WordPress Tema Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Web sitelerinde özellikle dinamik yapıda olan sürekli içerik girişi yapılan web sitelerinde artık daha çok içerik yönetim sistemleri tercih ediliyor. Kolay kullanım ve kullanıcı derecelendirme sistemleri gibi ayrıcalıkları nedeniyle tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden en öne çıkanlarından birisi ise WordPress. İnternet site sistemleri için en çok tercih edilen sistemlerden biri olan WordPress sistemlerinde de her ne kadar çok daha kolay bir sistem kullanılsa da bu noktada WordPress sistemlerinde de kullanıcıların dikkat etmesi gereken birçok nokta var. Bunlardan birisi de WordPress Tema özellikleri.

WordPress Tema Seçimi Ne Kadar Önemli?

İlk olarak siteler için WordPress Tema seçiminin neden önemli olduğundan bahsedelim. Öncelikle bu sistemlerde kullanılacak olan tüm menüler, kategoriler ve sayfalar doğrudan tema ile alakalı konular olarak karşımıza çıkmakta.

Bir nevi içeriklerinizin kullanıcılara nasıl gösterileceğinin de seçildiği bölümlerden biri olan tema kullanım bir yana dursun arama motorları içinde oldukça önemli kriterler arasında gösterilmekte. Peki tema seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Tema seçimleri nasıl yapılmalı?

1.SEO Uyumlu Kodlanmış olması

WordPress Tema konusunda en önemli maddelerden biri hakkında bilgi vererek başlayalım. SEO yani arama motoru optimizasyonu siteler için en önemli konulardan bir tanesi. SEO kullanımında yapılacak olan bir hata arama motorlarının doğru bir şekilde sitelerinizi değerlendirmenizi engelleyeceğinden doğrudan sitenizin alacağı hiti engelleyecektir.

Hitinizin azalması durumunda ise hem içeriklerinizin hem de sitenizin otomatik olarak trafiğinin de bir hayli aşağı çekilebileceğini belirtelim. Bu nedenle WordPress Tema seçimlerinde ilk olarak temanın SEO uyumlu bir tema olması gerekiyor. Peki SEO uyumlu tema ne demek? Şimdi de bu konuya bakalım.

SEO Uyumlu Tema

SEO uyumlu tema olarak gösterilen temaların ilk olarak kod düzeninin standartlara uygun olan temalar olduğunu söyleyerek başlayalım. Bunun dışında tema kodlamasında kullanılan dillerin tüm kurallarına da uyulması oldukça önemli. Burada yapılacak olan bir yanlış sitenizin doğru bir şekilde kodlanmasını engelleyecektir.

Bunun dışında sitenin anahtar kelimeleri, sitenin adı ve bilgileri gibi konularda da kodlama sırasında gerekli olan düzen neyse o düzende bir kodlama yapılması gerekiyor. Yani her yeni ile temiz ve kurallara uygun bir kodlama düzeni ile yapılmış WordPress Tema SEO uyumu konusunda oldukça önemlidir.

2.Görselliğine Dikkat Edilmesi Gerekli

Gelelim ikinci noktaya. WordPress Tema seçiminde dikkat etmeniz gereken bir başka nokta tema seçiminde görsellik. Görsellik en önemli maddelerden birisi çünkü hem kullanıcıların sitenizi nasıl göreceği hem de sitenizin ana yapısının nasıl olacağı tema görselliği ile belirleniyor.

WordPress Tema seçiminde görsellik konusunda çalışma yaparken ise genelde göz yormayacak temaları tercih etmeniz gerek. Gözü yormayacak renk uyumu ile kurulmuş olan temaların yanı sıra yine görsellik konusunda çok fazla karmaşık olmayan temalarda seçmeniz gerekiyor.

Yani şöyle ki sözün kısası biraz daha sadece ama ilgi çekici temalar oluşturmanız da yarar var. Bu durum sitenizin hitini de doğrudan etkileyecektir. Hit bir yana dursun WordPress Tema görselliği ile beraber kullanıcıların sitenizde geçirdiği sürede doğrudan etkileniyor. Sadece ve içeriği ön plana çıkarak temalarda kullanıcıların en azından içeriğin sonuna kadar sitede vakit geçirebiliyor. Fakat göz yoran ve karmaşık temalarda genelde en kısa süre siteden çıkma amacı dikkat çekiyor.

3.Responsive Tasarıma Sahip Olması

WordPress Tema konusunda dikkat edilmesi gerekilen bir başka nokta ise sitelerin responsive türünde olması. Bu aşama oldukça önemli. Artık en az bilgisayarlar kadar akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılıyor. Haliyle akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden de sorunsuz bir şekilde sitenizin görüntülenmesi ve kullanılabilmesi için mutlaka responsive tema seçmeniz gerekiyor. Bu sayede siteniz hem akıllı telefonlar hem de tabletlerde de uyumlu bir şekilde görüntülenebiliyor.

Akıllı telefonların 5-6” inç arasında olan ekranlarına doğrudan sitenizin mini versiyonlarının gösterilmesini sağlayan temaların tercihi de hit konusunda oldukça önem verilen noktalardan birisi. WordPress Tema seçiminde de haliyle her platforma uygun tema seçimleri yapmanız gerekli.

4.Logo Ve Site Bilgilerine Önem Vermek

WordPress Tema seçimi yaparken tema üzerinde belli bir noktada sitenin içeriği ve site hakkında bilgi veren bilgilendirme bölümleri ve logo bölümlerine de önem vermeniz gerekiyor. Haliyle WordPress Tema seçiminde de logolarınızın ve site bilgilerinizin bulunacağı alanlar olan temalar üzerinde seçim yapmanız oldukça yararlı olacaktır.

5.Kullanım Alanına Göre Tema Seçimi

Son olarak tema seçim konusunda kullanım alanına göre tema seçimi yapmanız gerektiğini belirtelim. Siteniz bir E-ticaret sitesi ise ona göre özel temalar seçmeli, fakat bir blog tarzı bir site ise ona göre içerik ön planlı bir tema seçmeniz gerekiyor. Yani sözün kısası aslında tema seçimlerinde hangi alanda bir site açacaksanız ona göre uyumlu olan bir tema seçmeniz oldukça yararlı olacaktır.

Yorum yapın