Android Telefonlarda Güncelleme Desteğinin Önemi Nedir?

Akıllı telefonlarda şu an için son yapılan araştırma sonuçlarına göre en çok kullanılan işletim sistemi Android işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Sadece akıllı telefonlarda değil tablet teknolojilerinde de öne çıkmaya başlayan Android işletim sisteminin bu kadar öne çıkmasını sağlayan nedenlerden birisi de aslında sürekli olarak işletim sisteminin güncellemeler alması. Her ne kadar son dönemde iOS işletim sisteminin biraz daha yükselmeye başladığı belirtilse de hala en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android serisinde neden bu kadar çok güncellemeye önem verilmekte? Android akıllı telefonlar serisinde güncellemelere bakalım.

Android Akıllı Telefonlar Güncellemeleri Ve Yükseltme Desteği

Bu noktada öncelikle son seri Android güncellemelerinin Android 6.0 sürümü ve Android 7.0 Nougat sürümü sunulmakta. Peki neden Android işletim sistemi güncelleme almaya devam eden akıllı telefonlar seçilmeli? Güncellemelerin önemi ne?

1.Güvenlik Sistemi

Akıllı telefonlar artık hemen her alanda kullandığımız cihazlar olarak dikkat çekiyor. Sadece bilgisayar sistemlerinde kullandığımız programlar değil akıllı telefonlarda kişisel bilgilerinizin de yer aldığı birçok sistem, birçok program kullanıyoruz. En basiti aslında artık akıllı telefonlar kamera olarak da kullanılmaya başlandı. Böyle düşündüğünüzde akıllı telefonların aslında güvenliğinin en çok önem verilmesi gereken konu olduğunu görebiliyoruz. Peki neden güvenlik tehditleri var?

Aslında birazcık bu alanla ilgiliyseniz bu sorunun cevabını biliyorsunuz demektir. Sonuç olarak Android akıllı telefonlar da internete bağlı olan çevrim içi cihazlar. Yani hackerların hedefinde olabilecek cihazlar. Bu nedenle her durumda Android akıllı telefonlar için de güvenlik riskleri gündemde.

Güvenlik açıkları nedeniyle beraber ise işletim sisteminizde yer alan açıklar nedeniyle böyle riskler ile karşı karşıya kalıyorsunuz. İşte bu noktada konumuza geliyoruz. Şöyle ki Google tarafından yayınlanan Android işletim sistemi sürümü için sürekli açık bulmak üzerine çalışılıyor. Haliyle bir süre sonra o seri işletim sisteminin açığı ortaya çıktığında o seri işletim sistemini kullanan kullanıcılar risk altına girmiş bulunuyor.

İşte bu gibi bir sorunla karşılaşıldığında ise Google hemen güvenlik açıklarını kapatacak yeni güncellemeler yayınlayabildiği gibi bunun dışında bir sonra Android sürümünde bu açıkları tamamen ortadan kaldırarak yeni Android sürümünü yayınlıyor. Haliyle güvenlik konusunda Android işletim sistemi güncellemelerini yapmak güvenlik açıklarını kapatılmasını sağlamakta. Bu nedenle güncelleme almayacak olan telefonları tercih etmemek gerekiyor.

2.Donanım İle Yazılım Uyumu Sorunları

Android akıllı telefonlar arasında en sık yaşanılan sorunların başında donanım bileşenlerinin doğru bir şekilde çalışmaması geliyor. Kullanıcılar çok fark etmiyor olsa da donanım ile yazılım arasında tam uyum sağlanamaması nedeniyle telefonlarda donma, yavaşlama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Genelde şu sorular gelmekte. “Telefonun sistem özellikleri yüksek olsa da telefonum neden donuyor?” soruları gelmekte. Android akıllı telefonlar içerisinde en sık yaşanan bu sorunlar eğe telefonda parça kısmında bir arıza yok ise genelde yazılımsal sorunla nedeniyle ortaya çıkan sorunlar.

Mevcut kullandığınız Android sürümü nedeniyle kaynaklı olabilecek olan bu sorunlar güncelleme ile çözüme kavuşturulabiliyor. Bu nedenle zaten birçok marka güncellemeleri kendi telefonlarına uyumlu hale getirip yayınlıyor.

Fakat seçtiğiniz akıllı telefonun güncelleme desteği olmaması durumunda böyle bir sorunla karşılaştığınızda doğrudan telefonun servisi ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Ve sorunların çözümü için birçok kez telefonun sıfırlanması gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

3.Uygulama Desteği

Hemen şunu belirtelim akıllı telefonunuzun teknik özelliklerinin çok yüksek olması ya da orta sınıf olması belli bir seviyenin sonrasında pek bir anlam ifade etmiyor. Şöyle ki eğer telefonda yer alan Android sürümü eski ise doğrudan telefonun uygulama sorunları ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Uygulamanın o sürüme destek vermemesi durumunda telefonunuzun da bu uygulamaları kullanamayabiliyorsunuz. Birçok kullanıcını bu aşamada sorun yaşamamakta. Çünkü yayınlanan uygulamalar genelde alt Android sürümleri desteğini de barındırıyor.

Fakat artık VR uygulamaları sesli komut sistemleri yeni sürümlere ihtiyaç duymakta. Özellikle Android Nougat serisi için uygulamalarda gündemde. Bu nedenle uygulama desteği konusu da işletim sistemi güncellemesi almayan akıllı telefonların tercih edilmemesindeki başak bir neden.

4.Yeni Özellikler Ve Yeni Tasarım Destekleri

Tüm maddeler içerisinde belki en az önem verilen maddelerden birinin bu olduğunu söyleyebilirsiniz. Fakat şöyle bir durum söz konusu Android akıllı telefonlar içerisinde yeni güncellemeler geldiğinde hem telefonun arayüz özellikleri hem de telefonun menü özelliklerinde tasarımsal iyileştirmeler yapılıyor.

Bunun dışında çok daha işlevsel olan menüleri de görebiliyoruz. Kullanımı kolaylaştıran ve Android kullanımını daha eğlenceli hale getiren tüm bu yeni özellikleri kullanmak için ise yine telefonun güncelleme alması gerekmekte. Google’ın yeni işletim sistemlerinde de yeni düzenlemeler yapması ve bu konuda da çok daha şık tasarımlar sunduğunu da belirtelim. Haliyle bu madde de güncelleme almayan Android akıllı telefon serilerinin tercih edilmemesine neden olarak gösterilebilir.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

“Android Telefonlarda Güncelleme Desteğinin Önemi Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın