S400 Füzesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

S400 Füzesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?
S-400 Triumf olarak adlandırılan S-400 füzesi, Orta seviyeli S-300 füzesinin geliştirilmiş ve yeni nesil özelliklerin eklendiği bir füzedir. Füze Rusya tarafından geliştirilmiş ve duruma göre değişiklik gösteren kısa-orta-uzun menzilli bir yapımdır. Füzenin ülkemize geleceğini açıklayan sayın cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haberinin ardından araştırmaya geçtik ve Rusya’dan çıkan haberler doğrultusunda S-400 füzesinin siparişinin alındığını öğrendik. S-400 füzesi bir önceki sürümü olan S-300 den farklı olarak: kısa-orta-uzun olarak menzili ayarlanabiliyor. Birden fazla hedefi anlık olarak takip edebilmektedir ve gelişmiş elektronik güce karşı tedbirli olmasıdır.  S-400 füzesini NATO üyesi olarak ilk Türkiye edinmiştir ve ilk Türkiye kullanacaktır. Bunun ne özelliği var? Yazının ilerleyen kısmında bu soru hakkında değineceğim. S-400 Füze Sistemi Özellikleri şunlardır: S-400 HSS’nin 9IN6E radar menzili 600 km, 40N6 füze azami menzil 400 km irtifa 30 km’dir. S-400 füze sisteminde komuta merkezi aynı anda 6 bataryaya komut veriyor. Aynı zamanda 12 fırlatma aracını komuta eden 96L6 radara sahiptir. S-400 De bulunan radarlar, hayalet uçakları bile takip edebilme ve bu uçaklara kilitlenme özelliğine sahiptir. Şu ana kadar birçok ülke S-400 füzesine yakın ilgi duymaktadır ve onu temin edebilmek için çaba göstermektedir. Bütün bu çabalarına rağmen temin edememişlerdir. S-400 füzesinin bir düşük versiyonu olan S-300 füzesini temin eden Yunanistan, bu füzeyi Kuzey Kıbrıs’tan almıştır.

Rusya tarafından geliştirilen S-400 füzesinin yapımı bittikten sonra 2007 yılında Başkent Moskova’nın savunulması üzere kullanılmaya başlandı. Fakat Rusya’nın uyguladığı dış politikalar ile farklı yerlerde de kullanıldı. Bu tür kullanımlardan birisi ise Suriye’nin Tartus kentinde bulunan Rus hava üssü geliyor.Rusya, 2015 yılında hem kendi hem de Suriye hükümetine ait donanımları ve hava unsurlarını korumak amacıyla S-400 hava Savunma füzesini yerleştirdi. Kasım 2016 yılında Baltık denizi kıyısına Rusya’ya ait olan fakat kara bağlantısı bulunmayan füze sistemlerini yerleştirdi. Bu durumu ABD hükümeti şu şekilde yorumları: “Avrupa’yı istikrarsızlaştırmaya dönük bir adım”. Şuanda S-400 füzesi bulunan ülkeler sınırlı olmakla birlikte,  bu füzelere sahip olmak isteyen ülkenin çok olması ve temin edebilmek için uğraşmaları Rusya’ya kritik kararlar vermesini zorluyor.

Türkiye Neden S-400 Hava Savunma Sistemini İstiyor?

Türkiye, zaten uzun bir süredir kendisine ait hava savunma sistemi kurmak istiyor. Türkiye’nin bu isteği üzerinde geçmiş zamanlarda da çeşitli girişimler denenmiştir. İlk başta 2015 yılı içerisinde 3,4 milyar dolarlık bir ihale ile uzun menzilli hava savunma sistemi için girişimde bulundu. Fakat bu ihaleyi Çinli bir şirket kazandı. Bu şirket Türkiye ile geçen görüşmelerinde, teknoloji transfer etmeyi kabul etti. Fakat yine durumlar güzel gitmeyerek NATO ve ABD’nin tepkisi üzerine ihale iptal edildi. İptal edilmesinden dolayı, Türkiye farklı ülkeler ile hava savunma sistemi almak için görüşmelere başladı.

NATO ve ABD S-400 Füzelerinin Alımına Neden Karşı Çıkıyor ?

S-400 füzelerinin alımı ile birlikte getireceği bazı durumları NATO şöyle açıklıyor: ABD ve Diğer NATO üyeleri,  bu sistemin NATO sistemine uygun olmadığını ve bununla birlikte bazı sıkıntıların doğacağı hakkında uyarılar yapıyor. Yapılan karşı çıkmalardan bir diğeri ise siyasi yapılar oluyor. S-400 hava savunma sisteminin alınması taktirde, Türkiye’nin NATO ile arasındaki ilişkilerini tekrardan gözden geçirmesi adına attığı bir adım olarak tanımlıyor. ABD savunma bakanlığından yapılan açıklamalarda, Bu anlaşmadan “Endişe Duyulduğu” ve NATO müttefiklerinin ittifakı daha ileri ve iyi şekilde yatırım yapılmasının beklendiği ifade ediliyor.

S-400 ve Patriot Füze Savunma Sistemleri Arasındaki Farklar

Kısacası farklarını yazacak olursak: S-400 Rus yapımı kısa, orta ve uzun menzilli füze savunma sistemidir. Modern gelecekteki tüm hava ve uzay saldırılarında kullanılan araçları imha etmek için geliştirildi. Patriot ABD ile müttefik ülkelerin orduları tarafından kullanılan füze savunma sistemidir. Büyük idari ve sanayi merkezleri ile kara, deniz ve hava üslerini korumak amaçlı geliştirilen hava savunma sistemidir.  S-400 Hava savunma sistemini üreten şirket Almaz-Antey’dir. S400 füze sistemlerini kullanan ülkeler ve kullanacak olan ülkeler :Rusya,Türkiye,Çin,Suudi Arabistan, Hindistan, Bahreyn ‘dir. S-400 Aerodinamik hedefleri vurma menzili 250km iken Patriotta ise 160km dir. S-400 hava savunma sisteminde Balistik füzeleri vurma menzili 60km iken Patriotta ise 45km dir. S400’de hedefleri vurma yüksekliği maksimum 27km iken patriotta ise 24km dir. Kısacası S400 hava savunma sistemi, Patriot’a göre çok daha gelişmiş bir sistemdir. Radar kapsama alanı,vurulacak hedefin hızı,kuruluş süresi,sistemin tepki süresi ve fırlatma açısı konusunda Partiota göre kat kat daha iyi olan S400 hava savunma sistemi oldukça başarılı bir sistemdir.

S400 Fiyatı
Açıklamalara göre S400 hava savunma sisteminin fiyatı 2 milyar doları aştığı söylendi. Yukarıda belirttiğim bunca özelliğik ve bu kadar gelişmiş bir sistemin ne kadara mal olacağı tam olarak bilinmemekle birlikte, medyaya yapılan açıklamalarda sadece varsayım bir şekilde ifadeler kullanılmıştır. Neler yaşanacak? ve neler olacak? İleriki zamanlarda öğreneceğiz.

Yorum yapın