Sosyal Medya ile Seo, Hit Arttırma

Sosyal Medya

Sosyal medya topluluklarınız kurulduktan sonra blogunuza trafik oluşturmanın bazı temel yollarını sizlerle paylaşacağız. Çoğu insan, sosyal medya paylaşımının kolay olduğunu düşünüyor. Ancak birçok blog yazarı ve site sahibi sosyal medyadaki her yazısını paylaşmaktan fazlasını yapmak için biraz çaba sarf etmenin gerektiğini fark ediyor. Size blog yayınlarınızı sosyal medya ile ilgili göstereceğimiz bazı taktikler pazarlama konusunda da sizlere yardımcı olacaktır.

Sitenizin Trafiğini Arttırmak için En İyi Sosyal Ağlar

Her yıl yeni bir sosyal ağı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bildiğiniz gibi ismini sayamadığımız kadar sosyal ağlar bulunmakta. Sosyal paylaşım ağlarının her birinde sitenizi markanızı tanıtmanız için tonlarca fırsatınız var. Daha iyi bir strateji belirlemek istiyorsanız yalnızca birkaç sosyal ağa veya hatta bir sosyal ağa odaklanmanız gerekmektedir.

İşte blogunuzu tanıtmak için en iyi sosyal ağın nasıl belirlenebileceğini.

1-Hedef Kitlenizi Belirleyiniz!

hedef kitle

 

Bazı insanlar çok sayıda sosyal ağ kullanıyorlar. Bizim görevimiz  hedef kitleyi çok iyi bir şekilde  tanımlamak ve daha sonra okuyucunun  tercih ettiği sosyal ağları tanımlamak gerekir.

 

 

 

2-Sosyal Ağlarınızın Potansiyelini Belirleyiniz!

Ülkemizde trafik alan en çok sosyal ağları aşağıda sıraladık:

Facebook

Twitter

Google+

Pinterest

LinkedIn

Sonuçlar hedef kitlenize göre değişebilir. Blog yayınınız profesyonel okuyucuların ve işletmelerin ilgisini çekiyorsa, LinkedIn ve Google + ‘dan daha fazla potansiyel trafik yaşayabilirsiniz. Hedef okuyucunuz daha görselse, yalnızca Facebook, Pinterest ve Instagram’a odaklanmak daha mantıklı olabilir.

Sosyal ağlardan trafik almaya başladıktan sonra, hedef okuyucunuzun blogunuzu ziyaret edip etmediğini belirlemek için trafiği analiz edebileceksiniz. Analiz için Google Analytics öneririz.

Analizinizde, yayınlarınızın hemen çıkma oranlarını izleyin. Sosyal medya ağlarından trafik ayırın. İnceledikten sonra sosyal medya hesabınızdan sitenize ne kadar giriş olduğunu görebileceksiniz.

Otomatik İçerik Paylaşan Siteler

Gün geçtikçe sürekli paylaşımlar yapmak, markanızın reklamını yapmaya çalışmak zaman almaya başlıyor ve sizlerin de fazla vakti olmuyor. Bu tür sorunlardan kurtulmak için otomatik içerik paylaşan siteleri sizlere tavsiye ediyoruz. Sosyal medya pazarlaması biraz zaman alabilir. Bu toplulukları kurmak küçük bir görev değil. Ve bunları yaptıktan sonra blog yayınlarınızı onlara pazarlamak kolay bir iş değil. Neyse ki kolaylaştıran araçlar var. Ve fazla vakit kaybetmeden paylaşıyoruz.

1-Buffer

buffer

Ücretsiz sürümü ile Twitter, Facebook, LinkedIn ve Google+ profilleriniz de dahil olmak üzere yaklaşık bir avuç farklı sosyal profil için on paylaşım yapabiliyorsunuz.

Başlamak için iyi bir yer olan Buffer’ın ücretsiz sürümünü kullanacaksanız, izin verdiğiniz sosyal profillerin her birini ayarlayın. Bazı hesaplar ücret gerektirebilir. Linkedin Şirket sayfası gibi.

