Ripple Nedir?

Ripple, blockchain teknolojisi ile geliştirilmiş olan alternatif bir alt coindir. Düşük ücretlerle para transferini mümkün kılan bu coin hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

XRP sembolünü kullanan Ripple, 2012 senesinde Arthur Britto, Rytan Fugger ve David Scwartz tarafından geliştirilmiştir. CoinMarketCap sıralamasında en popüler coinler arasında bulunan Ripple, popülaritesini korumayı uzun zamandır başarıyor.

Ripple Güvenilir Mi?

Açık kayak kodlu ve merkezsiz olarak blockchain teknolojisiyle geliştirilmiştir. ED25519 ve ECDSA gibi güçlü parola algoritmaları ile işlemler güvenli olarak yapılmaktadır. Bir çok bankanın da kullanmayı tercih ettiği coinin güvenli olduğuna bu yolla da kanaat getirebilirsiniz. Interledger Protokolü adındaki bir altyapı ile gerçekleştirilen işlemler bir uçtan diğer uca şifreli ve güvenlik altında tamamlanmaktadır.

Ripple 2016’dan bugüne dek 50’yi aşkın banka tarafından kabul gördü. Sandander, ATB Financial, UBS ve UniCredit gibi bankalar Ripple’ın hizmetlerinden faydalanıyor. Türkiye’deyse Akbank bu sistemi kullanan ilk Türk bankası olma özelliğini taşıyor.

Neden Ripple?

Ripple, kripto paraların babası olarak bilinen Bitcoin’e göre çok daha hızlıdır ve transfer ücretleri 3000 kat daha düşük seviyededir. Ucuz transfer hizmeti sunan Ripple, işlem başına sadece 0,00001 XRP transfer ücreti alır. Bu kesintinin oldukça düşük olması Bitcoin ve diğer alt coinlere göre daha fazla tercih edilmesinde önemli rol oynuyor.

Bitcoin’in minimum transfer süresinin 1 saat olduğunu düşündüğümüzde ortalama 5 saniye gibi bir süre içerisinde Dünya’nın her noktasına transfer imkanı sunan Ripple’ın tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden biri de budur.

Madenciliğini büyük firmaların sahiplendiği Bitcoin’in aksine Ripple gibi alt coinler daha çok tercih edilmektedir. Diğer coinlere göre dönüşümü son derece kolay ve farklı para birimlerine çevrilmesi kolay olan Ripple, en başarılı alt coinlerden biridir. Ripple’ın uluslararası bir ödeme ağı olduğunu da unutmamak gerekir. Ripple ile herhangi bir para birimini hızlı ve kesintisiz olarak aktarabilirsiniz.

Yorum yapın