Akıllı Saatler İle Akıllı Bilekliklerin Farkları Neler? Hangisi Tercih Edilmeli?

Teknolojinin akıllı telefonları ne kadar yüksek bir seviyeye taşıdığını biliyoruz. Akıllı telefon teknolojilerinde yaşanan tüm bu gelişmelerin dışında akıllı işletim sistemlerinin artık başka teknolojileri de beraberinde getirmeye başladığını da söylemek gerek. Hatta bu şekilde giyilebilir teknoloji ürünü olarak anılan yeni bir sınıfın bile oluştu. Giyilebilir teknoloji olarak biline bu teknolojilerde ise en çok dikkat çekenlerinin akıllı saatler olduğunu da söylemek gerekiyor. Giyilebilir teknoloji alanında en çok tercih edilen ürünlerin başında da gelen akıllı saatlerde sonra sektörde artık birde akıllı bileklikler yer almaya başladı. Peki akıllı saatler ile akıllı bileklikler arasında nasıl farklar var? Bu farklar ne gibi ayrıcalıklar getiriyor? Akıllı saat mi akıllı bileklik mi tercih edilmeli?

Akıllı Saat Teknolojileri

İlk olarak akıllı saatler hakkında biraz bilgi verelim. Akıllı saatler genelde içerisinde Android türevi ya da özelleştirilmiş işletim sistemi bulunan saat sistemleri olarak biliniyor. Standart saatlerden farklı olarak akıllı saatler üzerinden uygulama çalıştırabiliyor, akıllı telefonlar ile saatler arasında uyum sağlayabiliyor, aramalarınızı ve bildirimlerinizi kontrol edebiliyorsunuz.

Akıllı saatlerin bu şekilde en çok öne çıkan özellikleri arasında ise akıllı telefonlarla bağlantı kurarak hem akıllı telefonlar üzerinden çağrı yapabilme hem de akıllı telefonlar üzerinden gelen çağrıları cevaplama olduğunu da belirtelim. Bunun dışında elbette ki akıllı saatlerin modeline göre değişmekle beraber birçok ekstra özelliği de bulunuyor. Fakat tüm bu özellikler dediğimiz gibi saatlerin modellerine ve sistemlerine göre değişiklikler göstermekte.

Akıllı Bileklik Teknolojileri

Akıllı saatlerle çok benzer olsa da akıllı bileklik teknolojilerinin amaçlarına göre biraz daha farklı teknolojiler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yine akıllı saatlerde olduğu gibi akıllı bilekliklerde de genel olarak saat gösterimi, akıllı telefon bağlantısı gibi birçok ekstra özellik var. Bunun dışında yine modellerine göre değişmekle beraber akıllı telefonlara gelen bildirimleri okumaya ve akıllı telefona gelen mesajları görüntülemeye de yarayan birçok akıllı bileklik modeli olduğunu biliyoruz.

Bunun dışında akıllı bileklikleri öne çıkaran özellikler arasında bilekliklerin spor takip uygulamaları olduğunu da söylemek mümkün. Özellikle bu alanda satılan modellerde birçok spor uygulaması ve spor verilerini kontrol eden birçok koç uygulaması da bulunuyor. Tabi genel olarak akıllı saatlerde de yer alan bu teknolojiler hem akıllı bileklik modellerine göre hem de saat serilerine göre değişiklik göstermekte.

Akıllı Saat İle Akıllı Bileklikler Arasındaki Farklar

Buraya kadar ele alacak olursak akıllı saat ve akıllı bileklikler arasında çok fazla bir fark olmadığını görebiliyoruz. Akıllı saatlerle beraber akıllı telefonlara erişim imkanı akıllı bilekliklerde de var. Akıllı saatlerinde yer alan bildirim okuma, çağrı cevaplama gibi özellikler akıllı bilekliklerde de kullanılmakta.

Akıllı bileklik serisinde yer alan yer alan spor takip uygulamaları akıllı saatlerde de yer alıyor. Tabi modellere göre değişmesiyle beraber bu özelliklerinde değişebildiğini de bir kez daha belirtelim. Peki tüm bu özellikler noktasında hem akıllı bilekliklerde hem de akıllı saatlerde ortak olarak yer alan birçok özellik varsa neden akıllı saatler ile akıllı bileklikler aynı kategoride yer almıyor. Akıllı saatler ile bilekliklerinin arasında ne gibi farklar var?

Gelelim bir diğer noktaya. Akıllı saatler ile akıllı bileklikler arasında ne gibi farklar olduğuna. Bu noktada hemen şunu belirtmek gerekiyor hitap ettiği kitleye göre bu farklar değişebilir.Şimdi ilk olarak ne gibi farkların yer aldığından bahsedelim. Öncelikle akıllı saat sistemlerinde ekstra olarak uygulama desteği bulunuyor. Şöyle ki birçok modelde tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi ekstra olarak saate uygulama yükleyebiliyor ve uygulamalarınızı kontrol edebiliyorsunuz.

Bunun dışında yine akıllı saatlerde ekstra olarak genelde çağrı cevaplama ve akıllı saat üzerinden konuşma gerçekleştirme gibi ayrıcalıklar sunuluyor. Ne yazık ki bu ayrıcalıklar birçok akıllı bileklik modelinde yer almıyor.Ayrıca akıllı saatlerde özellikle yeni modellerde mesaj gönderimi yapmak. Gelen mesajları kontrol etmek, internete bağlanmak gibi ayrıcalıklı özellikleri de bulabiliyorsunuz.

Akıllı bilekliklerde ise daha çok günlük planlamalarınız üzerine kurulu sistemler karşınıza çıkıyor. Şöyle ki günlük spor aktivitelerinizi tutan, uyandırma ve uyku düzenini sağlayan uygulamaları ile öne çıkan, tasarımları ile spor sırasında çok rahat kullanılabilen, fitness verilerini değerlendirebilen sistemler akıllı saatlere göre çok daha entegre bir şekilde çalıyor.

Kimler Akıllı Saat Kimler Akıllı Bileklik Tercih Etmeli?

Eğer akıllı saatleri telefonunuzun bir aksesuarı olarak kullanacak ve günlük iş hayatında yardımcınız olarak kullanacaksanız tabi ki akıllı saat tercihi hem saat aksesuarı olarak öne çıkmasıyla hem de kullanılabilir özellikleri ile daha iyi bir seçim olacaktır.

Fakat bunun yanında yürüyüşlerinizde, spor yaparken ya da benzeri herhangi bir aktivitenizde hem kendi spor değerlerinizi görmek hem de tüm bu aktivitelerde kolunuzu rahatsız edecek olan bir saat yerine mini bir bileklik kullanmak istiyorsanız akıllı bileklikler tabi ki en iyi seçim olacaktır. Bu nedenle zaten birçok akıllı saat spor verilerini tutabiliyor olsa da genelde spor takibi için rahatlık ve kullanım kolaylığı açısından akıllı bileklikler tercih ediliyor.

Dış etkilere karşıda toz, su, ter gibi etkilere karşı her iki türünde özel modelleri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yani akıllı bileklikler toza ve suya karşı dayanıklı, akıllı saatlerde böyle bir durum yok demek yanlış olur. Çünkü artık birçok akıllı saat serisinde de hem toza karşı hem de suya karşı koruma sağlanabiliyor. Özellikle üst segment üyesi olan akıllı telefonlarda bunu görebiliyoruz.

“Akıllı Saatler İle Akıllı Bilekliklerin Farkları Neler? Hangisi Tercih Edilmeli?” üzerine bir yorum

Yorum yapın