SDelete İle Dosyaları ve Klasörleri Kurtarılamayacak Şekilde Silme

SDelete ile dosyaları ve boş disk alanını güvenli bir şekilde sil ; SDelete, dosyaları ve boş disk alanını güvenli bir şekilde silmek için kullanabileceğiniz Microsoft’un Sysinternals ekibi tarafından sunulan ücretsiz bir komut satırı yardımcı programıdır.

SDelete, dosyalarınızı güvenli bir şekilde silmek için kullanabileceğiniz, artık kurtarılamayacak hale getiren ücretsiz bir komut satırı aracıdır.

Explorer çalıştıran bir bilgisayara bağlı bir sabit sürücüye herhangi bir dosyayı silebilirken, komut satırı veya başka yollarla dosyaları bu şekilde silmek verileri kalıcı olarak sürücüden kaldırmaz.

Çok fazla ayrıntıya girmeden,  Windows, sabit sürücüye yapılan verilere referans atar ve dosyanın sabit sürücüdeki alanı yazma işlemleri için yeniden kullanılabilir hale getirir.

Bu alan kısmen veya tamamen üzerine yazıldığında, dosya artık kurtarılamaz. Bunun ne zaman olacağını belirleyemediğinizden aylar hatta yıllar önce sildiğiniz dosyaları hala kullanılabilir duruma getirebilirsiniz.

Birkaç nedenden dolayı bu kötüdür. Diyelim ki sabit sürücüyü veya bilgisayarı satmak ya da birine vermek durumunda kaldınız . Sabit sürücüyü teslim ettiğinizde, yeni sahibi silinen dosyaları kurtarmak için dosya kurtarma yazılımı çalıştırabilir.

geri dönüşümsüz dosya silme

Program, dosya kurtarma yazılımının silinen dosyaların ve verilerin izlerini kaldırmasını önlemek için çalıştırıldığında doğrudan sabit sürücüdeki verilerin üzerine yazar.

Uygulamanın iki ana kullanım durumu vardır: Kurtarmayı önlemek için dosyaları güvenli bir şekilde silin veya daha önce silinen dosyaların izlerini silmek için boş disk alanının üzerine kaydedin.

SDelete’yi Microsoft web sitesinden indirebilirsiniz. ; https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/sdelete

Komut satırında SDelete klasörünü açmanın kolay bir yolu, Windows Gezgini’nde açmak, Explorer adres alanına cmd yazın ve Enter tuşuna basın. Bu, bu konumda bir komut istemi açılır.

Dosya veya klasörleri güvenli bir şekilde silme
Sdelete <dosya veya dizin> komutu, herhangi bir dosya veya dizin işlemi için temel komuttur. Sahip olduğunuz farklı seçenekleri gösteren bazı örnekler aşağıda verilmektedir:

– Klasör indirmelerini ve tüm alt dizinleri güvenli bir şekilde siler.

sdelete -sc:  users  martin  downloads 

– Bu dosya text.txt dosyasını güvenli bir şekilde siler ve hata iletilerini bastırır.

sdelete -qc:  users  martin  text.txt

– Bu, c: altındaki tüm zip dosyalarını siler ve işlemi beş aşamada gerçekleştirir.

sdelete -p 5 c:  *. zip

Boş disk alanını güvenli bir şekilde silme
Temel komut sdelete -c <sürücü harfi>, belirtilen sürücüdeki boş disk alanını güvenli bir şekilde siler. SDelete’nin sunduğu çeşitli seçenekleri gösteren bazı örnekler aşağıda verilmiştir:

sdelete -cc: – C sürücüsündeki boş disk alanını güvenli bir şekilde siler.
sdelete -c -p 2 f: – Sürücünün f boş disk alanında iki silme geçişi çalıştırır f:
sdelete -zd: – Sürücünün boş disk alanını sıfırlar d:
SDelete, dosyaları, klasörleri veya boş disk alanını silerken varsayılan olarak Savunma Bakanlığı algoritmasını kullanır. -z parametresi boş disk alanını sıfırlarla yazar ve daha hızlıdır.

İşlemlerin tamamlanması biraz zaman alabilir. Alınması gereken uzunluk seçime bağlıdır. Tek tek dosyaların güvenli bir şekilde silinmesi oldukça hızlıdır, ancak işlemi büyük klasörler veya tüm sabit disklerin boş alanlarında çalıştırırsanız saatler veya daha uzun sürebilir.

Özet :  SDelete, dosyaları veya klasörleri güvenli bir şekilde silmek ve sabit sürücülerdeki boş alanı işlemek için kullanabileceğiniz, bir zamanlar bu sürücülerdeki herhangi bir içeriğin artık kurtarılamayacağı kullanışlı, küçük bir programdır.

Yorum yapın