SmartSuit Pro Oyun Ve Film Sektöründe Gündem Olacak

SmartSuit Pro Oyun Ve Film Sektöründe Gündem Olacak

Oyun teknolojilerinde özellikle ünlü serilerin oyunlarında artık sadece kodlama düzeni ile hareket sistemleri kullanılmıyor. Bunun dışında oyunun gerçekçiliğini arttırmak ve çok daha akıcı bir yapı sağlamak için artık oyunlarda daha çok gerçek hareket verileri kullanılmakta. Tabi bu sistem aslında oyunların yüksek maliyetli olmasının ana nedenleri arasında gösterilmekte. Zira insan hareketlerini algılayan ve bu hareketleri oyuna entegre etmeyi sağlayan sistem oldukça pahalı bir sistem.

Üstelik sadece oyunlarda değil son dönem film teknolojilerinde de bir hayli çok kullanılmaya başlayan hareket algılama teknolojisi sistemleri ile beraber elde edilen verilen kullanılması için de ekstra stüdyolara ihtiyaç duyuluyor. Kısacası her ne kadar gerek gerçekçilik gerek dinamiklik konusunda en ideal çözümleri sunsa da hareket algılama teknolojisi oyunlarda filmlerde nadir seriler için tercih ediliyor ve bu durumda da bir oyunun fiyatını 200 TL civarlarında görebiliyorsunuz. Peki, bu sistemin bir alternatifi yok mu? Artık Var.

SmartSuit Pro Tüm İşlemleri Tek Başına Yapıyor

Rokoko tarafından geliştirilen yeni SmartSuit Pro kıyafetleri ile hareket algılama teknolojisinin başka bir boyuta geçtiği belirtiliyor. Ürün henüz test aşamasında olsa da SmartSuit Pro için yayınlanan videolar ve açıklamalara bakacak olursak ürün tam anlamıyla hareket algılama teknolojisini tek başına kullanıyor.

Bir kıyafet olarak giydiğinizde SmartSuit Pro üzerinde yer alan sensörler harekete geçiyor. Sensörler sayesinde kullanıcıların hareket verilerini de algılayan sistemin en büyük ayrıcalığı ise kıyafetin doğrudan verileri bilgisayara gönderebilmesi. Bu sayede kablosuz bağlantı teknolojisiyle beraber hiçbir stüdyo ihtiyacına gerek kalmadan hareket algılama sistemi kullanılabiliyor.

Maliyeti de bildiğimiz sistemlere göre oldukça düşük olan SmartSuit Pro kıyafetinin sadece 3000 dolar rakamlarına satışa çıkması bekleniyor. Şu an için denemeleri devam eden hareket algılama teknolojisinin tüm oyun motorları ve grafik programları ile (Unity, Unreal Engine 4, 3Ds MAX gibi) tam uyum içerisinde çalışması da bir başka artı olarak gösterilebilir.

SmartSuit Pro’nun yaygınlaşmasıyla beraber sinema ve oyun sektöründe maliyetin düşeceği kesin. Fakat yeni hareket algılama sisteminin ne kadar başarı elde edebileceğini görmek için bir süre daha beklemek gerekiyor gibi.

Yorum yapın