İnmarsat Uydu Sistemleri

İnmarsat Uydu Sistemleri

Küresel Denizde Tehlike ve Güvenlik Sistemi yani kısaca GMDSS olarak tanımlanan sistem, güvenliği artırmak ve sıkıntılı gemileri, tekneleri ve uçakları kurtarmak için kullanılan uluslararası kabul görmüş güvenlik prosedürleri, ekipman çeşitleri ve iletişim protokolü setidir. GMDSS, bazıları yeni olan birçok sistemden oluşur, ancak bunların birçoğu yıllardır kullanılmaktadır. Sistem, aşağıdaki fonksiyonları yerine getirme amacına yöneliktir:

Alarm verme (ünitenin tehlike altındaki konumunun belirlenmesi dahil),

Arama ve kurtarma koordinasyonu,

Yer tespiti,

Ev güvenlik bilgileri yayınları,

Genel iletişimler ve köprü-köprü iletişimleri.

Özel radyo taşıma şartları, tonaj yerine geminin çalışma alanına bağlıdır. Sistem, ayrıca, tehlikeli durum alarmı ve acil güç kaynakları için yedekli araçlar da sağlar.

Eğlence amaçlı gemilerin GMDSS radyo taşımacılığı gereksinimlerine uymaları gerekmez, ancak giderek Dijital Seçmeli Arama (DSC) VHF telsizlerini kullanacaklardır. Açık deniz gemileri kendilerini daha fazla donatmayı seçebilir. 300 Gros tonajın (GT) altındaki gemiler GMDSS gereklerine tabi değildir.

GMDSS Bileşenleri İçinde İnmarsat

Inmarsat şirketi tarafından işletilen, Uluslararası Mobil Uydu Organizasyonu (IMSO) tarafından denetlenen uydu sistemleri de GMDSS’nin önemli unsurlarıdır. GMDSS tarafından tanınan Inmarsat gemi toprak istasyonu terminal türleri şunlardır: Inmarsat B, C ve F77. Artık gereksiz Inmarsat A’nın güncellenmiş bir versiyonu olan Inmarsat B ve F77, kurtarma koordinasyonuna ve kurtarma koordinasyonuna yönelik bir tehlikeyi öncelikli olarak telefon ve teleks servisi dahil olmak üzere gemi / kıyı, gemi / gemi ve kıyı / gemi telefon, teleks ve hızlı veri hizmetleri aracılığı ile bilgi sağlamaktadır.

Filo 77, Küresel Denizde Tehlike ve Güvenlik Sistemini (GMDSS) tamamen desteklemekte ve acil arama önceliklendirme gibi gelişmiş özellikleri içermektedir. Inmarsat C, gemi / kıyı, kıyı / gemi ve gemi / gemi mağaza-iletme verileri ve e-posta mesajlaşması, bir kurtarma koordinasyon merkezine önceden biçimlendirilmiş tehlike mesajı gönderme olanağı ve Inmarsat C SafetyNET servisi sağlar. Inmarsat C SafetyNET servisi, USCG tarafından yapılan International Ice Patrol tarafından üretilen yüksek deniz hava uyarıları, NAVAREA seyir uyarıları, radyo navigasyon uyarıları, buz raporları ve uyarıları ve diğer tarafından sağlanmayan diğer benzer bilgileri içeren, uydu tabanlı dünya deniz güvenliğini bilgilendirme yayın hizmetidir.

Inmarsat C ekipmanı bakımından nispeten küçük ve hafif olup, Inmarsat B veya F77 istasyonundan çok daha düşük maliyettedir. Inmarsat B ve F77 gemi yer istasyonları nispeten büyük stabilize ve tek yönlü antenler gerektirir; Inmarsat C’nin anten boyutu çok daha küçüktür ve çok yönlüdür.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ile yapılan bir işbirliği anlaşması uyarınca, kombine meteorolojik gözlemler ve AMVER raporları, hem Inmarsat C gemi yer istasyonunu kullanarak, hem USCG AMVER Merkezi’ne hem de NOAA’ya ücretsiz gönderilebiliyor.

SOLAS, Inmarsat C ekipmanının uydu navigasyon alıcısına sahip olmasını ya da uydu navigasyon alıcısına harici olarak bağlanmasını gerektiriyor. Bu bağlantı, bir tehlike alarmı iletildiğinde, bir kurtarma koordinasyon merkezine doğru yer bilgileri gönderilmesini sağlamaktadır.

Yorum yapın