Facebook ‘sahte haber’ sorununa çözüm buldu!

Facebook ‘sahte haber’ sorununa çözüm buldu!

Bütün sosyal medya platformlarının en önemli sorunlarından biri ‘sahte haber’. Bir kullanıcının sözde kaynaklar göstererek yayınladığı herhangi bir şey sosyal medya zaman zaman paylaşım rekorları kırarak gerçekmiş algısı yaratabiliyor.

Paylaşımcının takipçi sayısının yüksek olması, haberin sahte de olsa ilgi çekici olması gibi haller bu sürecin daha hızlı işlemesine sebep veriyor.

Söz konusu bu sorun en belirgin şekilde ABD başkanlık seçimlerinde ortaya çıktı. Hatta Clinton’ın kazanmasına kesin gözüyle bakılan ABD seçimleribi Trump’ın kazanması sosyal medya platformlarındaki sahte haberlere dahi bağlandı.

facebook amerika

Bir aydır sahte haberler haberler konusunda yoğun bir çalışma yürüten sosyal medya devi Facebook bu soruna bir çözüm bulduğunu açıkladı.

Sahte haberlerin birer nükleer bomba gibi tanımlanmaya başladığı Facebook bu soruna Collections ile çözüm bulacak. Collections adıyla yeni bir haber akışı bölümü sunmaya hazırlanın Facebok’un bu bölümünü profesyonel haber editörleri yönetecek.

İlk bakışta anlaşılacağı üzere Collections dışında kalan paylaşımlar hala risk oluşturmaya devam ediyor. Bunun için de kullanıcı anketleri devreye sokulacak. Twitter’daki anket özelliğine kısmen benzetilebilecek bu uygulamayla paylaşılan haberin anketi yapılacak.

Herhangi birinin paylaştığı haberin altında ‘bu haberin yanıltıcı olduğuna inanıyor musunuz?’ soruyu yerleştirilecek ve oylama açık olacak.

Bu durum sahte yahut gerçek ama istenmeyen haberlerin çeşitli gruplarca manipüle edilmesi ihtimalini doğuracak gibi dursa da zaman içinde daha kesin deneyimler yaşayabileceğiz.

Yorum yapın