Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Üç Boyutlu Yazıcının Günümüzde Kullanım Alanları Nelerdir?
Üretimde ve bilişimde yaşanan müthiş değişim yazıcıların ofislerde ve fabrikalarda, günlük kullanımlarda daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlamıştır. Yaratıcı fikirlerin tasarımla buluştuğu noktada yeni modeller, yeni ürünler hızlı bir şekilde dönüşerek piyasaya girmiştir. üç boyutlu yazıcıları sadece tasarımcılar ve mühendisler kullanmıyor. Günümüzde Üç Boyutlu yazıcılar, otomobil, yedek parça, uçak, robot, heykel gibi çeşitli alanlarda kullanılmasının yanı sıra 1980 yıllardan bu yana geliştirilerek kullanılmaktadır.

3 Boyutlu yazıcıların özellikleri nelerdir?

Günümüzde Üç Boyutlu yazıcıların gelişmesi ile birlikte farklı teknolojiler ile yeni ürünler üretilmektedir. Üretilen bu ürünler arasında lazer sinterleme, bileşimli yığma, polimer kürleme gibi birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birçoğu günümüz yazıcılarında bulunan teknolojilerdir. Fakat yazıcı tiplerinde en çok “fused deposition modeling” tekniği ile yani bileşimli yığma teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknik ile 2 boyutta bulunan cisim katmanlar halinde üçüncü bir boyut oluşturularak yeni üç boyutlu ürün elde edilmektedir.

3 Boyutlu Yazıcılar nasıl kullanılır?

3 boyutlu yazıcılar iki şekilde kullanılmaktadır. İlk yöntem üretilecek olan ürünün planının bilgisayara indirilmesi ile oluşur. Ya da üretilecek olan ürünün planı yazıcının bağlı bulunduğu bilgisayarda çizilmesi gerekir. Planını Üç Boyutlu tarayıcı vasıtasıyla aktardığınız ürünü istediğiniz miktarda basabilmeniz mümkündür. Renkli ya da tek renk basım gerçekleşebilen bu yazıcılar ile ürün planları ve renkleri ile oynayabilmek mümkün hale gelmiştir. Tasarlanan ürünlerin kişiselleşmesini de sağlayabilen bu yazıcılar, daha ilginç ve tasarım üzerinde yoğunlaşan üretim yerleri için vakitten tasarruf sağlayacaktır. Uçak sanayi, otomobil sanayi ve parça üretimi yapan firmalar için vazgeçilmez bir teknolojidir. Kimyasal bileşik ve ilaç üretiminde de sıkça kullanılan teknolojidir. Biyomedikal sektörde de çok iyi sonuçlara sahip bu yazıcılar yüz nakillerinde ve çene nakillerinde dahi kullanılmıştır. Gelecek vadeden ve birçok ürün ve sektör üzerinde kullanılabilen bu yazcılar birçok bilimsel gelişme ile önemini daha da artıracağa benziyor.

Yorum yapın