Siber Güvenlik Kurulu ve KamuNet’in kuruluşu Resmi Gazete’de ilan edildi!

Siber Güvenlik Kurulu ve KamuNet’in kuruluşu Resmi Gazete’de ilan edildi!

Resmi Gazete’de genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşlarının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türk Telekom iş birliğiyle yürütülecek siber güvenlik çalışmalarına destek verilmesi istedindi.

Resmi Gazete’de yayınlanan genelge Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla çıkarıldı. Genelgede ayrına kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilgili bakanlık ve kurumların da imzaları bulunuyor.

Siber Güvenlik Kurulu’nun siber güvenlikle alakalı alınacak tedbirleri belirlemek, tedbirler için hazırlanacak program, plan, rapor, esas ve standartları onaylamak ve bunların koordinasyonunu sağlamak amacıyla kurulduğu açıklandı.

KamuNet’in kuruluşu da bu çerçevede gerçekleştirildi. Söz konusu kurum ve kuruluşların güvenli bir ağ üzerinden haberleşmelerini sağlamak, veri iletiminin güvenli bir zeminde yapılması amacıyla bu kurumların interneti KamuNet üzerinden sağlanacak.

Geçtiğimiz aylar içinde özellikle ABD merkezli şirketlere Anonymous Hackerlar tarafından yapılan siber saldırılar dünya gündemine oturmuştu. Anonymous Hackerlar tarafından üstlenilen bu saldırılarda ABD’nin 7 milyar dolar civarında kaybı olduğu açıklanmıştı.

Başkanın imzaladığı genelgeyle kuruluşu ilan edilen Siber Güvenlik Kurulu ve KamuNet bu tür hacker saldırılarını önlemek amacını da taşıyor.

İletişimin çocuğunun internet ağları üzerinden yapıldığı günümüzde internet şirketlerin ve devletlerin güvenliğini sağlamak için atlamaması gereken bir alan. Önümüzdeki süreçlerde internet üzerinden sağlanacak iletişimin artacağı beklendiğinden ötürü internet güvenliği daha da önemli bir hal alıyor.

Yorum yapın