devrelerine zarar verme olasılığınız oldukça fazla. Hatta büyük ölçüde telefonun devrelerine zarar vermiş oluyorsunuz.

Suya Düşen Akıllı Telefon

Süpürge İle Suyu Çekmek

Birçok sitede yer alan ve birçok kişi tarafından önerilen yöntemlerden birisi de elektrik süpürgesi kullanarak telefonun içerisinde yer alan suyun çekilmesi. Bu gibi bir durum doğrudan telefonunuzun ekran kısmında sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Uygulanan vakum ile beraber dokunmatik ekranda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmekte.

Telefon Kapandıysa Açmayın

Suyun telefonlarda zarar vermesinin en büyük nedeni telefonların devrelerinin çalışıyor konumda olması. Eğer telefonların sıvı ile teması sonrasında kapandığını görürseniz bu durumda yapmanız gereken işlem telefonları geri açmaya çalışmak olmayacaktır. Bunun yerine telefonları bir süre kapalı kalmasını tercih edin. Hatta tamamen kuruyana kadar telefonları yeniden açmaya çalışmayın. Bu durumda telefonlarda kısa devre sorunu ortaya çıkacaktır. Kısa devre ile karşı karşıya kalınması durumunda ise telefonların fiziksel olarak değiştirilmesi ya da onarılması gerekebilir. Bu gibi bir durum ile karşılaşırsanız yapmanız gereken işlem telefonların öncelikle uzunca bir süre kurumada bekletilmesi ardından ise telefonların yeniden çalıştırılması olacaktır.

Yorum yapın