iPhone 7 Plus ve Google Pixel XL İncelemesi

iPhone 7 Plus ve Google Pixel XL İncelemesi

Birbirine oldukça yakın özellikler sunan Google Pixel XL ile iPhone 7 Plus gibi iki önemli akıllı telefonun karşılaştırmasını yapıyoruz. Google ve Apple’ın büyük ekranlı iki modelinin karşılaştırmasına isterseniz başlayalım.

Tasarım

İki cihazın tasarımsal ve genel özellikleriyle karşılaştırmamıza başlayalım. iPhone 7 Plus’da alüminyum kapak ve metal çerçeve kullanılmış. Altın, parlak siyah, siyah, gümüş ve pembe olmak üzere 5 farklı renk seçeneği sunuluyor. iPhone 7’de renk seçeneği ise 4’tü, cihaza artı olarak bir renk seçeneği daha sunulmuş. iPhone 7 Plus’ın ağırlığı ise 88 gram, 158 mm yüksekliği olan telefonun 79 mm ise eni bulunuyor, kalınlığı ise sadece 7.3 mm şeklinde ölçüleri yer alıyor. Google Pixel XL’a bakarsak hem kapak hem de çerçevesi metalden yapılmış, renk seçeneği olarak ise beyaz, siyah ve mavi olmak üzere 3 farklı seçenek sunuyor. 168 gram ağırlığında olan Google Pixel XL’ın 154 mm yükseklik 75 mm en ve 8.58 mm kalınlığı bulunuyor. Tam 20 gram daha hafif olan Google Pixel XL, iPhone 7 Plus’a göre çok az da olsa biraz daha kalın. Renk seçeneği açısından ise  iPhone 7 Plus daha fazla seçenek sunuyor.

Ekran

iPhone 7 Plus’in ve Google Pixel XL’ın 5.5 inç erkan boyutu bulunuyor. 1080 x 1920 FULL HD ekranı bulunan  iPhone 7 Plus’ın 401 PPİ piksel yoğunluğunun yanı sıra IPS LCD ekran teknolojisi bulunuyor. Ekranının ayrıca çizilmeye dirençli cam ve retina ekran gibi temel özellikleri bulunuyor. Google Pixel XL’ın ekranı ise 1440 x 2560 piksel QHD ayrıca 534 ppi gibi oldukça yüksek piksel yoğunluğu yer alıyor. AMOLED ekran teknolojisinin kullanıldığı ekranın çizilmeye dirençli cam ve eğilimli ekran gibi pekte temel olmayan diğer özellikleri yer alıyor. Aynı ekran boyutuna sahip iki cihazın ekran çözünürlüklerine ve piksel yoğunluklarına bakarsak Google Pixel XL’ın biraz daha ayrıcalıklı özellikler sunduğunu görebiliyoruz.

Kamera

Google Pixel XL’ın kamera özelliklerine bakarsak 12.3 MP arka kamera ve 8 MP ön kamera kullandığını görüyoruz. Bunun yanı sıra cihazın ana kamerasıyla 4K da dahil olmak üzere çeşitli görüntü kalitelerinden video kaydı yapılabiliyor. Video kaydı esnasında fotoğraf çekimi mümkün, cihazın ön kamerası ile video paylaşımı ve video araması yapılabiliyor aynı özelliği yine arka kamera ile de sunabiliyor. Arka kamerasının coğrafi etiketleme yani bulunduğunuz konuma göre fotoğraf ya da videoyu adlandırabilme, HDR, hızlı odaklama, 1.55 mikron çözünürlük ve panorama çekim yapabilme gibi özellikleri bulunuyor. iPhone 7 Plus’ın kamera özelliklerine bakarsak 12 MP iki adet arka kamera ve bu kameralara ek 7 MP ön kamera bulunuyor. Arka kameralar ile 4K video çözünürlüğünde kayıt yapılabiliyor istenilerse 1080 p ya da 720 p gibi daha düşük çözünürlüklerde de video kaydı yapılabiliyor. Arka kameraların dijital görüntü sabitleyici, yüz tanıma ve zamanlayıcı gibi özelliklerin yanı sıra tıpkı Google Pixel XL gibi panorama çekim yapılabiliyor. Ön kamerasının 1080p çözünürlüğünün olduğunu ekleyelim. Hemen hemen aynı özellikleri sunsalarda iPhone 7 Plus’ın kamerası ek kamera ve çeşitli detaylar ile kendini biraz daha öne çıkarıyor.

Donanım

Google Pixel XL’ın donanım özellikleriyle başlayalım, Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro yonga seti kullanan akıllı telefonun 4 çekirdekli Dual-core 2.15 GHz Kryo ana işlemcisi ve Dual-core 1.6 GHz Kryo yardımcı işlemcisi bulunuyor. Adreno 530 grafik işlemcisi bulunan telefonun 4 GB bellek ve 32 GB depolama alanı gibi temel donanımsal özellikleri bulunuyor. Cihazın hafızasının microSD kart desteğiyle artırılamadığını ve 128 GB depolama alanı sunan bir model seçeneğinin olduğunu ekleyelim. iPhone 7 Plus’ın ise kendine ait Apple A10 Fusion yongas seti üzerine kurulu 4 çekirdekli Quad-core 2.34 GHz ana işlemcisinin yanı sıra Hexa-core GPU (MP6) grafik işlemcisi yer alıyor. 3 GB bellek ve 128 GB depolama alanı cihazın donanım özelliklerini oluşturuyor yine aynı şekilde iPhone 7 Plus’da da microSD kart desteği bulunmuyor ve cihazın 256 GB depolama alanı sunan ek bir modeli bulunuyor. Donanımsal olarakta hemen hemen birbirine yakın özellikler sunsa da birbiriyle daha uyumlu mimarisi tek elden çıkan özelliklerle yaratılan işlemciler kullandığı için  iPhone 7 Plus donanımsal olarakta kendini ön plana çıkarıyor.

Diğer Detaylar

Cihazların batarya büyüklüklerine bakarsak  iPhone 7 Plus’da 2900 mAh Li-lon pil kullanılırken

Google Pixel XL’da ise 3450 mAh Li-lon pil kullanılmış ve her iki akıllı telefonun bataryası kullanıcı tarafından değiştirilemiyor. NFC ve Bluetooth gibi temel bağlantı seçenekleri her iki cihaz da da sunuluyor.

Sonuç

Renk seçenekleri gibi cihaz performansını pekte etkilemeyen arka planda ki özellikleri göz önüne almasak bile teknik detaylarla yine de iPhone 7 Plus karşılaştırmamızda daha yüksek puan alıyor. Google Pixel XL ise Android tutkunlarının alabileceği en iyi akıllı cihaz konumunda kalmakla yetiniyor.

Yorum yapın