Samsung Galaxy S8 Bluetooth 5 Teknolojisi Neleri Değiştiriyor?

Samsung Galaxy S8 serisi akıllı telefon dünyasında dengeleri değiştiren bir seri oldu. iPhone 7 ile beraber Apple’ın öne geçtiği akıllı telefon pazarında Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modelleriyle beraber yeniden öne geçeceği düşünülen Samsung’un sunduğu yenilikler arasında ilk defa denenecek birçok özellikte bulunuyor.

 

İris tarayıcısı, yeni nesil sanal asistan, yeni nesil ekran teknolojileri derken Samsung’un amiral gemisiyle beraber ilk defa denemesi yapılan bir başka teknoloji ise Bluetooth 5 teknolojisi oldu. Duyurulduğu andan bu yana akıllı telefon dünyasında nasıl bir teknoloji olacağı merakla beklenen Bluetooth 5 kablosuz bağlantı teknolojisinin Samsung akıllı telefonlarında kullanılmasıyla beraber detayları da netlik kazanmış oldu. Peki Bluetooth 5 akıllı telefonlara nasıl ayrıcalıklar getirecek? Telefonlarla ekstra neler yapılabilecek?

Bluetooth 5 Hız Dengelerini Değiştiriyor

Bluetooth 5 kablosuz bağlantı teknolojisiyle beraber eski Bluetooth 4.2 sürümüne göre değişin ilk özellik tabi ki hız teknolojisi. Eski serilerde kullanılan hız sistemi yeni nesil bağlantı teknolojisinde tam anlamıyla iki kat yükseltiliyor. Yani artık kablosuz bağlantılar en az iki kat daha hızlı. Pek bu ne anlama geliyor? Daha hızlı dosya aktarımı, daha hızlı veri paylaşımı ve daha hızlı bağlantı kurabilme. Öncelikle artık eşleştirme sistemlerinde çok daha hızlı bağlantılar kurabiliyorsunuz.

Telefonlarınız arasında örnek vermek gerekirse bir müzik dosyasını 2 dakika içerisinde gönderiyorsanız Bluetooth 5 teknolojisinin kullanıldığı Samsung Galaxy S8 akıllı telefonlarında bu süre tamamen yarıya iniyor ve dosya gönderme için sadece 1 dakika beklemeniz yeterli oluyor. Aynı boyutta 2 katı hız sunulmakta. Dediğimiz gibi hız sadece ver paylaşımlarında da öne çıkmıyor. Bunun dışında bağlantı ve görüntü aktarımı gibi teknolojilerde de aynı şekilde iki katı hız alıyorsunuz.

Bluetooth 5

Kapsama Alanında Rekor Artış

Bluetooth 5 teknolojisinin tek getirisi hız değil. Bunun dışında kapsama alanında da oldukça yüksek bir seviyede artış sağlanıyor. Kaplama alanında sağlanan artış ise hız alanından çok daha fazla. Kaplama alanından elde ettiğiniz artış miktarı ise tam 4 kat. Eski Bluetooth 4.2 teknolojisine göre 4 kat daha geniş bir kapsama alanına sahip oluyorsunuz.

Veri kopyalama alanları ve bağlantı kurabileceğiniz alanlarda bu şekilde rekor seviyede artış gösterebiliyor. Sadece bağlantı teknolojilerinde sağlanan bu artış değil bunun dışında daha geniş mesafelerde daha iyi çekim sağlandığını da belirtelim. Yani kapsama alanı artış gösterirken bir yandan da çekim kalitesi ve çekim gücüde artış gösteriyor. Tabi çekim kapasitesi ve mesafesinin de kullanım yapılan alana göre değişiklik gösterdiğini de belirtelim.

WİFİ Coexistence Teknolojisi İle Geliyor

Bluetooth 5 teknolojisinin beraberinde getirdiği bir başka özellik bağlantı kalitesinin çok daha artış göstermesini sağlıyor. Bluetooth 5 ile beraber gelen WİFİ Coex teknolojisi sayesinde siz bağlantı kurduğunuzda kablosuz bağlantının kanalını etkileyen WİFİ ağlarının bu etkisi en aza indiriliyor. Yani çok daha kaliteli çok daha dayanıklı bir bağlantı elde etmiş oluyorsunuz. Böylelikle bağlantı kopma sorunlarına da kesin olarak çözüm oluşturulmuş oluyor.

Üstelik kapsama alanının arttığını da düşünecek olursak uzak mesafelerde bile kopmayan bağlantılar elde edilecek gibi duruyor. Tabi bu teknoloji şu an yeni yeni denenmeye başladığı için konu hakkında net bir veri elde etmek ve performans testlerini görmek için genel kullanımların değerlendirilmesini de beklemek etkili olacaktır. Özellikle Samsung Galaxy S8 serisinin bu noktada ortaya koyacağı performans merakla bekleniyor.

Yorum yapın