Blockchain nedir ?

Swirlds, hashgraph çözüm yolunu (Algoritma) geliştiren bir yazılım platformudur: çok daha uygun bir maliyete sahiptir 50.000 kat daha hızlı, daha güvenli daha verimli ve blok zincirlerinden matematiksel açıdan daha faydalıdır.
Blockchain Teknolojisi Nedir ; İnternet dünyasında bugüne kadar yapılan en büyük teknolojik yenilikler göz önüne alındı: Blockchain teknolojisi, 2008’de çeşitli bankaların çöküşüne sebep olan Satoshi Nakamoto tarafından bir teknik sunum ile bir beyaz sayfa yayınlandı (yanı bitcoin Kişiler arası elektronik nakit sistemi )
Don Tapscott diyor ki : blok zincir teknolojisi, bir banka veya yönetim araçları olmadan eşler yani kişiler arası ticaret işlemlerini kolaylaştıran bir yöntemdir.
Blockchain, kamuyu ile paylaşılmış (sahibi olmayan) ve herkese dağıtılan (merkezi sunucusu olmayan), sürekli güncellenen ve şifrelemeler ile korunan bir veri tabanıdır.
Bankaların yakında modası geçmiş olacağından dolayı Jamie Dimon çıldırıyor.

Peki Jamie Dimon Kimdir ; Dünyanın en büyük finans şirketlerinden J.P. Morgan’ın CEO’su James Dimon’dur

Hashgraph nedir ve neden daha iyi ?
Hashgraph

Hashgraph, Bitcoin ve Ethereum (altcoin]’da olduğu gibi büyük hesaplama ve sürdürülemez enerji tüketim ihtiyacını ortadan kaldıran üstün bir dağıtık veri tabanı teknoloji sistemidir.

 

 

Neden bu kadar kritik olduğunu açıklamak istiyorum

50.000 kat daha hızlı, bant genişliği ile sınırlı ve saniyede 250.000 İşlem yapılmakta bunun adi Pre-Sharding
fakat şunu belirtmek isterim Bitcoin saniyede 7 işlemle sınırlıdır.

daha adil bir sistem olduğu ve bu sistemin Matematiksel olarak ispatlanmış olduğunu belirtelim.
bu demek oluyor ki işlemlerin sırasını kişiler değiştiremez transferler sırasıyla yapılır

blockchain sayesinde blok zincir dünyasında, bir blokta hangi işlemlerin gerçekleşeceğini çalışanlar seçebilir, gelecekteki gecikmiş siparişleri yerleştire bilir, hatta sistem sayesinde siparişleri geciktirebilir.

Zaman damgası diye bir şey vardır. Bu da bir kişi tarafından yapılan işlemlerin, fikir birlik düzenini etkilemesini engeller.

Bir olay meydana geldiğinde, herkes birkaç dakika içinde bunu biliyor. Sadece işlemin etkileri sisteme depolanması gerekiyor, bunun haricinde olan konumlar sistem tarafından siliniyor.
Şu anda ihtiyaç duyulan depolama alanı Bitcoin de 60GB bir fraksiyonu 1GB, bu sayede bir akıllı telefonu bir hub görevini görmesini sağlıyor.

hub ne demek?

Değişik taşımacılık uygulamaları arasında geçiş yaptığı yerlere verilen isimdir ulaşım ile ilgili bu madde bir taslak olduğunu belirtelim.

Gelişmiş Güvenli Asynchronous Byzantine yanı eş zamansız ayni zamanda olmayan hatalara Duyarlı anlamına gelir. Hiçbir üye, topluluğun anlaşmaya varmasını engelleyemez ve anlaşma sağlandığında uzlaşmayı değiştiremez.

Byzantine ile uzlaşma sağlanabilirken, blokçuluk dünyasında zamanla artan tek bir olasılık var. Hiçbir fikir birliğine varılmadığı takdirde, daima çatışmalar ortaya çıkacaktır. Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold buna benzer konuların sebebidir.
Blok zincirinde İşlemler tek bir uzun zincir oluşturan kaplara (bloklar) yerleştirilir. İki madenci aynı anda iki blok oluşturursa, toplum sonuçta birini seçip diğerini atacaktır.

