Rankbrain Nedir Ve Neler Yapmak Gerekir?

Rankbrain Nedir Ve Neler Yapmak Gerekir?

Google’ın doğru ve hızlı arama sonuçlarında büyük bir payı olan PageRank birçok insan tarafından bilinmektedir. Ancak, günümüzdeki teknolojik gelişimlere paralel olarak, yapay zeka teknolojisi de ortaya çıkmıştır. Tam burada, Rankbrain nedir ve neler yapmak gerekir? Soruları büyük bir önem taşımaktadır. Google firması, geleceğe yönelik yapay zeka kavramında kendini geliştiren ve sürekli olarak öğrenen Google Rankbrain algoritmasını devreye sokmuştur. Günümüzdeki arama sonuçlarının yaklaşık %15’inde aktif olan Rankbrain için, yapay zeka alanındaki önemli bir sistemdir diyebiliriz.

Google firmasının, günümüzdeki birçok şirket ve internet kullanıcı için ilk iletişim aracı olarak görülmesi ve sürekli olarak gelişim göstermesi sonucunda, Rankbrain uygulamasına büyük oranda ağırlık vermiştir. Soru ve cevap mantığındaki öğrenmeye dayalı bu yazılımlar, yapay zeka mantığıyla birleşince eşsiz bir sonuç da beraberinde getirmektedir. Yeni bir dünya yaratmaya çalışan Google, arama motorundaki algoritmaları geliştirmek için müthiş bir çabada bulunmaktadır. Bu sebeple, kaliteli ve en doğru bilgi erişimini amaçlamaktadır.

Google Rankbrain Algoritması Nedir?

Rankbrain algoritması nedir? Sorusunun en basit tanımı, Google’ın yapay zeka yazılımı dersek yanılmış olmayız. Google firmasının bu sistemi ortaya çıkarmasının temel nedeni ise, kaliteli ve doğru bir arama sonucu elde etmektir.

Peki, Neden Yapay Zeka?

Google’ın aktif bir şekilde yapay zeka uygulamasını kullanması yeni bir şey değildir. Bununla alakalı, Google Translate, Google Images ve ReCapthca gibi örnekleri sıralayabiliriz. Google arama motorunda gerçekleşen aramaların %15’i kadarı bu aramalardan oluşmaktadır. Bu arama öbeklerinin tutarlı ve anlamlı bir konuma gelebilmesi, başarılı sonuçlara ulaşılabilmesi ve sorulara karşılık olarak mantıklı cevaplar verebilmesi, Google firmasının temel prensipleri arasında yer almaktadır.

Google Rankbrain Algoritması Nasıl Çalışmaktadır?

Google üzerinden yapılan aramaların sonuçları ve yorumlanması, kelimelerin sayı oranına göre değil, matematiksel bir hesaplamayla gerçekleştirilen aramanın ne olduğunun anlaşılmasını ortaya koymaktadır. Bu sürelerin, 1 saniyenin altında olduğunu da eklememiz gerekiyor.

Google Rankbrain Algoritmasının SEO’ya Etkileri Nedir Ve Neler Yapılmalıdır?

Rankbrain algoritmasının etkisi ve önemi büyük bir artış göstermektedir. SEO yaklaşımın ne olacağını ve nasıl bir iletişim olacağını tahmin etmek ise çok zor olmasa gerek! Makine öğrenimiyle birlikte, çeşitli kategorilerdeki sitelerin birçok faktöre göre sıralanacağını düşünüyoruz. Örnek vermemiz gerekiyorsa, haber ve e-ticaret sitelerinin sayfa açılma hızı ve kalitesindeki faktör diyebiliriz.

Öncelikle, Rankbrain algoritması hakkında merak edilen ve sıklıkla dile getirilen konuları anlatmak istiyoruz. Global SEO komitelerinde belirtilen ilk konunun; Spam Google Rankbrain algoritması ve avantajları, spama karşı çözüm seçenekleri olmaktadır.  SEO taktiklerini algılama noktasında hızlı davranması beklenen Black Hat yapay zekanın nasıl başarı göstereceğini ise zaman belirleyecektir. Yakın bir zamanda yayınlanması merakla beklenen Penguen algoritmasının Rainkbrain algoritmasına olan desteğinin de büyük oranda olacağını söylemeliyiz. Google’ın, spam konusunda elinin güçlenmesi de normal karşılanmalıdır.

Rankbrain İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İhtiyaç doğrultusunda daha fazla soruya yanıt vermelisiniz.

Konu kapsamındaki içeriklere özen göstermelisiniz.

Bir konu üzerinde etkili olabilmek için kaliteli ve özgün içerik üretmelisiniz.

Güncelliğini kaybetmemiş içerikleri ön planda tutmalısınız.

İnsanların henüz sormadığı soruları sormalı ve yeni fikirlere yoğunlaşmalısınız.

Web sitenizdeki içerikleri geliştirebilir ve inceleyebilirsiniz. Rankbrain sistemi, sunduğu bilgileri ve yapay zeka içeriklerinizi analiz edecektir. Güvenliğinizin de büyük oranda artacağını bilmeli ve Google’ın ‘’Güvenli Web’’ görevi doğrultusundaki SLL ile kritik bir noktaya sahip olabilirsiniz. Sitenizde SSL sertifikası bulundurmanız gerekmektedir. E- ticaret sitelerinde oldukça önemli olan ve arama sıralamasındaki yerinizi belirleyecek bu faktörü iyi değerlendirmelisiniz. Marka aramaları ve algınızı SEO performansınızı etkileyecek Rankbrain algoritmasıyla beraber marka yatırımlarınızda cömert olmanız gerekmektedir.

