Schmidhuber Yapay Zeka İçin İddialı Yorumlar

Schmidhuber Yapay Zeka İçin İddialı Yorumlar

Yapay zeka kavramı son yıllarda epey bir ön plana çıkmaya başladı. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber akıllı telefon sistemlerinde kullanılan yapay zeka örnekleri konuya da daha yoğun bir ilgi gösterilmesini sağladı. Bu durum sadece bireysel kullanıcılar için de geçerli değil. Zira popülaritesini artıran yapay zeka kavramına artık birçok teknoloji firması da büyük oranda yoğunlaşmaya başladı.

Son olarak Google’ın yaptığı çalışmaları ortaya çıkmıştı. Dudak okuma sistemi olarak hayata geçireceği yeni projesi hakkında bilgiler veren Google aslında insanlara yapay zekanın nasıl bir konuma doğru gitmeye başladığını da göstermiş oldu. Zira yapılan tanıtımda Google geliştirdikleri yapay zeka sisteminin kendi kendine öğrenebildiğini ortaya koymuştu.

Eski yeni fark ayırt etmeden binlerce filmin izletilmesiyle beraber ortaya çıkan durumda yapay zekanın filmleri izlediği ve hatta filmlerde geçen bilgileri öğrenmenin yanı sıra insanların nasıl konuştuğunu da öğrendiği açıklanmıştı. Sınırsız olmasa da ciddi bir öğrenme kapasitesi olan yapay zekanın bu sayede insanların dudağını okuyabileceğinin açıklanması ise yeni bir tartışmayı daha ortaya çıkardı.

Yapay Zeka Öğrenmeye Devam Edecek Mi?

Elbette belli detayların sınırlı olarak paylaşıldığı Google yapay zekasının bu derece gelişim göstermesi yeni teknolojinin kafaları karıştırmasına da neden olmadı değil.

Mantık olarak yaklaştığımızda ortaya atılan teknolojide resmen insanlara rakip yeni bir sistem geliştirildiği iddia edilmekte. Kendi kendine öğrenme yeteneği olan, konuşmaya başlayan (ki birçok örneği mevcut) ve en önemlisi düşünebilme yetileri gösteren ve adına yapay zeka dediğimiz sistem tüm bu özellikleri ile aslında bir çocuk zekasını andırıyor.

Tabi ki yapay zeka adını verdiğimiz bu çocuk teknolojiyle beraber her geçen gün biraz daha büyüyor. Yapay zekanın öğrenme hızı ise her geçen gün biraz daha artmaya başladığı.

Peki Yapay Zekanın Öğrenme Yetisi Nereye Doğru Gidiyor?

Yapay zeka yakaladığı bu gelişim oranı ile beraber nereye gidiyor sorularını da gündeme getirmeye başladı. Yapay zekanın kurucularından biri olan Jürgen Schmidhuber’in bu konuda yaptığı son açıklamalar ise aslında teknolojinin nereye gittiğini gösteriyor. Zira Jürgen Schmidhuber’e göre yapay zekanın bu öğrenme yetisi devam edecek.

Akıllı telefonlarda şu an kullandığımız yapay zekanın da mucitlerinden biri olan Jürgen Schmidhuber yapay zekanın öğrenme yetisinin sürekli olarak artmaya devam edeceğini belirtti. Öyle ki ünlü sime göre yapay zeka uzun yıllar göz önüne alındığında bilim adamları ile yarışabilecek olan bir zekaya sahip olacak. Jürgen tarafından ortaya atılan bir diğer iddiaya göre yapay zeka uzay araştırmalarında bile etkin rol alacak.

Hatta uzay araştırmalarında yapay zekanın doğrudan etken olacağı ve kendi kararları ile beraber kendi ürettiği robotları bile kontrol edebileceği belirtiliyor. Bu durum gelecekte bizleri nasıl teknolojilerin beklediğini de ortaya koymakta.

Tüm bu iddialara bakacak olursak, aslında iddialar değil artık yavaş yavaş gelişmeye başlayan teknolojilere bakacak olursak uzun süredir bilimkurgu filmlerine konu olan “Dünyayı robotlar ele geçirecek” iddiası bile belki gerçek olabilir. Bilim dünyasının ise bu konu hakkında yaptığı çalışmalar hızlanarak devam edecek gibi.

Yorum yapın