Ölü İnsan Bedenini Dondurma Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Ölü İnsan Bedenini Dondurma Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Teknolojik gelişmeler hemen her alana hatırı sayılır bir şekilde etki etmeye başladı. Sadece kullandığımız teknolojik araçlar olarak değil genel olarak değerlendirdiğimizde bilim dünyasının da teknolojinin bir hayli etki ettiğini de söylemek gerekiyor. Teknolojinin bilim dünyasına getirdiği bazı ilginçliklerde yok değil. Son zamanlardan bu konuda ortaya atılan en ilginç teknoloji ise insan dondurma teknolojisi.

İlk olarak kulağa oldukça ilginç gelse de insan dondurma teknolojisi artık kabul görmüş ve bilim dünyasının en önem verdiği gelişmelerden bir tanesi. Peki, insanlık tarihinin en ilginç teknolojilerinden biri olan insan dondurma teknolojisi nasıl çalışıyor bakalım.

Teknoloji Dünyasının En İlginç Gelişmesi İnsan Dondurma Sisteminin İşleyişi

İlk olarak belirtmemiz gereken durum işlemin ölen insanlara uygulandığı. Öncelikle insanın tıbbi olarak ölmüş olması gerekiyor. Hayatta olan insanlarında ilk olarak kalbinin durdurulması gerekiyor ki dondurma aşamasına geçilebilsin. Sistemin işleyişi ise şöyle;

Kalbin durmasından 1-2 dakika içerisinde harekete geçiliyor. Bu süre hayati önem taşımakta. Bu nedenle ekip hemen çalışmaya başlıyor.

Kalbin durdurulmasından sonra ise anında kan değişimi sistemine geçiliyor. Vücuttaki kan tamamen özel bir antifrizle değiştiriliyor.

Fakat vücudun kanının çekilmesi bir diğer aşamada. Zira kan boşaltılması sırasında göğüs kafesinin değiştirilmemesi için böyle bir teknoloji tercih edilmiş. Bu aşamada ise öncelikle vücut dondurulmaya başlanıyor.

İlk dondurma işlemi sonrasında kanın boşaltılması için göğüs kafesi açılıyor. Vücudun kanı tamamen bu aşamada boşaltılıyor.

Kan çekilirken bir yandan da vücut -50 dereceye kadar soğutuluyor.

Geldik son aşamaya. Bu aşamada ise bedenler dış etkiye karşı tamamen korumalı olan nitrojen ile dolu metal tüplere yerleştiriliyor.

Tüm bu işlemlerin ardından artık vücut uzun yıllar boyunca beklemeye bırakılıyor. Bilim dünyasının en ilginç buluşlarından biri olarak gösterilen ve hem din açısından hem de bilim açısından birçok kesimde ciddi tartışmalara neden olsa da gelecekte daha da yaygınlaşmaya başlayacak gibi. Fakat bilinen bir diğer gerçekte aslında ne kadar gelişirse gelişsin insan dondurma teknolojisi uzun süre daha konuşulacak gibi.

Yorum yapın