Sonra programınızı ayarlayın. Programınızı insanların boş olduğu internette takılabileceği saatlere yakın ayarlamaya çalışınız. İnsanlar internet’i hafta sonları kadar kullanmaz, Hafta içi iş saatlerinde paylaşmak yararlı olmayacaktır. Bununla birlikte, endüstriniz benzersiz ise, hafta sonları paylaşmanız önemlidir.

2-Dlvr.it

div

Dlvr.it, otomatik olarak yeni yayınlarınızı sosyal profillerinizle paylaşmanıza izin veren benzer bir otomatik paylaşım aracıdır. Bunu blogunuzun RSS özet akışını kullanarak ayarlayabilirsiniz (eğer WordPress  kullanıyorsanız):

siteadı.com/feed/ veya siteadı.com/blog/feed/

Dlvr.it’deki ücretsiz sürümlü  planı  ile 3 sosyal profil ve 5 paylaşım yapabilirsiniz. Bu, yalnızca kendi blog’unuzdaki içeriği değil, bu paylaşım aracını sadece kendi siteleriniz için değil başka kişilerin sosyal medya danışmanlığını yapıyorsanız bu  aracı kullanabilirsiniz.

Eski Paylaşımları Paylaşınız!

Yeni başlığı Buffer ile paylaşacağınız sosyal profilin içine girin. Eski paylaşımları yaparken aynı başlıkları kullanarak paylaşım kesinlikle yapmayınız. Okuyucunuz sizi yeni bir paylaşım yapmış gibi sansın ve sitenize tekrar girmeye çalışır.

Facebook’ta Paylaşım Taktikleri

facebook

Zaten planlamanız ve gönderinizi, profilinizde ve Facebook sayfanızda temel klasik şeyleri yapıyorsunuz. Sırada Facebook’un tüm özelliklerini kullanarak yayınınızı tanıtmak için atmanız gereken diğer adımlar.

*Yazılarınızı 10 aktif gruplarda paylaşarak sitenize olan erişimi arttırabilirsiniz.

*Facebook’ta meslektaşlarınıza ve arkadaşlarınıza mesaj gönderin. Onlara faydalı bir içerik parçası oluşturduğunuzu ve ilginç bulacaklarını düşündüğünüzü söyleyin. Onlardan yazınızı onların profilinde, sayfalarında ve bulundukları gruplarda paylaşmalarını isteyin. Böylelikle etkileşiminizi arttırmış olacaksınız.

*Yazılarınızı ya da satış yapacağınız ürü Facebook 2.el sayfalarında paylaşırsanız daha çok rağbet görecektir. Araştırmalarımız bunu birçok kez tasdiklemiştir.

Facebook için paylaşım taktiklerini bitirdik. Sıra Twitter için paylaşım yaparken neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Twitter Paylaşım Taktikleri

twit

Yayınınızı paylaşmak ve yayınlarınızı tanıtmanın temel yolu Twitter’dan geçmekte. Anlatacaklarımız bununla sınırlı değil. Twitter’daki blog yayınlarınız için daha fazla etkileşim yapmak için birkaç taktikten söz edeceğiz.

*Benzer İçerikler Üreten Kişileri Bul

Blog yazınıza benzer içeriğe sahip tweet’ler bulmak için Twitter arama işlevini kullanabilirsiniz. Benzer içeriği paylaşan ve en az 500 takipçisi olan kullanıcıları tanımlayın. Bu kişilerden hem teknik destek alın hem de düşüncelerine kulak asmanızı tavsiye ederiz.

Benzer içeriği paylaşan kullanıcıların tweet’lerine yanıt verin ve onlara kendi blog yayınınızın da  yararlı bulacaklarını düşünmelerini söyleyin. Bu kişilerden bloğunuzdaki yazıları paylaşmasını ricada bulunarak etkileşim yaratmış olursunuz.

