Site Dışı Seo Nedir ?

Site Dışı SEO (OFF PAGE)

Site Dışı Seo, arama motoru sonuç sayfasındaki bir web sitesinin konumunu iyileştirmek için kullanılabilecek teknikleri ifade eder. Birçok kişi bağlantı vererek site dışı SEO’ yu ifade etmeye çalışır.Ancak OFF Page sadece bunlarla sıırlı değildir.. Genel olarak SEO‘un, arama sonuçlarında bir web sitesini daha üst sıraya koymak amacıyla, web sitesi tasarımının ötesinde ekstra  yöntemleri  vardır.

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu terimi, bir web sitesini arama motorları için optimize etmeyi amaçlayan bir dizi işlemi tanımlamak için kullanılır. SEO yalnızca yüksek kaliteli ziyaretçiler için arama yapmak açısından değil, aynı zamanda web sitenizin kullanıcı dostu olmasını ve güvenilirliğini artırmanın bir yoludur.

Arama motorları, dizinlerine hangi sayfaların ekleneceğini ve bu sayfaları arama sonuçlarında gösterdikleri sıralamayı belirlemek için karmaşık algoritmalar kullanmaktadır.

SEO, öğrenebilecekleri bir dilde arama motorlarına ‘konuşma’ yöntemidir ve web siteniz hakkında daha fazla bilgi verir. SEO, Sayfa ve   indexlenmesi engellenen sayfa olarak iki ana bileşenine sahiptir.

Sayfa dışı(OFF Page) geçmeden önce sizlere site içi(On Page) SEO’ yu tanıtmak istiyoruz.

On Page SEO

Onseo

On Page SEO, web sitenizde uygulayabileceğiniz ve arama motorları için optimize edilmiş ayarları belirtmektedir. En Önemli Sayfa İçi SEO ipuçları şunlardır:

*Başlıklar ve açıklamalar optimize edilmeli.

*Doğru URL Yapıları oluşturmak.

*Kullanıcının kolay bir şekilde gezmesini sağlamak.

*Optimize edilmiş dahili bağlantılar

*Metin Biçimlendirme (h1, h2, kalın vb. Kullanımı)

*Resim optimizasyonu (görüntü boyutu, uygun görüntü isimleri, ALT etiketi kullanımı)

*Kullanıcı dostu 404 sayfa

*Hızlı açılan sayfalar

*Mobil Uyumlu sayfalar

*En kaliteli  içerik (Bu, her zaman en önemli SEO faktörüdür!)

*Dış bağlantılar (bozuk bağlantılar yok veya ‘kötü’ sitelere bağlantılar)

Off Page SEO

On Page SEO’nun aksine, Off-page SEO, web sitenizin sınırları dışında gerçekleştirebileceğiniz etkinlikler anlamına gelir. En önemlileri şunlardır:

*Link İnşa etmek

*Sosyal medya pazarlamacılığı

*Sosyal Medya paylaşımları

Neden Off Page SEO önemlidir?

Arama motorları, araştırmacıya en iyi sonuçları vermek için onlarca yıldır bir yol bulmaya çalışmaktadır. Bunu başarmak için, yerinde SEO faktörlerini (yukarıda açıklanmıştır), diğer bazı kalite faktörlerini ve sayfa dışı SEO’ yu dikkate alırlar.

Yüksek kaliteli ve kullanışlı bir web sitesinin, diğer web sitelerinden referanslar (bağlantılar) olması daha olası bir durumdur. Google’ın algoritması bu konuda gelişmeye başladı diyebiliriz. Sosyal medyaya da kulak vermeye başladı.  Sosyal medyada (Facebook seviyor, tweetler, Pins, + 1’ler vb.)  Bahsedilmesi paylaşılması yer imlemesi yapması  siteye referans sağlamış oluyor. İnsanlara faydalı olduğunu anlayan Google Botları sıralamanızı yükseltmeye çalışacaktır.

Off Page SEO’nun  Avantajları

*Sıralamada artış – Web sitesi SERP’lerde daha üst sırada yer alacak ve bu da daha fazla trafik anlamına geliyor.

