Sosyal Medya Stratejisi

Sosyal Medya Stratejisi

Sosyal medya pazarlama için çok iyi bir stratejidir , ancak SEO stratejinizin bir parçası olmalıdırlar. Sosyal medya daha popüler hale geldiğinde, Google ve diğer arama motorları artık onları görmezden gelemiyor. Bunu şöyle örneklendirebilirim. Kendime ait olan bir teknoloji sitesinde Tv8 frekans ayarı nasıl yapılır yazısını yazmıştık. Yazı başlarda doğal yoldan fazla okunmuyordu. Yazının linkini sosyal medyada gruplarda paylaşarak yüksek etkileşim oluşturmuştum. Bu paylaşımlardan sonra yazı Google da ilk sıraya yükseldi Shiftdelete,  webtekno gibi büyük siteleri geçmişti. Bu yazımdan sonra kendinize özel bir sosyal medya stratejinizi oluşturmaya başlayacaksınız.

Sosyal Medyanız İşinize Uygun Mu?

Sosyal medya stratejisini belirlemenin ilk adımı çalışacağınız alanın sosyal medya platformunda malzemesi var mı? Biz neyi pazarlayacağız neyi paylaşacağız? Sosyal medyanız işinize uygun mu ? Bu tür sorulara cevap vermelidir. İşinize uygun herhangi bir sosyal medya aracına uygun değilse sektörde büyümeniz de o kadar zor olacaktır.

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya, reklamınızı yapmanın ve markanızın ve şirketinizin takipçilerinizin arttırmanın en etkili yoludur. Diğer sosyal medya araçlarıyla bu işlemler daha zor olabilir ve aynı sonuçları elde etmek için çok çalışmak gerekir.

Markanızla İlgilenen Kişiler Hangi Sosyal Medyayı Kullanıyor?

1

 

Farklı karakterde farklı alışkanlıkları olan insanlar farklı türde sosyal medya aracı kullanıyorlar. Bu nedenle, kitlenizin hangi sosyal medyayı kullandığını öğrenmek zorundasınız. Yukarıdaki resimde hangi yaş grubundaki insanların hangi sosyal medyayı daha çok kullandığını görmüş oluyoruz. Bir sosyal medya stratejisi belirlerken hedef kitlemizin yaşını da dikkate almamız gerekir. Ve bunu bilmen için, kitlenizi tanımanız gerekecek, . Bu bilgilere ulaşmak sizler için biraz çaba ve araştırma gerektirecektir. Ancak kesinlikle buna değecektir. Örneğin, şirketiniz ağırlıklı olarak iş dünyasına özel çalışıyorsa, LinkedIn’de kesinlikle aktif olması gerekir. Fotoğraf üzerine çalışmalar yapıyorsa İnstagram’ı önerebilirim. Ve  kitleniz genç bir gruba hitap ediyorsa Snapchat, Vine, Tumblr veInstagram gibi sosyal medyaları kullanarak işinizi en iyi şekilde yapın:

Sosyal Medyayı Yoksayma!

Sosyal medyanın gücünü artık yok sayma. Niye diye soracak olursan etkileşim gücü baya yüksek bir araç. Yakın zamanda darbe teşebbüsü geçirdik. Eğer Sosyal medya araçları olmasaydı insanlar bir araya gelip darbeye karşı koymak için bir araya gelmeleri zor olacaktı.

Facebook’ın şu anda her ay yaklaşık 1,5 milyar aktif kullanıcısı var. Bu sayı neredeyse dünyanın çeyreği  değerinde. Dünya üzerinden ne kadar etkili olduğunu bu değer yeterli kılıyor.

Bir blog veya web sitesinin kesinlikle kendi Facebook sayfası olması gerekir. Ve yayınlarınız Facebook’ta paylaşılmalıdır. Bu şekilde, sayfanızı takip eden herkes kendi zaman tünelinde yeni yayınlar görür. WordPress, bir makaleyi yayınladığınızda sizin için otomatik olarak bunu yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızı gören bazı insanlar Facebook yayınlarınızı beğenir, paylaşır veya yorumlar;  Bu olay da sitenize olan etkileşimi arttıracaktır. Ben beğendiysem benim arkadaşım da görecek ve beğendiğim yazı ya da sayfa arkadaşlarımın da panelinde gözükecek.

2 1

 

Sosyal medya Stratejinizi Düşünün!

Bir markanız bir projeniz varsa öncelikle size tavsiyem Sosyal medya stratejinizi doğru düzgün bir şekilde belirlemeniz gerektiğini  unutmamanız. Zaman, emek ve paranın yanlış ortamda  veya yanlış amaçlarla boşa harcanması kolay. Bu üç temel soruyu aklınızda tutun:

Sosyal medya ile kime ulaşmak istiyorum?

Hangi sosyal medyaya uygun benim işim?

Hedef kitlemi hangi sosyal medyada buluyorum?

Yorum yapın