Madenci derken bildiğimiz madencilik değildir, çeşitli iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan minerallere madenci denilir

Hashgraph her muhafazaalanını kullanılır ve kimseyi dışarıda birakmaz.

proof-of-work (POW) kullanımı yavaşlamak için hesaplamaları boşa harcamak zorunda olmadığının anlamına gelir, bu nedenle pahalı özel donanımlar artık gerekli değildir. Bitcoin şu an proof-of-work (POW) dur, çünkü yapay olarak madencilik işlemini düşürür.

Proof of Work Nedir?

Proof of Work´un türkçesi İş İspatı oluyor, konuyu biraz daha açacak olursak istek sahiplerinin ne kadar hevesli olup olmadıklarını öğrenmek için onlardan talep edilen fedakarlığı ispat etme eylemine verilen isimdir.

Hashgraph ile her üye istedikleri zaman işlemler ve muhafaza alanı oluşturabilir.

Hashgraph ekibi tarafından bırakılan bir mesaj ve platformlarının teknik olarak nasıl çalıştığını biraz daha iyi açıklayan bir şey söylemek gerekirse, bizim kendi fikrimiz ve çözüm yollumuz olduğuna dikkat edin. Ethereum, Casper ile POS´e bakarken, çözüm yollarını oylama yapmak zorunda kalmadan, oylama sisteminde olan sanal oy verme adlı bir şey kullandık.

Peki POS Ne demek?

kredi kartlarının işlem yapabilmesi için sokulduğu cihazdır.Point Of Sale’in kısaltılmışıdır.

Hashgraph, fikir birliğini sağlamak için Gossip about Gossip Yani “Dedikodu hakkında dedikodu” adlı bir protokol kullanıyor. Gossip(Dedikodu) bildiğiniz her şeyi adlandırmanızı sağlayan rastgele bir düğüm çağırmak olarak tanımlanabilecek birbilgisayar bilimi terimidir

Biraz daha konuyu açalım.

Dağıtılmış başlık teknolojisinde “taban çizgisi” ya da gereken minimum bant genişliğinde işlemlerin gitmesine Gossip about Gossip deniliyor yani dedikodu hakkında dedikodu, bu Gossip bilgilerin küçük bir ek miktarda eklenmesine karşılık verir.
dolayısıyla dedikodu ile elde ettiğimiz bu bilgileri kullanarak Hashgraph’ı oluşturabiliriz. Hashgraph’a sahip olduğumuzda, düğümün oy vereceğini bilmek son derece kolaydır, çünkü her bir düğümün içeriğini biliyoruz

Anlamayanlar icin Gossip Protocol Ne demek?

Bir dedikodu protokolü sosyal ağların bilgi yayma biçimine veya salgınların yayılmasına nasıl dayandığına dayanan bir bilgisayar iletişim prosedürüdür. Bu bir iletişim protokolüdür. Modern dağıtık sistemler genellikle, temel ağın uygun olmayan bir yapıya sahip olması, aşırı derecede geniş olması veya dedikodu çözümleri en verimli olması nedeniyle, dava açma protokollerini, başka yollarla çözülmesi zor olan sorunları çözmek için kullanmaktadır.

Artık, Hashgraph verilerini 30 yıllık oy verme algoritma kullanabilir ve fikir birliği sağlayabiliriz. Yani matematiksel deliller nedenleriyle yapılan güvenlik duvarları olduğunu ve internetin hızı konusunda herhangi bir varsayımda bulunmadığımızı belirtelim, İşin içinde matematik var.

Peki algoritme Nedir?

Algoritme, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol, Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumu başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir

DDoS saldırısı, virüs veya botnet. Dedikodu hakkında söylenti Hashgraph hakkında dedikodular son derece hızlı (250,000 işlemler / sn), ve ayrıca her sipariş için adil sipariş ve zaman damgası alıyoruz.

dedikodu hakkında söylenti nedeniyle, Hashgraph son derece hızlı (250.000 işlem / sn), ve ayrıca her sipariş için adil sipariş ve zaman damgası alıyoruz.

Peki zaman damgasi nedir?

Zaman Damgası, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu içerisinde tanımlandığı gibi; elektronik verilerin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, veya da kaydedilen zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kayıttır.

Yorum yapın