Her yeni yayın yayınladığınızda, Twitter’daki makaleleriniz sütununa gidin. Geçmişte içeriğinizi paylaşan insanlar, muhtemelen yeni içeriğinizi paylaşacaklar.

Onlarla iletişim halinde olun. Mesajlarına cevap verin veya onlara doğrudan yeni bir mesaj gönderin. Onlardan okumalarını ve yararlı bulmaları halinde paylaşmalarını isteyin. Ve yorumlarınızı merak ettiğinizi bildiriniz. Yazarın okuyucuların görüşüne ne kadar değer verdiğinin göstergesidir. Blogunuza karşı insanlar sempati duymaya başlayacaktır.

Twitter için anlatacaklarımız bu kadar sırada Google  Plus var.

Google Plus Paylaşım Taktikleri

google +

*Google+ topluluklarına katılın ve Blog Yazınızı Paylaşın

Tüm alanlar için Google+ topluluğu bulunmaktadır. Alanınızla  en alakalı topluluklara katılın ve blog yayınınızı paylaşın.

Yalnızca blog gönderisinin bir snippet’ini verecek olan bağlantıyı gönderebilirsiniz, ancak topluluğun üyelerine daha fazla önizleme vermek için güncellemeye bir veya daha fazla cümle ekleyin. Paylaşımı gören de merak uyandıracak şeyler yazarsanız dönüşü daha iyi olacaktır.

*Benzer İçerikleri Paylaşan İnsanları Bulma

Google + ‘ya gidin ve yayınınızla alakalı konuyu arayın. Aramayı, Google+ postalarıyla filtreleyin. Konunuzla alakalı içeriği paylaşmış bir kullanıcı ve sayfa yayını görürsünüz.

Bu yayınları bulduğunuzda, en alakalı ve tamamlayıcı olanı belirleyin. Bunları belirledikten sonra, hoşunuza giden yayınları yorumları belirleyiniz. Daha sonra bu yayını ve yorumu yazanı belirledikten sonra bu kişileri, profilinizde “Arkadaşlarım” olarak adlandıracağınız bir çevreye ekleyebilirsiniz.

LinkedIn’de Paylaşım Taktikleri

likedin

*Bağlantınızı İlgili Bağlantılı Gruplarda Paylaşın

LinkedIn’deki hemen hemen her profesyonel niş için bir grup var. Birçok grupta blog yayınlarınızı paylaşabilirsiniz. Yayınlarınızı konunuzla alakalı gruplarla paylaşın. Zamanla, blogunuza en çok trafik gönderen grupları belirleyin ve her yeni yayın yayınladığınızda içeriğinizi paylaşmaya odaklanın.

*Kişilerinize Doğrudan Mesaj Göndermek

Yeni yayınınızla ilginizi çekebilecek kişileri belirleyin. Onlara yeni bir içerik parçası yayınladığınızı bildiren doğrudan ileti gönderin ve ilginç ve kullanışlı bulacaklarını düşünüyorum.

Mümkünse, kişinin paylaştığı, yazdığı veya okuduğu önceki postayı referans alın. Bu, kişinin yeni yayınınızı okuyacağı ihtimalini arttıracaktır.

Özetleyecek olursak

Sosyal medyayı kullanırken hedef kitlenizi çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Çalıştığınız alandaki sosyal medya aracındaki gruplara katılınız. Ve bu gruplarda konunuzla alakalı paylaşımlar yapınız. Sizin alanınızdaki kişilerin görüşlerine önem veriniz. Kişilerle birebir mesajlaşın siteniz hakkında yorum  yapmasını isteyiniz. Sitenizin hangi sosyal medya aracından daha çok trafik geldiğini ve bu sosyal medyanın hangi grubundan  geldiğini belirleyiniz. Bir sonraki paylaşımlarda nokta atışı yapmanız için kolaylık sağlayacaktır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

“Sosyal Medya ile Seo, Hit Arttırma” üzerine bir yorum

Yorum yapın