Ryzen İle Intel Arasındaki Farklar

İnternet üzerinde bilgisayar kullanıcılarının en çok arattığı konulardan biri Ryzen işlemciler ile işlemci markası Intel arasındaki farklar oluyor. Aslına bakarsanız Ryzen ile Intel arasındaki farklar nelerdir diye sormak mantığa çok fazla yatkın değil çünkü Ryzen AMD markasının bir işlemci modeliyken Intel ise bir marka. Yani bir model ile bir markayı karşılaştırmak doğru olmayacak. Burada Ryzen R5 2600 ile Intel i7 8700K arasındaki farkları sorabilirsiniz ancak marka ile modeli kıyaslamak doğru olmayacaktır. Son yıllarda AMD geliştirmiş olduğu Ryzen işlemci modelleriyle rakibi Intel’e çok ciddi farklar atmış durumda. Satış rakamlarına bakıldığı zaman rakamlar ondan yana. Peki ama AMD ile Intel arasındaki farklar neler?

ADM Ryzen İle Büyük Fark Attı

AMD markasının üretmiş olduğu Ryzen işlemciler ilk başta çok fazla kişi tarafından tercih edilmiyordu ancak daha sonralarda hem fiyat açısından hem de gösterdikleri performans açısından kullanıcıya hitap etmeye başladı. Intel işlemcilerin dünya üzerinde büyük bir popülerliği vardı ancak bu da son yıllarda yerini Ryzen’e bıraktı. Öyle ki Sony markasının oyun konsolu olan PlayStation 5’te işlemci olarak Ryzen’den faydalanacağını beyan etmesi bunu ortaya koyuyor. Intel ise yeni nesil işlemciler ile atağa geçmek istiyor ancak bunu tam anlamıyla başarabilmiş değil.

Satış rakamlarına bakıldığında AMD Ryzen işlemcileriyle rakibine büyük bir fark atmış durumda. Neredeyse rakibini ikiye katlayan AMD, özellikle oyun severler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Online oyunlarda daha yüksek FPS almak isteyen oyun tutkunları topladıkları sistemlerde daha çok Ryzen işlemcileri tercih ediyor. Şu sıralar Ryzen R5 2600 modeli en çok satılanlar arasında. Bunun yanında Ryzen R7 270X de oldukça yoğun ilgi görüyor.

Intel Farkı Kapatmaya Çalışıyor

Intel işlemciler bir zamanların vazgeçilmezleri halindeydi. Aslına bakarsanız hala bu iki marka arasında uçurum kadar performans farkı yok ancak yine de AMD’nin Ryzen modelleriyle rakibinden bir tık daha üstün performans sağladığını söylemek mümkün. Ayrıca aralarında fiyat farkı da gözle görülür derecede açık. Intel şimdi 9. nesil işlemcileriyle rakibiyle oluşan farkı kapatmak istiyor. Performans olarak rakibinden bir tık geride de olsa yine de sistemlerinde onu tercih edenler var.

Yorum yapın