Seo İle Sosyal Medya Arasındaki İlişki

Seo İle Sosyal Medya Arasındaki İlişki

Google’ın sosyal sinyallerinin sorgulama motorlarında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Online pazarlama sektöründeki bu durumla birlikte, Sosyal medyanın SEO’ya olan etkisi azımsanmayacak bir noktadır. Aynı zamanda Sosyal medyanın farklı bir SEO algısı olarak da görülmesi oldukça normaldir. Şimdi, SEO ile sosyal medya arasındaki ilişkiye değinmek ve sizleri bu konuda bilgilendirmek istiyoruz.

 

Sosyal Linklerinin Sorgulama Sonuçlarındaki Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Sosyal linklerin her ne kadar etkisi bulunmasa da, sosyal hesaplarda belirgin hale gelen bu linkler, Google platformunda backlink olarak değer görebiliyor mu? Örnek vermemiz gerekirse, bir video yayınladığını düşününün. Bu video Facebook, Twitter benzeri sosyal platformlarda paylaşılsın. İçeriğinizin de, Twitter, Facebook, Youtube ve G+’da link olarak paylaşılmasının, sorgulama motorlarında güvenilirliğin ne ölçüde olduğunu anlamasını sağlamaktadır. Bu güvenilirliğin, anahtar kelimelerle birlikte üst sıralara çıkmanıza yardım edeceğini de söylememiz gerekiyor.  Seo ve sosyal medya nedir? Diyorsanız, yazılarımızı dikkatle incelemeli ve sağlam tercihlerde bulunmalısınız.

Linkinizin kaç defa tweetlendiğinin, Google’ın algoritmasına dahil edilip edilmediği ise kesin olarak bilinememektedir. Linkinizin ne kadar retweetlendiği veya tweetlendiği hakkında Twitter’daki otoriteyi dikkate almalısınız. Google robotlarının sosyal platformdaki sayfaları da data için taraması, diğer sitelerle aynı mantığı içermektedir. Twitter ve Facebook sayfalarının, Google’ın web indeksinde bulunduğunu ve diğer web siteleri gibi gözetilmesinin yanında Facebook ya da Twitter’da herhangi bir sorun ortaya çıktığında robotlarla taranarak sonuçları da yansıtılmaktadır.

Google Ve Sosyal Medya Hesapları İlişkisi

Google firmasının söylemlerinden çıkardığımız sonuç, sosyal medyadaki hesapların sorgulama sonuçlarına pek bir etkisinin bulunmadığıdır. Aynı zamanda sosyal medyada hesaplarındaki linklerinin, en güvenilir backlinkler olduğunu ve sayfaların sıralanmasında da oldukça etkili olduğunu söylemeliyiz.

SEO sektöründeki birçok insan tarafından bilinen arama motorlarından çıkan sonuçların, dolaysız veya dolaylı olarak birçok faktörden etkilenmesi normal bir süreçtir. Sitelerin arama motorlarında yukarılara çıkması ya da gerilemesinde etkili olan seçeneklerde bağlantının kalitesi ve sayısı, içerik yapısı, anahtar kelimelerin uyumu, başlık etiketleri ve içeriğin güncelliği gibi birçok alternatif faktör bulunmaktadır. Tüm bunların yanında, son günlerde popüler bir etkisi bulunan sosyal medyayı da söylememiz gerekiyor. Bu sebeple, Sosyal medya ve SEO arasındaki ilişkiyi değerlendiriyor ve sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde büyük bir ihtiyaç hale gelen internet kullanımı, teknolojinin gelişimine denk olarak artış göstermiştir. Sosyal medyanın yaşamımız üzerindeki etkisi ise oldukça önem taşıyan bir konudur. Dünya genelinde birçok insanın sosyal medyaya yönelmesi ve minimum bir sosyal ağ hesabına üye olması da bu tezimizi kanıtlar niteliktedir. Sosyal medyanın Seo mantığına karşı etkisi nedir? Kurumların veya firma benzeri markaların, sosyal dünyayla ilgisi olmayan ziyaretçilerden ne farkı vardır? Sosyal medya ve Seo arasındaki ilişkiyi nasıl ele almalıyız? Bu soruları tek bir cümle ile özetleyecek olursak, Twitter, Google ve Facebook benzeri sosyal ağlardaki paylaşımlar, beğenmeler ve yorumlardaki sıklık da arama motorlarındaki sıralamanın nasıl olması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Etkisi Nedir?

İnternet ve sosyal medyanın bir ihtiyaç olması, ticaret sektöründeki birçok firmayı da harekete geçirmiştir. Youtube, Twitter, Google+ ve Facebook benzeri sitelerde profiller oluşturulması ve sitelerdeki SEO içerikli sayfaların özgün içerikleriyle, kullanıcıların beğeni ve ihtiyaçlarını karşılamak adına bir girişim ortaya çıkmıştır. Böylelikle, sosyal medya sayesinde birçok promosyon ve kampanyayı sunma imkanı ve geniş kitlelere erişilebilir olma fırsatına sahip olmuşlardır.

Sonuç

Sosyal medya ve SEO arasındaki ilişkinin de belirli bir açıklamaya tabi tutulması gerekiyor. Bir örnekle açıklamamız gerekiyorsa, herhangi bir sokakta bulunan işyerinizde kaç insana ulaşabileceksiniz? Aynı zamanda, sosyal mecra ve internette online mağazanızla birlikte ne kadar kişiye ulaşabilirsiniz? Bun sorulara cevap olarak, İnstagram benzeri platformlarda açacağınız mağazanızla birlikte, dünya genelinde birçok insana da ulaşım sağlayabileceksiniz. Ancak, önemli bir nokta bulunuyor ki; günümüzde hemen hemen her şirket, firma ve markaların web sitelerinin bulunduğu gerçeğidir. Bu sektörde farkınızı ortaya koymak ve rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız, SEO konusunda başarılı sağlamalı ve internet ortamında var olmalısınız. Seo ile sosyal medya kavramı konusunda merak ettiğiniz herhangi sorun var ise, sağlıklı ve doğru bilgileri edinmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Yorum yapın