*Daha fazla ziyaretçiye sahip olma– Bir web sitesi üst sıralarda yer aldığında daha yüksek dereceler de daha fazla ziyaretçi akınına uğrayacaktır. Sitenizde  daha fazla bağlantı, daha fazla ziyaret ve daha fazla sosyal medya  etkisi olan bir site haline gelecektir. Bu döngü bitmeyecek hale gelir paylaşımınızı gören insanlar sitenize girecektir. Beğendiyse kendisi paylaşacaktır. Bu da sitenin sürekli etkileşim halinde olduğunu gösterecektir.

a)Link İnşa etmek

link

Bağlantı kurma, en popüler ve etkili off-Page SEO yöntemidir. Temel olarak, web sitenize harici bağlantılar kurarak, rakiplerinizi atlayıp daha üst sıralara yerleşebilmeniz için elinizden geldiğince çok dikkatlerini toplamaya çalışıyorsunuzdur.

Örneğin, birisi bu yazıyı seviyorsa ve web sitesinden veya blogundan referans alıyorsa, bu, arama motorlarına bu sayfanın iyi bilgi olduğunu söylemek gibidir.

Yıllar içinde webmasterlar daha yüksek sıralamalar elde etmek için web sitelerine bağlantılar kurmaya çalışıyor ve bağlantı sayısını artırmak için bazı yollar icat ettiler. En popüler yollar şunlardı:

Blog Dizinleri  Sizinle aynı kategoride olan sitelerle aynı şablonda bulunmanızı sağlar. Eskiden çok önemli yöntemlerden biriydi. Şimdi fazla etkisi yok diyebiliriz.

Forum İmzaları – Birçok kişi kendi bağlantısını web sitelerine geri getirmek amacıyla forumlarda yorum yapıyordu. Yorumlarının altında genelde sitesinin bannerları olan yorumcuları çok görmüşünüzdür.

Yorum bağlantısı – Bir bağlantıyı geri almak için başka bir web sitesinde veya blogda yorum yapacağınız forum imzaları ile aynı kavram. Sitelere yorum bırakarak. O siteden trafik sağlamaya yol açmaktadır.

Makale Dizinleri – Makale dizinlerinde makalelerinizi yayınlayarak web sitenize bir bağlantı (veya 2) alabilirsiniz. 2 den fazla link çıkışlarını faydalı bulmuyoruz. Bunu ticarete benzetebiliriz. Google’da makale dizinlerinde 2 link çıkışı ister. Alıcı ve satıcı olarak tanımlayabiliriz.

Link Değişimi – İçerik yayınlamaya çalışmak yerine, diğer web yöneticileri ile bağlantı kurabilir ve bağlantılar değiştirebilir. Diğer bir deyişle, sitenizi benimkinden bağlarım ve siz de aynı şeyi yapabilirsiniz. Eskiden çok kullanılan bir yöntemdi. Dost siteler başlığı altında etkinliğini uzun bir süre sürdürmüştür.

Bunların bir kısmı artık yaramıyor diyebiliriz. Link alım satımını Google tasvik etmemektedir. Parak karşılığı doğal yollar olmadan hizmet verdikleri için sitelere de gözünü dikmektedir. Suni bağlantılar kurarak arama motorlarını “kandırmaya” çalışırsanız, sıralamalarda (özellikle Google’a gelince) bir artış değil, bir ceza alma ihtimaliniz yüksektir.

Black Hat Kavramı Ortaya Çıktı

blackhatseo

Bağlantı kurma, arama motoru algoritmalarını düzenlemenin kolay bir yoluydu ve birçok spamcı, yavaş yavaş siyah şapka SEO olarak bilinen şeyin yaratılmasına yol açan bağlantı ağı kurarak bu avantajdan yararlanmaya çalıştı.

Google, siyah şapka tekniklerini tanımada çok akıllı hale geldi ve Panda, Penguin ve Hummingbird (Google Algoritma bültenlerine bu şekilde denir) tanıtımı ile sorunu çözmeyi başarmışlar ve arama motorlarının sonuçlarını spam’lardan korumuşlar.

Ancak SEO çalışanları her geçen gün farklı yöntemler bularak çalışmalarını sürdürdüğü sitelerin sıralamasını üst sıralara getirebilmektedir.

Follow or Nofollow

Yukarıdakilere ilaveten ve web yöneticilerine, herhangi bir  bağlantıyı (örneğin, reklamlar söz konusu olduğunda) geçirmeden bir web sitesine bağlanma yolunu sunmak için, arama motorları “nofollow” bağlantı olarak bilinen şeyi tanıttı.

