Sosyal Medyanın Günümüzdeki Önemi

Sosyal Medyanın Günümüzdeki Önemi

Sosyal medyanın günümüzdeki önemi bir hayli fazladır. Yaşamımızın odak noktası haline gelen internet kullanımı, hem bir ihtiyaç, hem de eğlence gereksinimini karşılamaktadır. Farklı sosyal uygulamaların da, ekstra bir kazanç sağladığını belirtmemiz gerekiyor. Birçok insanın geçimini sağladığı ekmek kapısı olması da öneminin ne denli büyük olduğunu göstermektedir. Bu kitle araçlarının ortak özelliklerinden biri ücretsiz olarak sunulmasıdır. Olumlu ve olumsuz yönlerinin olduğu gibi, bilinçli ve doğru kullanıldığı zaman faydaları fazladır.

İletişim Araçları

Hemen hemen herkesin kullandığı internetin, bir iletişim aracı olması da tercih nedenlerinden birisidir. Günümüzde, alışveriş, eğlence, bilgi ve haber gibi birçok sektörün internette mevcut olması da ne kadar geniş kapsamlı olduğunu kanıtlar niteliktedir. Kitlesel bir iletişim aracı olarak kullanılan sosyal medya, günlük yaşamımızda bizi çevreleyecek bir etkiye sahiptir. Maddi ölçütler kadar, manevi ihtiyaçları karşılaması da, internet ve sosyal medyanın gücünü ortaya koymaktadır. Sosyal medyanın faydaları bir hayli fazladır. Bu sebeple, olumlu ve olumsuz özelliklerini birbirinden ayırmak gerekir.

Sosyal Medyanın Gücü

Artık sosyal medya dendiği zaman akla gelen uygulamaların başında Twitter ve Facebook gelmektedir. 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook’un hem eğlence, hem bilgi, hem de ticaret olarak kullanılabilen bir uygulama olması, tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Sosyal medyanın gücünün bir getirisi olan iş piyasa sektöründeki Linkedin’in de etkili bir platform olduğunu söylememiz gerekiyor. Her uygulama ve seçeneğin farklı gruplara hitap ettiğini belirtmeliyiz. Kullanıcıların izniyle birlikte sunulan bilgi ve verilerin pazarlanması kullanıcı isteğiyle gerçekleşmektedir. Elde edilen her bilgi ve verinin, internet ve sosyal ağ işletmecileriyle tespit edilmesi ve saklanması bir zorunluluktur.

Sosyal Medya Kullanımı

Her kullanıcının farklı bir sosyal ağdan haber alması, yorum yapması ve reklamın üzerine tıklaması, bilgi ve haber erişimi, arkadaş olarak eklemesi, firma ve kuruluş takipleri gibi birçok etkinlik, sosyal medya kullanımındaki yaygınlığı açıklar niteliktedir.  Sosyal medya kullanımı,  gelişmiş teknikler sebebiyle, sosyal ağlardaki veri analizleri ilerlemiştir. Web sitelerinin sunduğu hizmetlerin çeşitli olması, her insan için benzersiz bir seçenek doğurmuştur. İhtiyacın karşılanması ve memnun edilmesi, arz ve talep mantığını doğurmaktadır. İleriki yıllarda da, daha fazla genişleyen bir teknolojiye kavuşulacağı söylenmektedir. Özellikle, 2000’li yıllardan sonra yoğun derecede internet kullanımı artmış ve dünyadaki her insanı etkisi altına almıştır.

Sosyal Medya Tam Bir Cadı Kazanı

Birey ve toplumları son derece etkileyen sosyal medya, kültürel, ruhsal ve ekonomik değerleri de etkisi altına almıştır. Devlet güvenliğini dahi direkt olarak etkileyebilecek gücünün bulunması, internetin vazgeçilmez bir aygıt olduğunu göstermektedir. İnternet kullanımının yaygınlığı ve sosyal medyanın gücü, olumsuz sonuçları da beraberinde getirmiştir. Sosyal medya zararlarından olan, siber saldırılar, kişisel tehdit ve hakaretler, özel hayatın ifşa olması, yasaklı ve cinsel istismara dayanan veriler ve benzeri birçok faktör, kullanım yaygınlığına denk bir gerçektir. Bunun sonucu olarak da Bilişim Hukukunun önem ve değeri artmıştır. İnternet ve bilişim avukatlarının yoğun bir şekilde ilgi görmesi, doğabilecek olumsuzlukları engellemek ve hukuksal süreçleri yaşamak içindir. Sosyal medya, olumsuz özellikleri kadar, olumlu birçok ihtiyacı da karşılamaktadır. Tam bir cadı kazanı kıvamında bir karışıklık olduğu kesindir. Bilgi ve haber hızının değişkenliği, güvenilirlik ve kesinlik noktasında sorgulanabilir olmalıdır.

Sosyal Medyanın Faydaları

Dünyada ne olup bittiğinden haberdar olunması, sosyal medyanın artı değerlerinden birisidir. Genç kitlelerin ülkesinde ve dünyadaki değişimlere anında tepki verebilmesi ve bilgi edinmesi kolaylaşmıştır.

Beğeni ve ilgi alanları dahilinde insanlarla tanışabilme şansı doğurmuştur. Farklı şehirlerde, ortak hobi ve zevk alanlarına sahip insanların paylaşımda bulunmaları zaman zaman zorluk yaratabilmektedir. Ancak, paylaşım grupları sayesinde çeşitli etkinliklerden de faydalanılmaktadır.

Ödev ve derslerle ilgili bilgi sahibi olunabilir. Sınıf veya okul gruplarının kaçırılan dersler ya da herhangi bir konuyla ilgili direkt olarak bilgi alması kolaylaşmıştır.

İş alanlarının geniş ölçüde olması, maddi kazançları da beraberinde getirmektedir. Linkedin, iş sektörüne hakim bir sisteme sahiptir.

Arkadaşlarla hızlı bir şekilde iletişim kurabilmek, mobil ve bilgisayar üzerinden anında gerçekleşebilmektedir.

Bilgiye hızlı erişim şansı, gençlerin bilgi gereksinimini karşılamakta ve farklı alanlarda bir kültür kazanımı doğurmaktadır.

Yazar, politikacı, sanatçı ve benzeri birçok insanla iletişim kurulabilmektedir. Sosyal medyanın avantajlarından biri olarak kabul edilen bu faktörlerin yanında, alışveriş, eğlence, bilgi ve haber ihtiyacı da karşılanmaktadır.

Yorum yapın