Rankbrain SEO Gelişim Planı Nasıl Oluşturulur?

Akıllı etiket kullanımınızı arttırmalısınız.

Web site içi SEO optimizasyonunuzu tam yapmalısınız.

Kullanıcı deneyiminiz konusunda destek almalı ve sitenizi bu yönde geliştirmelisiniz.

Sayfa açılma hızınızı yüksek noktaya çekmeye çalışmalısınız.

Kaliteli ve uzun içeriklere yatırım yapmalısınız.

Spam linklerine karşı dikkatli olmalı ve link profilinizi detaylandırmalısınız.

SSL kurulumunuzu yapmalısınız.

Marka aramalarınızı geliştirmek için çalışmalarda bulunmalısınız.

Rankbrain Algoritmasının Detayları

Makine öğreniminde büyük bir ihtiyaç ve öneme sahip Rankbrain algoritması detayları arasında, yapay zeka ve Google üzerindeki kullanımlarını incelemek gerekiyor. İnternet üzerinden gerçekleştirilen aramaların, Google’ın hızlı ve en doğru şekilde yapılmasını sağlayan sistemin Rankbrain olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Yapay zekanın, bilgisayar, makine ve robotlarda insan beyni benzeri bir düşünmeye dayalı bir teknolojinin ortaya çıkması, Rainkbrain’in önemini ortaya koymaktadır. Google firması, Rankbrain ile makine öğrenim kavramını desteklemesi ve bilgisayarın insan davranışlarının modeli olarak doğru ve mantıklı cevaplar verebilecek bir sonuç yaratmıştır.

Makine Öğrenimi  Ve Yapay Zeka Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle, bu iki kavramın birbirinden farklı olduğunu söylememiz gerekiyor. Ancak, birbirlerini desteklediği ve beslediğini de belirtmeliyiz. Örnek vermemiz gerekiyorsa, olasılık kuramı, makine öğrenimi istatistik, yapay zeka, veri madenciliği vb. kavramlarla beslenen bir kavramdır. Makinelerin konseptini kavrayabilmek için kullanılan algoritmaların sonucunda, öğrenme biçimi ve yapay zeka ortaya çıkmaktadır. Açık ve güncel bir örnekle devam etmek istiyor ve bilgisayarda bulunan satrançta çeşitli hamle imkanı bulunan GO’da, bir dünya şampiyonunu yenme durumu yapay zeka tarafından gerçekleşebilmektedir. Aynı zamanda, satrancın taktik ve tekniklerini anlamayı da sağlayacak bir makine öğrenimine kavuşuyorsunuz.

Sizlere, Google Rankbrain algoritmasını anlattığımızı düşünüyor ve ne öğrenmek istediğinizle ilgili sonuçları karşınıza çıkarmayı planlıyoruz. Binlerce algoritmayla beraber aktif durumda olan Rankbrain, arama motoru mantığını arama insanına çevirirse şaşırmamak gerekiyor!

Rankbrain Algoritmasının İşlevi Ve Geleceği

Google tarafından ortaya çıkarılan ve geliştirilen yapay zeka sisteminin, kullanıcıların davranış ve hareketlerini anlaması için sayısal bir dilin kullanıldığı bilinmektedir.

Rankbrain neden önemlidir? Sorusuna karşılık, Penguen ve Panda’dan sonra en önemli sıralama faktörlerinden biri olabileceğini söyleyebiliriz.

Rankbrain algoritması, internet kullanıcılarının vazgeçemeyeceği eşsiz değerde bir sistemle hizmetlerine devam edecektir.

Anlaşılmayan bir kelime veya kelime dizisiyle karşılaşılma durumda, benzer anlamlardaki terimleri tahmin yoluyla çözmeye çalışacaktır.

450 milyon kadar yeni giriş ve 3 milyar kadar aranan Google’ın Rankbrain algoritmasının şuan arama sonuçlarında %15 oranında bir güce sahip olduğu bilinmektedir.

Arama sonuçlarındaki sorgulamalarda, hangi konunun birbirine benzerliği ve tahmininde insandan daha fazla birikime sahip olacak.

Hiç karşılaşmadığı arama sorgularını da çözmeye ve anlamaya çalışacaktır.

Kendi kendisine öğrenme donanımına sahip ilk Google algoritması olmasının, ekstra ayrıcalıklı bir seçenek olduğu bilinmektedir.

Rankrain algoritmasının etkinliği artacak ve Google mühendislerini bile hayrete düşürecek bir çalışma sistemine sahip olacaktır. Makine öğrenimiyle birlikte, Google’ın önemli odak noktası olması, ve yaklaşık 400’in üstünde teste maruz kalması da, ne kadar büyük bir emek ve çabanın sonucu olduğunu göstermektedir.

Rankbrain, Wikipedia benzeri bir görevi de üstlenecek ve internet kullanıcıları için benzersiz bir ihtiyaç konumuna gelecektir.

Google firmasının, Rankbrain algoritması faydaları için büyük bir çalışma gerçekleştirmesi sonucunda, yapay zeka ve makine öğrenme mantığına sahip bu sistemin, birçok insan için eşsiz bir konumda olacağı ve çeşitli ihtiyaçları karşılayacağını söyleyebiliriz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın