Retina Ekran Mı? OLED Ekran Mı?

Akıllı telefon teknolojilerinde kullanıcılara sunulan birçok ayrıcalıklı sistem bulunuyor. Tüm bu sistemler arasında göze en çok batanı, en çok ilgi çekeni hiç şüphesiz akıllı telefonların ekran teknolojileri. Kullanıcılarında doğrudan akıllı telefon üzerinde karşılarına çıkan bölüm olduğu için hiçbir sistem özelliğine dikkat etmese bile mutlaka hemen her kullanıcı akıllı telefonun ekran sistemlerine dikkat etmekte.

Tasarımsal açıdan nasıl? Ekranın çerçeveye olan oranı ne?  Ekran büyüklüğü ne kadar? Gibi noktalar kullanıcıların sürekli dikkat ettikleri konular arasında gösterilebilir. Haliyle akıllı telefon tercihinde de ilk olarak öne çıkan özellikte ekran teknolojisi oluyor. Tüm bu detayları ve özellikleri bir kenara dursun bunun dışında akıllı telefonlarda yer verilen ekranların nasıl teknolojilere sahip olduğu da önem verilen konulardan.

Bu noktada ekran sistemleri arasında en çok karşılaştırılan teknolojiler ise OLED ve Retina ekranlar. Aslında bu ekran teknolojilerinin karşılaştırılmasının nedeni iki büyük firma arasında tercih edilen ekran teknolojileri olması. Retina teknolojisini kullanan Apple ile OLED teknolojisini kullanan Samsung arasındaki rekabette her iki ekran sisteminin de daha fazla karşı karşıya gelmesine neden oluyor. Peki Retina ekran mı? Yoksa OLED ekran mı? Aralarında ki farklar neler?

Retina Ekran Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle Retina ekran sistemlerinden başlayalım. Fakat söze başlamadan önce ilk olarak Retina ekran hakkında bilinmesi gereken birkaç nokta hakkında bilgi verelim. Retina ekranlar her ne kadar OLED ekranlar ile karşılaştırılsa da aslında Retina bir ekran türü değil. Öncelikle bunu belirtmek gerekiyor.

Sadece bir ekran üzerinde Retina adı verilen teknoloji kullanıldığında akıllı telefonlara Retina ekranlı telefon denilmekte. Bu noktada aslında OLED ile karşılaştırmak yanlış olur. Fakat yine de en çok sorulan sorulardan olduğu için iki sistemi de karşılaştıralım.

Retina Ekran Tam Olarak Nedir?

Retina ekran teknolojisi Apple’a has olan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Doğrudan Apple tarafından kullanılan teknoloji iPhone 4 ile beraber hayatımıza girdi ve sadece iPhone akıllı telefonlarında değil iPad tabletlerinde de Retina ekran teknolojisi kullanılmakta.

Asıl olarak bir ekran paneli değil bir teknoloji olarak karşımıza çıkan Retina ekran teknolojisinde oluşturulan fark ekranın piksel yoğunluğu. Ekranda uygulanan teknoloji ile beraber görüntüde yer alan pikseller hem küçültülüyor hem de sayısı bir hayli artırılıyor.

Piksel yoğunluğunun bir hayli artırılıyor olması ile beraber pikseller kullanıcıların baktıklarında görünmeyecek kadar küçük hale geliyor. Gözün görebileceğinden daha yoğun bir piksel kullanıldığı için kullanıcı ekrana baktığında çok daha yüksek bir çözünürlük değeri görüntüleniyor. Çok daha yüksek bir çözünürlük değerinin yanı sıra görüntü çok daha canlı ve renklerde haliyle çok daha derin olarak kullanıcıların karşısına çıkmakta.

Retina ekran

Tüm bu ayrıcalıkları ile hem yüksek çözünürlük sunan hem görüntüye ekstra olarak canlılık verdiği hem de daha az masraflı olduğu için Retina ekran sistemi Apple tarafından hemen her iPhone modeline de ekleniyor. Böyle bakıldığında Retina ekranların tabi ki tercih edilebileceğini de belirtelim.

Püf nokta: Retina ekranlara neden “Retina” adının koyulduğunu biliyor musunuz? Apple’ın teknolojisinin adının nedeni piksellerden kaynaklı. Söz konusu teknolojide pikseller o kadar çok artırılıyor ki piksellerin göz ile ayrımını yapamıyorsunuz.

Bu nedenlerde teknolojinin adı Retina olarak anılmakta. Şunu da hatırlatalım şimdiki akıllı telefonlarda ya da bilgisayarlarda zaten gözle pikseller seçilemiyor şeklinde düşünebilirsiniz. Fakat iPhone 4 döneminde birçok bilgisayar ve telefonda pikseller çok net seçilebiliyor ve bu durumda görüntü kalitesini düşürüyordu.

OLED Ekran Teknolojisi?

Kelime karşılığı doğrudan Organik Işık yayan diyot olarak bilinen OLED ekran teknolojisinde genel olarak LED sistemleri kullanılıyor. Akıllı telefon kısmında daha çok Samsung ile öne çıkan OLED ekranlarda LED serilerinde bulunan ışık yayan ampuller yerine ışın yayan film şeritleri öne çıkıyor. Film şeritlerinin ekranlara sağladığı ayrıcalıklar ise tartışılmaz düzeyde.

Çok daha net görüntü elde edilmesine karşın çok daha az enerji tüketimi de sağlanmış oluyor. Bu nedenle zaten akıllı telefonlarda da ekstra pil tüketiminin önüne geçildiği için en çok öne çıkan ekran teknolojileri OLED ekranlar olarak karşımıza çıkıyor.

OLED

Parlaklık ve çözünürlük değerlerinin ne kadar yüksek olduğunu da belirtelim. Son Samsung serilerinde de görüldüğü gibi 2K çözünürlüklere kadar çözünürlük destekleri de kullanıcılara sunulmakta. Yavaş yavaş PMOLED ve AMOLED olarak çeşitlenmeye de başlayan ekranların bununla beraber çok daha dayanıklı olduğunu da belirtelim. Tüm bu teknolojilerle beraber OLED ekran teknolojisinin akıllı telefonlardan televizyonlara en çok kullanılan ekran teknolojisi olduğunu da söylemek gerekiyor.

Püf Nokta: OLED ekranlar sayesinde film şeritli LED serilerinin kullanabiliyor olması son dönemlerde de katlanabilir ekran teknolojilerinin de gündeme gelmesine de neden olmaya başladı. Bu sayede katlanabilir ve kıvrılabilir akıllı telefon modelleri için ekran kısmı sorunu da ortadan kalkmış oluyor.

Retina Mı OLED Mi Tercih Edilmeli?

Gelelim asıl sorumuza. Retina ekranlar mı yoksa OLED ekranlar mı tercih edilmeli. Aslında Retina ekranların LCD kapasitif ekranlarla beraber kullanıldığını ve bir teknoloji olduğunu bir kez daha belirtelim. Bu yönü ile Retina teknolojili LCD ekranlar mı yoksa OLED ekranları mı sorusu daha doğru olacaktır.

Bu noktada da genel olarak Retinalı LCD ekranlar oldukça net görüntü verebilmekte. Fakat sadece iPhone serilerinde yer alıyor olması. Ekstra olarak OLED ekranların hem tasarruf açısından hem de ekran parlaklığı açısından çok daha önde olması sağlıyor. Bu nedenle eğer tercihiniz iPhone değilse OLED ekran kesinlikle daha önde gelecektir.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın