Bitcoin Riskli Midir?

Kripto para birimleri sosyal medya platformlarında, haber sitelerinde ve  geleneksel medyada karşımıza çıkıyor. Bu durum insanları Bitcoin hakkında düşünmeye itiyor, özellikle yatırım açısından konuya yaklaşan insanlar bitcoin riskleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu yazımızda konu dahilindeki bilgilerimizi sizlere aktaracağız.

İlk olarak Bitcoin sisteminde doğabilecek sorunlara göz atacağız, bunun ardından kullanıcı tarafındaki risklere değineceğiz.

Bitcoin, sistemsel olarak zarar görmesi mümkün olan bir sistem değil fakat son dönemlerde bu sisteme dış müdahalelerde büyük bir artış gözüküyor. Yapılan müdahalelerin ardından Bitcoin %20’lik bir düşüş ile karşı karşıya kaldı. Herhangi bir dış kuvvet uygulanmasaydı böyle bir düşüşün yaşanması söz konusu olamazdı.

Yaşanan düşüşlerin önemli sebeplerinin başında ülkelerin, hükümetlerin ve bankaların Bitcoin’in önüne geçem çabaları bulunuyor. Birçok ülkenin Bitcoin’i yasaklamasına rağmen bu durum fiyatlara etki etmemişti. Ancak büyük yatırımcılar ülkelerin ve hükümetlerin bu tavrını görünce yatırımlarını çektiler ve Bitcoin değer kaybı yaşadı.

Kullanıcı Tarafındaki Riskler

Bitcoin sahibi olan kullanıcıların dikkatli olması gereken hususlar mevcut. Bunların en başında cüzdan güvenliğini sağlamak geliyor. Basit şifreler, otomatik kayıtlı girişler gibi basit hatalar Bitcoin hırsızlığına kapı açabilir. Bu durumları engellemek için birden fazla güvenlik aşamasının kullanılması gerekiyor.

Hesabınızın güvenliğini sağladığınız gibi hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresinizin güvenliğine de dikkat etmek zorundasınız.

Riske Değer Mi?

Borsa piyasalarında bile her şeyin düşme ve yükselme ihtimali olduğunu ve gelir farkını düşündüğümüzde Bitcoin günümüzde yatırımsal olarak tercih edilebilir bir konumdadır.

Yorum yapın