Bu, bir bağlantıya ekleyebileceğiniz özel bir etikettir. Örneğin: “<a href=http://www.sitename.com rel=”nofollow“> Bazı Site </a> </a>) ve bu sayede arama motorlarına Belirli bir bağlantıyı, atıfta bulunarak siteye referans olmadığınızı herhangi bir şey olduğunda sorumlu olmadığınızı belirtiyorsunuz.

Bu, bağlantılarınızı satmak veya alışveriş yapmak için yakalanma riskini almadan sizinkinden diğer web sitelerine bağlanabilmeniz için yapıldı.

Genel bir kural olarak,% 100 güvenemeyeceğiniz web sitelerine giden, tüm yorum linklerinize, TÜM blogroll bağlantılarınıza ve TÜM banner reklam linklerinize giden tüm dış bağlantılarınıza (sayfalarınızdaki) tüm hayattaki bağlantılarınıza nofollow etiketi eklemelisiniz.

Güvenilir Link !

Birincisi, bağlantı yapısının yalnızca bir madde meselesi değil, aynı zamanda kalitenin bir meselesi olduğunu da anlamalısınız.Başka bir deyişle, kaç tane bağlantıların web sitenize işaret ettiğini artık önemli değil, ancak bu bağlantıların nereden geldiği konusunda daha önemlidir.

Örneğin, normal blog’taki bir bağlantı Webrazzi’ den gelen bağlantı ile aynı ‘ağırlık’ derecesine sahip değil veya Fundalina’ nun gelen bağlantı ile sıradan bir blogdan gelen bağlantı seviyesi aynı değildir.

Google’a sorarsanız, web sitenize yönlendiren tüm bağlantıların doğal bağlantılar olması gerektiğini size söyleyeceklerdir. Doğal bağlantılar, tam da adından da anlaşılacağı gibi. Bir web sitesi sahibi veya blog yazarı, başka bir web sitesini veya blogu seviyor ve doğal olarak kendi bloguna bir bağlantı ekliyor. Olay bu kadar basit anlatıyor ama bu işlemler tabiki kolay değil.

Sosyal Medya

Sosyal medya ‘Off Page SEO’ nun  bir parçasıdır ve bu konuda düşünüyorsanız, aynı zamanda bağlantı kurma bir şeklidir. Sosyal medya sitelerinden edindiğiniz bağlantıların neredeyse tamamının “nofollow” olduğunu sitenize katkısı olmayacağı düşünebilir ancak bunun herhangi bir değeri olmadığını ifade etmediğini unutmamalısınız.

Sosyal Medya sözleri sıralama faktörleri olarak zemin kazanmakta ve sosyal medya profillerinin düzgün yapılandırılması da SEO’yu artırabilmektedir.

Sosyal İmlemeler

Sosyal imleme, eskiden olduğu kadar popüler değildir ancak web sitenize trafik çekmek için halen iyi bir yol. Nişinize bağlı olarak, içeriğinizi tanıtmak için reddit.com, stumbleupon.com, scoop.it ve delicious.com gibi web sitelerini bulabilirsiniz (birkaç isim verelim). Eskiden bu siteler baya popülerliğini kullanırdı. Google botları bu sitelerden çıkmazdı.

Sonuç

Off Page SEO, On Page SEO kadar önemlidir. Başarılı olmak için SEO kampanyalarınızı istiyorsanız, ikisini birden yapmak zorundasınız. Bağlantı kurmayı düşünürken kolay bir yol izlemeyin, ancak zor erişilebilir yerlerden bağlantı almaya çalışın. Bir bağlantıyı elde etmek daha zor ise, o bağlantını bir o kadar da sizlere yararı vardır.

Geçmişte, binlerce bağlantı kolayca elde edebilir ve daha üst sıraya yerleşebilirdiniz, ancak günümüzde bundan daha fazlasını yapmak zorundasınız. Benim tavsiyem, hep birlikte bağlantı kurmayı unutmak ve tüm çabalarınızı mükemmel bir web sitesi hazırlama, doğru bir şekilde tanıtmak ve diğer her şeyin takip etmesini sağlamaktır.

Yorum yapın